Якщо Бог мене чує...
Лютий
Березень
Березень
За перші п'ять днів наступу ворог захопив великі території: Приазов'я від Херсона до Маріуполя і Василівки, північні райони Київщини, Луганщини, Харківщини, Чернігівщини, майже всю Сумщину і атакував і обстрілював Київ, Харків, Чернігів, Суми, над якими нависла загроза оточення. В цілому ворог знизив темпи наступу, але все ще продовжував наступати в деяких напрямках. Агресори відчували труднощі з паливом і боєприпасами.

Окупанти не змогли захопити Чернігів і Харків, тому здійснили ракетні обстріли житлових кварталів у цих містах. Російські війська утримували в оточенні міста Суми, Лебедин і Охтирку, противник здійснював перегрупування з метою продовження наступу в напрямку Києва.

У Донецькій області ворожі війська за підтримки артилерії без успіху намагалися захопити Маріуполь (який вже опинився в оточенні).

На Таврійському напрямку ворог наявними силами вийшов на рубіж у районах населених пунктів Скадовськ, Гола Пристань, Херсон, Нова Каховка. Здійснив перегрупування і наступав в напрямку Миколаєва і Вознесенська.

У Бучі, Гостомелі, Новій Басані окупанти здійснювали грабежі та мародерство.

Попри те, що Російська Федерація є державою-учасницею Женевських конвенцій про захист жертв війни, її війська зухвало порушують норми міжнародного гуманітарного права в Україні.

Противник зосереджений на оточенні столиці. Наступальні можливості ворога упущені.

Станом на 12.00 01.03.2022 орієнтовні втрати озброєння і військової техніки противника ЗС РФ склали: літаків – 29 од., вертольотів – 29 од., танків – 198 од., ББМ – 846 од., арт. систем-77, засобів ППО – 7 од., РСЗВ – 24 од., БПЛА – 3 од., АТТ – 305 од., цистерн з ПММ – 60; кораблів, катерів – 2, особового складу - 5 700 голів.

1 березня

Наступ і вуличні бої у Херсоні, на околицях Чернігова і під Крутами, початок атак на Вознесенськ . Українські ракетні удари по аеродромам в Бердянську і Таганрозі. Повністю оточено Маріуполь, який залишились боронити:

36-та окрема бригада морської піхоти,
501-й окремий батальйон морської піхоти,
1-й окремий батальйон морської піхоти,
12-та бригада Національної гвардії,
окремий загін спеціального призначення «Азов»


Харківська облдержадміністрації після прильоту


Російські війська трьома колонами зайшли до Тростянця. Вони знесли танком ворота у Круглий двір (садиба-манеж, пам'ятка архітектури XVIII століття) і  розбили картинну галерею. Тероборона намагається чинити опір.

Ворожі повітряні удари по Херсону (аеропорт), Харкову (середмістя, ОДА, танкове училище), Лозовій, Києву (пошкоджено телевежу на Сирці), Білій Церкві, Боярці, Жулянам, Маріуполю, Житомиру, Охтирці, Баштанці. Знищено залізничний міст у Василівці.

Європарламент рекомендував надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС.

Оператор російського газогону «Північний потік-2» Nord Stream 2 AG змушений оголосити себе банкрутом через санкції Заходу.

Вранці, 1 березня російська ракета вразила майдан Свободи в центрі Харкова, детонувавши перед адміністративною будівлею Харківської області. Щонайменше 10 людей загинули.

Рано ввечері в Київську телевежу вдарила ракета, в результаті чого загинуло п'ятеро людей та вийшло з ладу частина державного мовлення.

2 березня

Бої тривали на підступах до Києва (Гостомель), Харкова, Чернігова, Сум, Маріуполя, Миколаєва, Енергодара, Волновахи, Нового Айдара. Окупанти підійшли до Василівки на Дніпрі. Повідомлено про контрнаступ і тимчасовий захід ЗСУ (95 бригада) до м. Горлівки. Одночасно фактично втрачено Херсон, а Маріуполь опинився в блокаді. Окуповано Тростянець на Сумщині. Ворог намагався атакувати у напрямку Золочіва та Балаклеї на Харківщині, а також вдруге — Вознесенська. Ворог наступав у бік Баштанки.

Залишено Старобільськ, Токмак, Новопетрівку Під Києвом тимчасово вибили ворога з Макарова. Знищено повітряний десант біля Миколаївського аеропорту. 93-тя окрема механізована бригада «Холодний Яр» на окремих ділянках (Сумська область) відтіснила росіян до державного кордону.

