Колір
Історія вивчення кольору.
Колірна гармонія.
Характеристика кольору
Колористика
Терміни колористики
Кольорові моделі
Основні кольорові моделі
Основні кольорові моделі
  • RGB
RGB (скорочено від англ. Red, Green, Blue — червоний, зелений, синій) — адитивна кольорова модель, що описує спосіб синтезу кольору, за якого червоне, зелене та синє світло накладаються разом, змішуючись у різноманітні кольори.
Переваги моделі

  • Апаратна близькість із монітором, сканером, проектором, іншими пристроями;
  • Велика кольорова гамма, близька до можливостей людського зору;
  • Доступність багатьох функцій обробки зображення (фільтрів) у програмах растрової графіки;
  • Невеликий (порівняно до моделі CMYK) обсяг, проте ширший спектр кольорів.
Недоліки

Збереження імовірності помилки відображення кольорів на екрані монітора — невідповідно до кольорів, отриманих у результаті кольоропроби.
  • CMYK
CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key color) — субтрактивна кольорова модель, використовується у поліграфії, перш за все при багатофарбовому (повноколірному) друці. Вона застосовується у друкарських машинах і кольорових принтерах.




Колір. Теорія кольору. Колористика

Тема: Колористика і дизайн

Тема уроку №17: Колір. Теорія кольору. Колористика

Колористика - наука про колір, що включає знання про природу кольору, основних, складових і додаткових кольорах, основні характеристики кольору, колірних контрастах, змішування кольорів, колориті, колірної гармонії, колірному мовою, колірної гармонії і колірної культури.

Колір - властивість світла викликати певне зорове відчуття у відповідності зі спектральним складом відбиваного або випускається випромінювання. Світло різних довжин хвиль збуджує різні колірні відчуття; випромінювання від 380 до 470 нм мають фіолетовий і синій колір, від 470 до 500 нм - синьо-зелений, від 500 до 560 нм - зелений, від 560 до 590 нм - жовто-оранжевий, від 590 до 760 нм - червоний. Однак колір складного випромінювання не визначається однозначно його спектральним складом.

Терміни колористики:

1. Відтінок (кольори) - назва кольорів (червоний, синій,...)

2. Інтенсивність - рівень концентрації кольорів (перевага того або іншого тону)

3. Глибина - ступінь яскравості або приглушеності тональності кольорів

4. Світлота - ступінь розбіленості ( % присутності в кольорі білого і ясно-сірого тонів)



5. Насиченість - % присутності темно-сірого і чорного тонів



6. Яскравість - однаково насичені відтінки, що відносяться до одного і того ж кольору спектру, можуть відрізнятися один від одного ступенем яскравості. Наприклад, при зменшенні яскравості синій колір поступово наближається до чорного.



7. Контрастність - відношення різниці яскравостей об'єкта і фону до їхньої суми

Кольорові моделі

Кольоро́ва модель — це модель конкретизованої класифікації гами світлових кольорів сприйнятних для людини, котра дає можливість класифікувати конкретний колір для подальшої можливості його відтворення.

Основні кольорові моделі

  • RGB
  • CMYK
  • HSV або HSB
RGB

RGB (скорочено від англ. Red, Green, Blue — червоний, зелений, синій) — адитивна кольорова модель, що описує спосіб синтезу кольору, за якого червоне, зелене та синє світло накладаються разом, змішуючись у різноманітні кольори. Широко застосовується в техніці для відображення зображення за допомогою випромінення світла.

У даній моделі колір кодується градаціями складових каналів (Red, Green, Blue). Тому за збільшення величини градації котрогось каналу — зростає його інтенсивність під час синтезу.

Кількість градацій кожного каналу залежить від бітового значення RGB. Зазвичай використовують 24-х бітну модель, у котрій визначається по 8 біт на кожен канал, і тому кількість градацій дорівнює 255, що дозволяє закодувати 2553=16.5 млн. кольорів.

Колірна модель RGB призначена сприймати, представляти та відображати зображення в електронних системах, таких як телебачення та комп'ютери, хоча її також застосовували у традиційній фотографії. Вже до електронного віку, модель RGB мала за собою серйозну теорію, засновану на сприйнятті кольорів людиною.

