Марго Форевер
2023-04-02 18:32:14
Про спільноту "Бабай"
Відгуки та рецензії, Новини
Як сказав Гаролд Блум
(TelepostBot)
Страшенно радію, що працюю над серією інтерв'ю для Тиктор.медіа про горор в сучасній українській літературі. Перше інтерв'ю - з Ростиславом Семківим, а ось і друге - зі співзасновником платформи "Бабай" - Дімкою Ужасним
Кілька тез з інтерв'ю:
👻«Бабай», починаючи з 2019 року, регулярний гість і учасник Форуму видавців, Мистецького Арсеналу, Запорізької толоки, Comic Con Ukraine, інших великих і малих літературних та мистецьких фестивалів. Наша діяльність розширилася до багатьох рубрик: ми публікуємо збірки, записуємо подкасти й аудіокниги, проводимо конкурси оповідань, започаткували перший в Україні часопис жахів — фензин «Бабай».
👻Назва з’явилася сама собою — одного разу «Бабай» прийшов у мою голову і відтоді не полишав її. Як потім виявилось, назва вдала, адже, крім лаконічності та візуальної привабливості, містить у собі посилання до фольклору, що сприяло впізнаваності й миттєвій адаптації у фанатському середовищі. Минулого липня ми святкували вже четверту річницю з дня заснування.
👻Ми створили майданчик, до якого могли залучитися абсолютно всі. Огляд фільмів, книжок, цікаві статті, підбірки, навіть огляди музичних альбомів — контент сайту творився руками фандому, і це те, чим я найбільше пишаюся.
👻Конкурси — окремий предмет гордості «Бабая»: ми створили з нуля автоматизований майданчик для проведення конкурсів оповідань і проводимо їх двічі на рік, починаючи з 2020-го: конкурс супер короткої прози «Число звіра» — до 666 слів, та більших творів — до 60 тисяч знаків із пробілами.
👻В Україні є сильні автори горору, і «Бабай» втішений можливості співпраці з ними. Не скажу, що саме ми підготували когось до дорослого життя, проте багато авторів, які писали для «Бабая», незабаром видали сольні книжки. Це Євген Лір, Світлана Тараторіна, Володимир Кузнєцов, Остап Українець, Артем Поспєлов, Сергій «Колос» Мартинюк та інші.
👻«Перший кошмар» вийшов 2019 року, аж у 2021 — перший том фензіну «Бабай», і от надворі 2023, країна б’ється з недоімперією, все змішалося й посипалося — але верстка нової збірки добігає кінця. Ми практично впевнені, що цього року вона побачить світ, і це буде не завдяки чомусь, а всупереч усьому.
👻Формувалася збірка за результатами великого конкурсу на сайті «Бабая» — «Кошмар триває». Ми відібрали п’ять крутезних оповідань і традиційно запросили досвідчених авторів написати оповідання спеціально для збірки. З анонсованих — це Павло Дерев’янко (трилогія «Літопис сірого ордену»), Макс Кідрук, який написав оповідання «Найближче до плюса», події якого відбуваються у всесвіті «Нових темних віків», що феєрично стартували на початку року, Оксана Ковальчук із потужним фолк-горором «Медоїди», Світлана Тараторіна з оповіданням «Дім у степу», який став предтечею до великого сольного роману «Дім солі».
👻Горор, як і будь-який інший жанр, трансформується, змінюється, набуває нових сенсів і форм. Нас уже не лякає наївний стиль Мері Шеллі чи лавкрафтіанський жах, який н е м о ж л и в о о п и с а т и.
👻Мені важко в кількох реченнях окреслити стан видання горору в Україні. Коротко — ситуація не надто втішна. Якщо у світі це — комерційно успішний жанр, то в нас — маргінал. Підґрунтя цієї проблеми — далеко в минулому.
👻Ми втратили цілий пласт авторів, котрі могли б залишити нам надбання — від готичного роману до соціального горору. Радянський соцреалізм вважав жанрову літературу такою, що розбещує, а містику/жахи — й поготів. Тому в нас відсутня тяглість процесу.