Анжеліка Денищук
2018-12-04 14:20:10
Земля
Різне, Цікаве
Земля-третя за віддаленістю від Сонця планета Сонячної системи. Найщільніша, п'ята по діаметру і масі серед усіх планет і найбільша серед планет земної групи, в яку входять також Меркурій, Венера і Марс.Іноді згадується як Світ, Блакитна планета[17][18][19], іноді Терра (від лат. Terra). Єдине відоме людині на даний момент тіло Сонячної системи зокрема і Всесвіту взагалі, населене живими організмами.
Наукові дані вказують на те, що Земля утворилася з сонячної туманності близько 4,54 мільярда років тому[20] і незабаром після цього приобреласвой єдиний природний супутник — Місяць. Імовірно жизньпоявилась на Землі приблизно 4,25 млрд років тому[21], тобто незабаром після її виникнення. З тих пір биосфераЗемли значно змінила атмосферу і інші абіотичні фактори, зумовивши кількісне зростання аэробныхорганизмов, а також формування озонового шару, який разом з магнітним полем Землі послаблює шкідливу для життя сонячну радіацію[22], тим самим зберігаючи умови існування життя на Землі. Радіація, обумовлена самою земною корою, з часів її утворення значно знизилася завдяки поступового розпаду радіонуклідів в ній. Кора Землі розділена на кілька сегментів, або тектонічних плит, які рухаються по поверхні зі швидкостями порядку декількох сантиметрів в рік. Вивченням складу, будови і закономірностей розвитку Землі займається наукагеология.
Приблизно 70,8 % поверхні планети займає Світовий океан[23], іншу частину поверхні займають континенти та острови. Розташовані На материках річки, озера, підземні води і льоди, разом зі Світовим океаном вони складають гідросферу. Рідка вода, необхідна для всіх відомих життєвих форм, не існує на поверхні будь-якої з відомих планет і планетоидов Сонячної системи, крім Землі. Полюси Землі покриті крижаним панциром, який включає в себе морський лід Арктики і антарктичний крижаний щит.Внутрішні області Землі досить активні і складаються з товстого, дуже в'язкого шару, званого мантією, яка покриває рідке зовнішнє ядро, що є джерелом магнітного поля Землі, і тверде внутрішнє ядро, імовірно, що складається з железаи нікелю[24]. Фізичні характеристики Землі та її орбітального руху дозволили життя зберегтися протягом останніх 3,5 млрд років. За різними оцінками, Земля буде зберігати умови для існування живих організмів ще протягом 0,5—2,3 млрд років[25][26][27].
Земля взаємодіє (притягується гравітаційними силами) з іншими об'єктами в космосі, включаючи Сонце і Місяць. Земля обертається навколо Сонця і робить повний оборот навколо нього приблизно за 365,26 сонячних діб — сидеричний рік. Вісь обертання Землі нахилена на 23,44° щодо перпендикуляру до її орбітальної площини, це викликає сезонні зміни на поверхні планети з періодом в один тропічний рік-365,24 сонячних діб. Добу зараз становлять приблизно 24 години[2] [28]. Лунаначала своє звернення на орбіті навколо Землі приблизно 4,53 мільярда років тому. Гравітаційний вплив Місяця на Землю є причиною виникнення океанських припливів. Також Місяць стабілізує нахил земної осі і поступово уповільнює обертання Землі[29][30][31]. Деякі теорії вважають, що падіння астероидовприводили до суттєвих змін у навколишньому середовищі і поверхні Землі, викликаючи, зокрема, масові вимирання різних видів живих істот[32].
Планета є домом для близько 8,7 млн видів живих істот, включаючи людину[33]. Територія Землі поділена людством на 195 Незалежних Держав [34] або 252 країни[35], що взаємодіють між собою. Людська культура сформувала багато уявлень про будову світу — таких, як концепція про плоскої Землі, геоцентрична система світу і гіпотеза Геї, за якою Земля являє собою єдиний суперорганизм[36].