Марго Форевер
2023-04-15 20:41:00
Forwarded from
гриб із юґґота
Відгуки та рецензії, Гумор, Цитати
У своєму есеї «Надприродній жах у літературі» Лавкрафт бідкався, що Роберт Вільям Чемберс так і не продовжив свою діяльність у царині горору, і навіть уїдливо зазначав, що світові він відомий завдяки «продуктам зовсім іншої якості». Звичайно, найбільше комплементами ГФЛ сипав саме на Чемберсовий доробок «Жовтих міфів» – серію оповідань, де центральним елементом є загадкова книжка під назвою «Король у жовтому», прочитавши яку ви гарантовано розпрощаєтеся зі своїм здоровим глуздом. Однак, переважну частину свого творчого життя Чемберс все ж присвятив напів автобіографічним богемним історіям із циклу «Вулиці», навіяними навчанням у паризькій академії мистецтв.
💀 Чемберс за своє життя навчався не в одному мистецькому навчальному закладі, хоч першу свою освіту американський письменник отримав у Бруклінському політехнічному університеті. У двадцятирічному віці вступив до Ліги студентів мистецтва Нью-Йорку, де навчався разом із Чарльзом Даною Гібсоном, який створював малюнки із нині відомим художнім образом незалежної американської дівчини «Gibson girl». З 1886 по 1893 роки Чемберс також здобував освіту в Парижі, у Школі витончених мистецтв і в Академії Джуліана. По завершенню навчання Чемберс повернувся до рідного Нью-Йорка, де його художня кар’єра почала набувати певного комерційного успіху: він навіть зміг продати свої ілюстрації у Vogue. Однак, з невідомих нікому причин Чемберс вирішив спробувати себе ще й у літературному мистецтві, і у 1894 році світ побачив його перший роман «У кварталі», який матиме певні провідні для «негорорної» творчості Чемберса мотиви: знову американський студент, який знову приїздить до Франції навчатися мистецтву, і знову закохується у богемну дівчину.
💀Слава «У кварталі» одразу гасне на тлі його абсолютно новаторської збірки оповідань «Король у жовтому» – книжку критики окреслили як «одну із найважливіших у жанрі». І хоч Чемберс наділив маленький всесвіт «Короля…» невеликою кількістю творів, до жанру він ще неодноразово повернеться, хоч ті історії «вистрілять» із набагато меншим успіхом: у «The Maker of Moons», «The Mystery of Choice» і «The Tree of Heaven» він знову повернеться до горору, а у «In Search of the Unknown» та «Police!!!» звернеться до традицій наукової фантастики.
💀 Не дивно, що класикою донині вважається саме «Король у жовтому» – це чудові романтично-жаскі історії із напиленням богемного життя і повільного божевілля, у яке поринають герої, яким потрапляє до рук ця однойменна книга: п’єса, сюжет якої ми дізнаватимемося по шматочкам, але так ніколи не складемо повністю. А «Той, що руйнує репутації» взагалі є чудовим зразком альтернативної історії Америки, де на офіційному рівні дозволені «камери самогубств», а всесвітня історія йде за трошки незвичним сценарієм. Та Чемберс не нехтує романтично-інтимними стосунками навіть у таких серйозних історіях, за що Лавкрафт у приватному листуванні із Кларком Ештоном Смітом його страшенно сварив: мовляв, «він має мізки, але абсолютно не вміє ними користуватися», але все ж помістив Чемберса на п‘єдестал найважливіших письменників жанру.
💀 «Король у жовтому» був виданий у Жупанського, тож із «Жовтими міфами» і «Вулицями» українською ви точно можете ознайомитися. А ще Бабай випускав чудову аудіо збірку, у яку зокрема увійшов «Жовтий знак» Чемберса. Рекомендую до прослуховування! 😈