Завдано удари по Житомиру, Коростеню (телевежа), Кропивницькому (аеродром), Сумам, Костянтинівці, Сєвєродонецьку, Новоайдару, Лисичанську, Попасній, Чернігову, Харкову (Успенський собор), Чугуєву (аеродром), Ізюму, Білій Церкві, Києву. Обстріл Маріуполя.

З початку російського вторгнення по території України ворогом випущено понад 180 ракет.

Проведено евакуацію з Волновахи близько 400 осіб.

Президент Зеленський підписав указ щодо створення Координаційного штабу з гуманітарних та соціальних питань, який допомагатиме громадянам у подоланні складних життєвих обставин у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації проти України. Очолив Координаційний штаб голова офісу президента Андрій Єрмак.

Проросійського мера Кремінної на Луганщині Володимира Струка знайшли мертвим з вогнепальним пораненням в області серця.

Генасамблея ООН ухвалила резолюцію з вимогою до Росії припинити застосування сили в Україні та вивести війська. За проголосувала 141 держава, проти — пʼять (Росія, Білорусія, Сирія, КНДР, Еритрея), утрималися 35 (серед них Китай, Індія, ПАР, Казахстан, Пакистан, Іран, Ірак, Куба, ЦАР).

159 нобелівських лауреатів — вчених зі світовим ім'ям — підписали відкритий лист на підтримку України. Пізніше їх кількість перевищила 200.

Вранці 2 березня повідомлялося, що російським військам вдалося захопити залізничний вокзал і річковий порт.  Трохи пізніше з'явилася інформація, що російським військам вдалося захопити Херсон.

Український радник Олексій Арестович заявив, що українські війська вперше під час війни перейшли в наступ і просувалися в бік Горлівки. Пізніше повідомлялося, що частина міста була захоплена воїнами 95-ої бригади.

3 березня

Ворог продовжив бойові дії навколо Києва, Харкова, Миколаєва, нанесено ракетно-бомбові удари по Житомиру, Чернігову, Маріуполю, Києву, Харкову, Ізюму, Охтирці, Василівці, Затоці іншим прифронтовим містам. Під час російської танкової атаки і обстрілів виникла пожежа на Запорізькій АЕС в Енергодарі. Маріуполь продовжує залишатися без електроенергії, води та опалення через постійні обстріли з боку російських окупантів. Повідомлено про окупацію Новоайдара.

У Біловезькій Пущі відбувся 2-й раунд російсько-українських переговорів.




Головний прокурор Міжнародного кримінального суду (ICC) Карім Хан заявив, що почалося розслідування можливих військових злочинів, скоєних Росією.

За даними ООН, понад 1 млн людей залишили Україну з 24 лютого.

4 березня

Ворог не полишає намірів взяти Київ в облогу, просуватись на Новоайдарському та Сєверодонецькому напрямках, атакувати Вознесенськ, Миколаїв, Оріхів, Гостомель, Ізюм, західніше Харкова, силами 6 БТГ намагається втримати оточення навколо Маріуполя. Триває героїчна оборона Чернігова, Охтирки, Сум, Маріуполя, Волновахи.

5 березня

Основні зусилля окупанти зосереджували на оточенні Києва та Харкова. Крім того, ворог має намір вийти на адміністративні кордони у Луганській та Донецькій областях та у подальшому створити сухопутний коридор з окупованим Кримом. На Поліссі противник розпочав інженерні роботи з розгородження шляхів в районі Бородянки, ймовірно з метою подальшого висування у напрямку Києва. Окупаційні підрозділи було зупинено у районах Шибене та Катюжанка. У районі Димера окупант продовжує створення району оборони. У Перемозі Броварського району Київської області ЗСУ накрили з повітря 15-ту окрему мотострілецьку бригаду з Самари. На Таврійському напрямку підрозділи противника зі складу 58-ї загальновійськової армії Південного воєнного округу ЗС РФ намагаються продовжити наступ у напрямку Запоріжжя, а підрозділи зі складу 20 загальновійськової армії Західного воєнного округу ЗС РФ — роблять спроби обійти Харків та рухатися у південно-західному напрямку. Миколаївці відбили аеропорт Кульбакіно і завдали удару по колоні, яка намагалася зранку обійти місто.