RGB — апаратно-залежний простір кольорів

Типово приладами із RGB-входом є кольоровий телевізор і відеокамера, сканер і цифровий фотоапарат.

Переваги моделі

  • Апаратна близькість із монітором, сканером, проектором, іншими пристроями;
  • Велика кольорова гамма, близька до можливостей людського зору;
  • Доступність багатьох функцій обробки зображення (фільтрів) у програмах растрової графіки;
  • Невеликий (порівняно до моделі CMYK) обсяг, проте ширший спектр кольорів.
Недоліки

Збереження імовірності помилки відображення кольорів на екрані монітора — невідповідно до кольорів, отриманих у результаті кольоропроби.



CMYK

CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key color) — субтрактивна кольорова модель, використовується у поліграфії, перш за все при багатофарбовому (повноколірному) друці. Вона застосовується у друкарських машинах і кольорових принтерах.

Українською перші три кольори називають так: блакитнийпурпуровийжовтий; але професіонали мають на увазі ціанмаджента і жовтий. Ці кольори візуально не ідентичні із загальноприйнятими назвами кольорів. Так, маджента— це лише один з пурпурових відтінків; жовтий і блакитний — абсолютно певні відтінки, а не цілі діапазони, як у веселці.

CMYK використовуються чотири кольори, назви перших трьох були пояснені вище, а як четвертий зазвичай використовується чорний.

Згідно з теорією кольору, практично будь-який відтінок можна отримати за допомогою лише трьох кольорів — наприклад Cyan, Magenta і Yellow. Зокрема чорний колір — змішуванням згаданих кольорів в рівній пропорції і з максимальною інтенсивністю. На практиці через недосконалості пігментації фарб стовідсоткове змішування цих трьох кольорів дає скоріше брудно-коричневий або брудно-сірий колір; тріадні фарби не дають тієї глибини і насиченості, яка досягається використанням чорної фарби. Оскільки чистота і насиченість чорного кольору є надзвичайно важливою в друкарському процесі, його було введено в цю колірну модель.



Так було зроблено ще і на користь зручності і простоти друку одноколірних об'єктів — наприклад, чорного тексту. Крім очевидної безглуздості і марнотратства друку кольору, що часто зустрічається, трьома (дорогими) фарбами замість однієї (дешевої сажі), виникають ще і чисто технологічні проблеми — неприведення (незбіг накладених кольорів, що на малих кеглях дає абсолютно нечитабельний результат), і багато інших.

Здійснення друку за допомогою моделі CMYK

Повноколірне зображення розділюється на чотири колірні канали C, M, Y і K, кожен з яких раструється, тобто представляється у вигляді сукупності точок. На відстані точки різних колірних каналів, що розташовані близько одна до одної, для людського ока зливаються. Так створюється відчуття, що кольори накладаються один на одного, утворюють певний відтінок.

Колірна шкала CMYK

Кожен колір в CMYK описується сукупністю чотирьох чисел, які називають кольоровими координатами. Кожне з цих чисел є відсотком фарби даного кольору у складовій колірної комбінації. Приклад: для отримання темно-помаранчевого кольору слід змішати 30% фарби cyan, 45% фарби magenta, 80% фарби yellow і 5% кольори black. Цей колір можна записати таким чином: (30,45,80,5). Іноді користуються іншим позначенням: C30M45Y80K5.

  • HSV (кольорова модель)
HSV (англ. Hue, Saturation, Value — тоннасиченістьзначення) або HSB (англ. Hue, Saturation, Brightness — відтінокнасиченістьяскравість) — колірна модель, в якій координатами кольори є:

  • Hue - колірний тон (наприклад, червоний, зелений або синьо-блакитний). Варіюється в межах 0-360°, проте іноді приводиться до діапазону 0-100 або 0-1.
  • Saturation - насиченість. Варіюється в межах 0-100 або 0-1. Чим більше цей параметр, тим "чистіше" колір, тому цей параметр іноді називають чистотою кольору. А чим ближче цей параметр до нулю, тим ближче колір до нейтрального сірому.
  • Value (значення кольору) або Brightness - яскравість. Також задається в межах 0-100 і 0-1.
© Liza Soenko,
книга «Колір, психологія кольору, колористика.».
Коментарі