Lelyana_ art
2021-01-19 11:37:01
Хто відкрив феномен Шевченка?
Новини, Різне, Цікаве
Всі ми знаємо про Кобзаря нашої літератури Тараса Шевченка 📚. Його постать відома не лише в Україні, але й далеко за її межами. Та досі нікому невідомо, хто ж відкрив феномен Тараса Григоровича 🤔. Про це чомусь в школі не говорять, а мали би, на мою думку 😑. Я й сама дізналась про цей факт на 2-му курсі університету, де приділяють багато часу вивченню його творчості.
Справа була така. Пан Енгельгардт у 1831 році переїхав з Варшави до Петербурга та взяв із собою Шевченка, якого віддав на навчання до маляра Василя Ширяєва 😊. У 1835 чи 1836 році Тарас Григорович познайомився у Літньому саду з майбутнім маляром Іваном Сошенком, який тоді навчався у Петербурзькій академії мистецтв 🎨. Шевченко тоді малював як раз, а Сошенко уподобав його картину і згодом попросив Ширяєва аби той відпускав до нього Тараса Григоровича, коли немає роботи. Ширяєв погодився 🙃. А Сошенко проживав у Петербурзі на 4-ій лінії Василевського острова в будинку №49, де також жив відомий письменник Євген Гребінка. Отак, Сошенко і познайомив Кобзаря з Гребінкою - так званим хрещеним батьком Шевченка 😳. Євген Павлович дізнався про його талант з листа Григорія Квітки-Основ'яненка. Гребінка давав Тарасу Григоровичу багато книжок для прочитання, корисні поради і запрошував до себе на літературні вечори, надихав на написання нових творів 😉. Так Шевченко отримував певну освіту, розширював свій кругозір, розвивав талант. А далі була дуже визначна подія у житті Кобзаря 🤔. Гребінка хотів допомогти Тарасу Григоровичу видати збірку творів, але грошей на це не було. Тоді він звернувся за спонсорством до Івана Мартоса, який був певний час ректором Петербурзької академії мистецтв. Той погодився допомогти молодому таланту 😌.
І ось 26 квітня 1840 року в Петербурзі світ побачило найперше видання "Кобзаря" Тараса Шевченка 📖 Збірка була дуже скромна і туди увійшло всього 8 творів: "Перебендя", "Катерина", "Тополя", "Думка" ("Нащо мені чорні брови"), "До Основ'яненка", "Іван Підкова", "Тарасова ніч", "Думи мої, думи, лихо мені з вами". То зараз ми звикли бачити "Кобзаря", як солідне видання 😇. Так світ і дізнався про феноменальний талант українського Кобзаря 📕.
Та ключовою постаттю у цій справі став саме Євген Гребінка 😊. Та, на жаль, його ім'я рідко фігурує поряд з ім'ям Тараса Григоровича, а це якось несправедливо😒. Більше того, Шевченко намалював портрет Євгена Гребінки, але з невідомих причин їх стосунки потім погіршилися 🤔.Тарас Григорович, навіть, зняв посвяту Гребінці в "Перебенді".
Ось такі знайомства та ситуації можуть допомогти пробитися молодому таланту, як Тарас Шевченко 😉.