6 березня

Противник продовжував наступальну операцію проти України, зосереджуючи основні зусилля на оточенні міст Київ, Харків, Чернігів, Суми та Миколаїв, виході на адміністративні кордони в Луганській та Донецькій областях, в напрямку Маріуполь — Новоазовськ. Угруповання ворога перейшло до накопичення ресурсів для штурму Києва. На Поліському напрямку противник намагається встановити повний контроль над містами Буча та Ірпінь і наблизитись до столиці України. В районі міста Ірпінь ворог здійснює висування танкових та мотострілецьких підрозділів.

На Сіверському напрямку окупанти намагаються забезпечити тактичну перевагу для виходу до східних околиць Києва через Броварський і Бориспільський райони, а також встановлення контролю над містами Чернігів та Суми. Нанесено вогневе ураження по місцях скупчення ОВТ противника у районах Нова Басань та Скрипалі.

На Таврійському напрямку окупанти силами до трьох БТГр ведуть наступ у напрямку міста Запоріжжя. Ворогу вдалось відновити рух потягів по Антонівському залізничному мосту через р. Дніпро. Крім того, триває просування підрозділів противника у північно-східному напрямку вздовж р. Інгул. БТГр форсувала річку та зайняла н.п. Кашперо-Миколаївку. В ході ведення бойових дій ЗСУ звільнено м.Чугуїв.

Указом Президента України В.Зеленського № 111/2022 містам, які спричиняли найзавзятіший опір російським загарбникам, було присвоєно статус міст-героїв:
Харків.
Чернігів.
Маріуполь.
Херсон.
Гостомель.
Волноваха

7 березня

Противник продовжує наступальну операцію проти України, зосереджуючи основні зусилля на оточенні Києва, Харкова, Чернігова, Сум, Маріуполя, Миколаєва. Не полишає спроб вийти на адміністративні кордони Луганської та Донецької областей.

На Поліському напрямку російський окупант зосереджує основні зусилля на оточенні Києва. На основних напрямках відзначається зосередження в районі н.п. Гостомель до 2 БТГр; в районі н.п. Буча — до 3 БТГр, посилених танковими підрозділами; в районі н.п. Бородянка — до 2 БТГр; в районі н.п. Ситняки — до 2 БТГр. Триває підготовка окупантів до наступу на Вишгород. Також, ворогом здійснюється підготовка до відновлення наступу у напрямках: на н.п. Гостомель, Ірпінь, Стоянка.

На Сіверському напрямку противник силами підрозділів зі складу 2-х загальновійськових армій та танкової дивізії Центрального воєнного округу основні зусилля зосередив на напрямках: н.п. Бровари — до 2 БТГр; в районах н.п. Семенівка, Мена, Бобровиця — до 3 БТГр; н.п. Бориспіль — до 4 БТГр. Окупанти здійснюють спроби встановити контроль над Черніговом та зосереджують підрозділи 41-ї загальновійськової армії Центрального воєнного округу біля його південних околиць. Намагаються здійснити підготовку до наступу на Суми.

На Слобожанському напрямку противник силами підрозділів танкової армії, двох загальновійськових армій та армійського корпусу намагається продовжити наступ у напрямку на Дніпро. Основні зусилля зосереджує на напрямках Канева, Дніпра та Сєверодонецька.

Донецькому напрямку противник силами до семи БТГр продовжує наступальні дії з метою виходу на адміністративні кордони Донецької області. Незважаючи на великі втрати, просувається у напрямку Волновахи. Окупанти здійснювали неодноразові спроби прорвати оборону в районі н.п. Старомлинівка, а також захопити н.п. Зачатівка, проте понесли значні втрати та відійшли в район н.п. Любимівка. Одночасно ворог намагається прорвати оборону міста в районах західної околиці Маріуполь, Старий Крим.

На Таврійському напрямку загарбник силами до 17 БТГр утримує рубежі в Херсонській області. Основні зусилля зосереджує на напрямках: Миколаїв — до 2 БТГр, Вознесенськ — до 2 БТГр, Білгород-Дністровський — до БТГр, Запоріжжя — до 4 БТГр; Маріуполь — до 3 БТГр. Противник здійснює перегрупування військ для подальшого наступу на місто Запоріжжя.

Відбувся 3-й раунд російсько-українських переговорів щодо перемир'я.



