Інфовійни. Корисне.
Думки вголос, Цікаве
Про інфовійни, практичних знань трішечки
#1 Тренди
Пострадянські суспільства знаються на інфовійнах. Навіть маємо слова для інформаційних операцій, які не зустрінеш в англійській - як-от "перефорс". Соціальна інженерія не потребує жодного спеціального обладнання, хоча моніторинг трендів за допомогою вебскрапінґу та нейромережового аналізу доцільний для мемоінженерів.
Вебскрапінґ тут - виколупування лишень текстів з мільйонів соцмережевих сторінок. Аналітична система витягне звідти тренди.
В мемоінженерію граються навіть діти.
#2 Винести телегу
А ще діти організують атаки на пабліки та канали своїх "ворогів", втягуючи в свої маленькі війни навіть модераторів Телеграму.
Поки в нас дорослі не знають, як їм прибрати сепарів з того самого Телеграму, існує дивний, але досі більш-менш робочий шлях. Фальшивий спам.
Конкуренту закупляють спам-рекламу з порно. Боти надсилають її в живі чати, а люди репортять - можна й самим репортити з інших ботів. Отже, репорти будуть містити адресу конкурента, бо вона вказана в тому спамі! Тую адресу модератор обмежує чи взагалі видаляє. Коли-небудь це віконце прикриють, але наразі має праціювати.
#3 Казочка
А ось більш складний, майже фантастичний соцінж.
Твій ворог допитливий, розумний та проникливий? Він знайде тебе швидше, ніж ти його? Тож дай йому те, що він любить: таємницю. Хай полює. Хай знаходить ключі та факти.
Створи фейки, що його зачеплять. Боїться загроз? Імітуй загрозу, якої не існує.
Він буде паралізований вигаданими тобою персонами чи діями. Вигадане й реальне в мережі не відрізняються.
Звідки я це знаю? Дехто, одного разу, побачив в мені такого ворога.
#4 Травма
Інформаційні війни здатні травмувати. Вони залишають специфічні поранення.
Паранойя. Неможливість довіряти - бо кожен може щось замислювати проти тебе, й реальні вираження емоций майже не відрізнити від маніпулятивних. Забуваєш, що таке "щирість", а всі твої реакції - захисні, спрямовані на закривання.
Втрата ентузіазму. Це буває в тих, кого зацькували товпою, щоб він не був класним, не був корисним своїй стороні. Це буває з м'якими людьми, які взагалі не бачили себе "військовими" в цих процесах.
Розмиття правди. Коли довго копирсаєшся в чужій пропаганді, то забуваєш, що правда може існувати. Так, ти захищаєш себе від впливу фейків, але водночас атрофується реакція на нормальні твердження. Будь-яка інформація стає набором формулювань: якою стороною повернеш, та й буде правдивою. Цей стан психіки навіть в культурологічному середовищу вже помітили та внесли до ознак "метамодерну". Це поширене "цивільне" ураження, бо повністю цивільні люди сидять на полі інтернет-бою щодня та прислуховуються до свисту куль.
Все, що ми можемо зробити - навчити таких цивільних захищати себе на простому, базовому рівні, бо вони так просто вже не підуть.