8 березня

Основні зусилля окупантів продовжують зосереджуватися на створенні умов для захоплення міст Київ, Харків, Чернігів, Суми, Маріуполь, Миколаїв та виході на адміністративні кордони Луганської і Донецької областей.

Здійснено часткове перегрупування сухопутних військ та ССО ЗС РБ. Зокрема, у районі Брест перебувають по одній БТГр зі складу 38 одшбр (Брест) та 103 опдбр (Вітебськ) ЗС Білорусі; у районі Олександрівка (район прикордонного КПП в районі н.п. Вільча, Київська обл.) — 2 БТГр 38 одшбр; в районі Кірово (Поліський радіаційний заповідник) — 2 БТГр 103 опдбр.

Зведені підрозділи 29, 35, 36 А та ПДВ продовжують утримуватись на рубежах в районі Поліське — Демидів. На напрямку н.п. Димер перебувають підрозділи зі складу 98 пдд та 45 обр СпП, активних дій не відзначається. В районі н.п. Буча противник підрозділами зі складу БТГр 76 та 98 пдд ПДВ намагається утримати місто, підрозділи 155 обрмп противника відведені на відновлення боєздатності. Для ведення наступальних дій у напрямку н.п. Фастів стягуються додаткові сили противника. У напрямку н.п. Іванків противник продовжує ведення наступу підрозділами окупаційних військ зі складу 35 Армії у взаємодії з 36 омсбр (Борзя) 29 Армії. Після значних втрат триває відновлення боєздатності БТГр зі складу 106 пдд та 98 пдд ПДВ в районі н.п. Ірпінь.

Противник, силами підрозділів зі складу 2-ї, 41-ї Армій та 90-ї тд ЦВО намагається блокувати Чернігів. В районі Глухова противник, силами до п'яти БТГр зі складу 90 тд та чотирьох БТГр зі складу 2-ї Армії Центрального ВО безуспішно намагався організувати наступ з раніше створеного рубежа.

До семи БТГр 1, 2 АК та 150-ї мсд 8-ї Армії окупантів не відмовляються від задуму ведення наступальних дій у напрямках на Дніпро та Запоріжжя з метою виходу на адміністративні кордони Донецької області. Здійснено невдалу спробу наступу в районі н.п. Троїцьке. Ворог намагається відновити наступ та захопити Маріуполь. Здійснено висування 2 БТГр 71 мсп (Калинівська) 42 мсд до н.п. Гуляйполе, Оріхів.

Силами БТГр, ворог провів наступальні дії у напрямку н.п. Тернівка Миколаївської області, зазнав значних втрат та повернувся в райони зосередження в районі н.п. Капустине, Баловне, Новоматвіївське.

9 березня

Противник суттєво знизив темпи просування військ, але не відмовився від проведення наступальної операції. Ворог продовжує зосереджувати основні зусилля на оточенні міста Києва, захопленні міст Суми, Харків, Маріуполь, Миколаїв; забезпеченні сухопутного коридору між ТОТ АР Крим та континентальною частиною РФ. Не полишає спроб вийти на адміністративні кордони Луганської та Донецької областей. На Поліському напрямку противник діє силами окремих підрозділів зі складу 29, 35, 36 загальновійськових армій Тихоокеанського флоту та Повітряно-Десантних Військ РФ. Після невдало проведеного наступу значна кількість підрозділів ударного угруповання окупантів зазнала втрат, та спішно виводиться в райони відновлення. Згідно з наявною інформацією, ворог проводить перегрупування з метою підготовки до чергової спроби взяти Київ. Після невдалого наступу у напрямку на н.п. Фастів противник здійснює спроби відновлення наступальних дій на зазначеному напрямку.

На Сіверському напрямку противник, силами окремих підрозділів зі складу 2, 41 загальновійськових армій та 90 танкової дивізії Центрального воєнного округу, намагається відновити наступ. Силами до БТГр ворог здійснив переправу через річку Трубіж, блокував автотрасу Е95 в районі н.п. Залісся. Зазнав втрат на підступах до міста Чернігова та на інших напрямках.

На Слобожанському напрямку противник силами окремих підрозділів 1-ї танкової армії (до 11 БТГр), 20-ї загальновійськової армії (до 8 БТГр), 6-ї загальновійськової армії (до 3 БТГр) Західного воєнного округу, 14-го армійського корпусу Північного флоту (до БТГр) намагається утримати рубіж від н.п. Сєверодонецьк до міста Суми. Основні зусилля зосереджує на спробі оточення міста Харків та виході на бар'єрний рубіж по річці Дніпро. Противник здійснює наступ на населені пункти Ізюм, Петрівське, Грушуваха, а також міста Суми та Охтирка.

На Донецькому напрямку окупанти силами 1-го, 2-го армійських корпусів та окремими підрозділами зі складу 150-ї мотострілецької дивізії 8-ї загальновійськової армії (до 7 БТГр) намагається продовжити наступальні дії з метою виходу на адміністративні кордони Донецької та Луганської областей.

На Таврійському напрямку противник, силами окремих підрозділів зі складу 49-ї загальновійськової армії, 22-го армійського корпусу, 20-ї мотострілецької дивізії 8-ї загальновійськової армії та Повітряно-Десантних Військ (до 17 БТГр) утримує рубіж від Херсона до Розівки. При спробах форсування річки Південний Буг ворог успіху не мав. Використовує міжнародний аеропорт Херсон для базування бойових літаків.

В Південнобузькому операційному районі російські окупанти утримують рубіж від міста Херсон до Каховки. Окремі підрозділи зі складу 49-ї загальновійськової армії Південного воєнного округу були зупинені на північний схід від міста Миколаїв уздовж річки Інгул.

Продовжується формування резервів противника в пунктах постійної дислокації з метою їх подальшого перекидання до визначених районів на території України. У зв'язку з супротивом мешканців міста Херсон окупанти намагаються запровадити адміністративно-поліцейський режим, для чого до Херсонської області введені підрозділи Росгвардії, що здійснили неправомірне затримання понад 400 громадян України.

Авіаудар по лікарні в Маріуполі, який припав на пологове відділення, внаслідок чого загинули троє людей, серед яких одна дитина, ще 17 постраждали.




Вранці російським танковим обстрілом та авіаударами зруйнований 5-поверховий будинок в Ізюмі за адресою Першотравнева 2. Загинули 54 людини.

Близько 250 іноземців було евакуйовано з території материкової України в Армянськ (Крим).  Для їхнього переміщення було використано бронепоїзд, розповіли у прес-службі Чорноморського флоту.

10 березня

На Поліському напрямку окупанти продовжують утримувати населені пункти Поліське, Кухарі, Бородянка, Андріївка, Мотижин, Гореничі, Буча, Демидів. Ворог намагається відновити боєздатність підрозділів, що понесли значні втрати, здійснює перегрупування та не відмовляється від задуму блокування Києва із заходу та південного-заходу. Не виключається підготовка та проникнення диверсійно-розвідувальних груп противника в Київ під виглядом евакуйованих жителів окупованих населених пунктів. Силами оборони України відбито спробу форсування противником річки Ірпінь в районі населеного пункту Мощун, противника відкинуто, населений пункт звільнено.

На Миколаївському напрямку ворог намагається закріпитись по населеним пунктам Лупарево, Правдино, Благодатне, Новогригорівка, Калинівка, Киселівка, Першотравневе, Олександрівка, Бургунка, Берислав, Таврійськ.

На Кримському напрямку зафіксовано посилення угруповання противника батальйонною тактичною групою зі складу 336-ї окремої бригади морської піхоти Балтійського флоту збройних сил РФ.


11 березня

Частини та підрозділи окупаційних військ не полишають спроб продовжити наступ на всіх напрямках. Значна частина російських підрозділів відновлюють боєздатність.

З метою втягування Республіки Білорусь у війну проти України противник вдається до провокативних дій. За наявною інформацією авіація ВКС РФ нанесла удар по населених пунктах на території Республіки Білорусь, що знаходяться поблизу державного кордону України. З метою маскування російська федерація здійснила атаку з повітряного простору України.

Російські операції навколо Києва залишалися в глухому стані, і російські сили зробили ще одну паузу, щоб поповнити запаси та переобладнати передові підрозділи.

Російські сили залишаються притиснутими, намагаючись захопити Маріуполь шляхом облоги та бомбардування.

Українські війська зупинили просування Росії на північ і захід від Криму, оскільки російські війська зіткнулися з проблемами постачання та морального духу.

За даними голови Луганської ОВА Сергія Гайдая, в місті Кремінна на Луганщині російські військові розстріляли з танка будинок для людей похилого віку, вбивши 56 людей

Кремль оголосив про плани перекинути в Україну іноземних бойовиків, у тому числі до 16 тисяч сирійських бійців ІДІЛ.

Повідомляється, що Путін звільнив кількох генералів і заарештував співробітників розвідки ФСБ під час внутрішньої чистки.

Українські військові ліквідували командувача 29-ї загальновійськової армії Росії.

12 березня

Російські війська другий день не вели наступальних дій на північний захід від Києва, але відновили обмежені атаки на північний схід Києва та відновили зусилля з повного оточення Чернігова.

Російські війська досягли обмежених територіальних досягнень у східній частині Маріуполя та продовжували обстрілювати місто.

Майже на всіх напрямках висування окупанти намагаються закріпитися на раніше захоплених рубежах.

Російські війська провели новий наступ на північний схід від Херсона вздовж західного берега Дніпра до району Нововоронцовки.

Противник продовжує наносити ракетно-бомбові удари по об'єктах критичної інфраструктури, житловим кварталам та аеродромам, цинічно нехтуючи нормами Міжнародного гуманітарного права.

Українські військові стверджували, що станом на 11 березня пошкодили або знищили 31 російську батальйонну тактичну групу (БТГ).

Кремль прагне стримати продовження поставок західної військової допомоги в Україну, погрожуючи, що Росія розглядатиме поставки західної військової допомоги Україні як законні військові цілі.

Повідомлено, що до Донецького металургійного заводу стало приїжджати багато машин швидкої допомоги та бригад реанімації у вечірній час доби. Робітники заводу повідомили, що в доменній печі спалюють чорні пакети, після чого в районі комбінату стоїть запах гару

13 березня

Російські війська 3-й день не вели наступальних дій на північний захід від Києва, також цього дня не проводили атак на північний схід Києва і надавали пріоритет укріпленню своїх комунікацій та логістичних маршрутів.

З початку доби ворог зосередив основні зусилля на просуванні у напрямку міста Кривий Ріг та на захопленні міста Миколаєва.

Не полишає спроб щодо захоплення міста Маріуполя. Ворог захопив кілька населених пунктів на північ від Маріуполя Донецької області. Окупанти продовжують накопичувати резерви для наступу на Вугледар та завдають артилерійських ударів по житловим кварталам міста.

Продовжились українські протести в окупованому Херсоні.

Росія перекидає частину своїх сил з Вірменії та Нагірного Карабаху, щоб посилити операції в Україні, а також з Далекого Сходу Росії.

Російські балістичні ракети вранці вбили 35 осіб у Яворівському військовому навчальному центрі поблизу Польщі, ймовірно, намагаючись перешкодити доставці західної допомоги в Україну — після заяви Кремля від 12 березня, що вона розглядатиме вантажі міжнародної допомоги як військові цілі. Загинули щонайменше 35 військових, понад 130 осіб потрапили до шпиталю.

14 березня

Угруповання окупаційних військ, що задіяні у веденні наступальної операції значних успіхів на всіх напрямках висування не мали. Триває зосередження основних зусиль на утриманні зайнятих рубежів. На Поліському напрямку окупаційні війська ведуть бойові дії в районах н.п. Поліське, Кропивня, Захарівка, Олива, Слобода, Кухарська, Жовтневе, Озерщина, Липівка, Копилів, Мотижин, Бузова, Гореничі, Буча, Демидів.

На Сіверському напрямку ворог веде бойові дії в районах н.п. Любеч, Славутич, Коврита, Золотинка, Мена, Браниця, Калита, Богданівка, Лукаші, Ромни, Недригайлів. Активних наступальних дій не проводить. Здійснює перегрупування військ, вдосконалює систему матеріально-технічного забезпечення з метою підготовки та відновлення наступу в напрямку на Бровари.

На Слобожанському напрямку ворог не полишає спроб оточити Суми та веде бойові дії в районах н.п. Сватове, Ізюм, Грушуваха, Петрівське, Гусарівка, Балаклія, Лиман, Малинівка, Кочеток, Безруки, Олександрівка, Велика Писарівка, Тарасівка, Олешня, Недригайлів, Ромни, Талалаївка. Активних наступальних дій не проводить.

На Донецькому та Таврійському напрямках окупанти визначеними силами ведуть бойові дії в районах н.п. Борова, Тернове, Новокраснянка, Луганське, Горлівка, Пантелеймонівка, Микільське, Гуляйполе, Оріхів, Камʼянське.

На Авдіївському напрямку в районі н.п. Кам'янка, під час проведення розвідки боєм окупанти зазнали значних втрат, вимушені були відійти.

На Волноваському напрямку ворог не припиняє спроб прориву в напрямку на Вугледар.

На Маріупольському напрямку противник намагається захопити Маріуполь.

На Південнобузькому напрямку ворог намагається закріпитися в районах н.п. Томина Балка, Надеждівка, Киселівка, Первомайське, Михайло-Ларине, Ульянівка, Піски, Добре, Снігурівка, Архангельське, Заградівка, Осокорівка, Берислав, Каховка.

Тривали сутички на захід від Інгульця (Кривий Ріг).

Ворог продовжував нанесення ракетно-бомбових ударів по об'єктах критичної інфраструктури.

ЄС ухвалив рішення щодо введення 4 пакету санкцій проти Росії. Санкції спрямовані проти фізичних та юридичних осіб, причетних до агресії проти України, а також на декілька секторів російської економіки. Санкції проти Росії торкнуться заборон на експорт предметів розкоші та нових інвестицій ЄС в російський енергетичний сектор.

15 березня

Продовжувались боєзіткнення на окремих ділянках, зокрема, на північно-західних околицях Києва, в оточеному Маріуполі. Ворог намагається остаточно блокувати Суми і Ізюм. Атаки на Рубіжне, Сєверодонецьк, Лисичанськ, Авдіївку, Попасну. Харків (з П'ятихаток, Руських Тишок). На Поліському напрямку противник здійснив невдалу спробу прориву оборони наших військ на напрямку Гута-Межигірська, Лютіж. Водночас окупанти не мали успіху у захопленні Макарова. Російські війська все ще знаходяться приблизно в 15-20 км на північний захід і приблизно в 20-30 км на схід від Києва.

Тривали ракетно-бомбові удари і обстріли українських міст (Київ, Малин, с. Юр'ївка, РІвне, Дніпро, Харків).

З початку вторгнення в Україну російські війська випустили понад 950 ракет.

Новим командувачем операції Об'єднаних сил призначено Едуарда Москальова. Її колишнього командувача Олександра Павлюка призначено новим головою Київської обласної військової адміністрації.

Президент Володимир Зеленський підписав закони про колабораціонізм.

Київ відвідали премʼєр-міністри Польщі, Чехії та Словенії.

Президент США Джо Байден підписав закон про надання Україні $13,6 мільярда.

- Понад 3 млн осіб покинули Україну після вторгнення Росії 24 лютого за повідомленням ООН. Із них 1,4 млн — діти, 157 000 — громадяни третіх країн. 1,7 млн біженців перейшли до Польщі, понад 450 000 — до Румунії, близько 350 000 — до Молдови, майже 265 000 — до Угорщини та майже 215 000 — до Словаччини. Понад 140 000 виїхали до Росії та понад 1200 до Білорусі

ПАРЄ прийняло фінальну версію документа «Наслідки агресії Росії проти України». Там згадується окупація не лише територій України, а й Грузії та Молдови.

16 березня

Ворог надалі переходить до оборони на зайнятих рубежах. Активно атакує обложений Маріуполь. Повітряні удари по прифронтових містах, зокрема, в Маріуполі скинуто потужну авіабомбу на драматичний театр, в якому переховувались сотні цивільних осіб, значна частина яких загинула. Разом з тим завдано удару по басейну «Нептун». Також ударів зазнали Запоріжжя, Вінниця, Сарни, Київ, Чернігів, Харків. Під Києвом завдано удару по командному пункту і пункту забезпечення 35 Армії Східного військового округу ЗС РФ.

За день з Маріуполя до Запоріжжя автомобілями виїхало близько 11 тисяч людей. У Маріуполі вже розбомблено 80-90 % міста, немає жодної будівлі без пошкоджень

У Чернігові російські війська обстріляли цивільних, які стояли в черзі по хліб. Загинуло щонайменше 10 осіб. Всього за добу до моргів міста надійшло 53 тіла загиблих громадян.

В.Зеленський виступив по конференц-зв'язку перед Конгресом США.

Україна стала членом «енергетичного Євросоюзу», тобто приєдналася до Єдиної енергосистеми Європи ENTSO-E.

Посольство США в Україні стверджує, що російські війська розстріляли 10 людей, які стояли в черзі за хлібом у Чернігові, хоча не надали жодних доказів. Пізніше інші опублікували відео в соціальних мережах, на яких показано передбачувані наслідки.

17 березня

Ворог продовжує бомбардування українських міст (зокрема, Мерефи, де загинула 21 людина, Києва) і обстріли населених пунктів у прифронтовій зоні (Рубіжне, Попасна, Сєвєродонецьк, Нові Петрівці). Закріплюється на околицях Рубіжного і в Маріуполі, проводив штурмові дії в районах н.п. Верхньоторецьке, Мар'їнка, Ізюм, обстріли ЗСУ в районі Броварів. На Криворізькому напрямку ворог взяв під контроль н.п. Мала Шестірня. ЗСУ вп'яте розбили російську авіацію й техніку на захопленому РФ аеродромі в Чорнобаївці під Херсоном. Зеленський повідомив, що З початку російського вторгнення ЗСУ в Київській області змогли звільнити вже 30 населених пунктів

3810 людей було евакуйовано 17 березня гуманітарними коридорами. Під час евакуації людей у Бучанському районі окупанти обстрілювали евакуаційні колони танками.

Внаслідок російської агресії в Україні загинули 108 дітей, поранено — 120.

Президент України Володимир Зеленський виступив перед Бундестагом.

Протягом дня Росія захопила місто Рубіжне на сході України. Місто Ізюм, також у Східній Україні, було захоплено, хоча бої тривають.

18 березня

За оцінками агентства ООН з питань міграції, через вторгнення військ Росії близько 6,48 мільйона українців стали внутрішніми переселенцями, а ще 3,2 мільйона людей виїхали за кордон.

20 березня
На час воєнного стану в Україні заборонено діяльність низки проросійських та потенційно (або вже фактично) колабораціоністських політичних сил, зокрема, ОПЗЖ.

21 березня

часткові успіхи під Миколаєвом і повторне звільнення смт Макарів на Київщині

24 березня

Вранці в порту окупованого Бердянська знищено великий десантний корабель «Саратов» ЧФ ВМФ  РФ (первинно повідомлялось про ВДК «Орськ») і пошкоджено ще 3 плавзасоби.

26 березня 

Входження ворожої техніки до м. Славутич після чотириденних боїв.

Візит Президента США Дж. Байдена до Жешува та Варшави, де він зустрівся з президентом Польщі, міністрами оборони та закордонних справ України, українськими біженцями і висловив безумовну підтримку Україні, засудивши Росію.

27 березня

Звільнення від окупантів сел Малинівка і Поповка Запорізької області, села Гусарівка що на південь від окупованої Балаклії в Харківській області.

28 березня

Повідомлено про звільнення Ірпеня під Києвом, сіл Мала Рогань і Вільхівка на Харківщині.

У Київ повернулось посольство Словенії.

29 березня

Ракетним ударом вранці зруйновано будівлю Миколаївської ОДА, загинуло 37 осіб.

У Стамбулі відбулися перемовини щодо перемир'я між українською (М.Подоляк і Д.Арахамія) та російською (В. Мединський) делегаціями за посередництва Президента Туреччини Р. Ердогана. Україна вимагає для себе міжнародних гарантій безпеки від провідних країн, а питання Криму і ОРДЛО винести в окремі пункти. Росія вирішила «кардинально скоротити бойові дії» на Київському та Чернігівському напрямках, — заявив заступник міністра оборони РФ Олександр Фомін після перемовин у Стамбулі.

30 березня

ЗСУ звільнили с. Слобода в Чернігівському районі, села Орлове, Заградівка, Кочубеївка на півночі Херсонщини.

Генеральний штаб ЗСУ відзначає певне часткове переміщення окремих підрозділів з Київського та Чернігівського напрямів на Харківський і Донецький напрямки.

У Збройних силах України з'явився легіон «Свобода Росії». До нього входять добровольці із числа колишніх російських військових.

З України (переважно через західні кордони) виїхали на цю дату 4,056 млн осіб[77], в основному, жінок і дітей (2 млн.); також налічується ще близько 6,5 млн внутрішніх переселенців (зокрема, 2,5 млн дітей).

31 березня

Визволено села на півночі Херсонщині: Нововоронцовка, Мала Шестерня, Новогригорівка, Тополине, Князівка, Краснівка, Свободне, Кам'янка, Пригір'я, Кочубєївка, Орлове, а також Лукашівка та Слобода під Черніговом.
© Станислав Смотрин,
книга «Війна за існування. Хронологія війни. Книга перша».
Коментарі