Man Vi
2020-01-19 00:26:52
Філософія в літературних тонах. Епізод ІІ. Частина І. Форма. Вступ
Цікаве, Думки вголос
Це цікава річ. Хотілося б знати її дещо глибше, але, на жаль, такою здатністю не наділений. Форма хитка і водночас сильна. Якщо написати вірш з абиякою формою, буде непереливки.
Хто читав верлібри, скаже, що вони без форми. Якщо приймати стереотипне уявлення форми як порядку, а порядок сприймати як однакові по довжині літер рядки, то так і буде, звісно. Але якщо ми відкидаємо тлумачення слова "форма" стала коробочка для буквочок, тут ми отримуємо цікаві шляхи для пригод або ж навіть простої прогулянки.
Що я маю на увазі? Хмм... зімпровізую щось на кшталт:
Не забудь написати листа,
Коли будеш далеко від дому
Доки серце так довго шука
Проходи до щастя малого
То є катрен. Це такий чотиривірш, що складається з чотирьох рядків, і може мати римування аабб, абаб, абба. Правильно їх називати суміжною, перехресною або кільцевою римами.
Багато поетичних творів зі шкільної програми користуються саме цієї формою: "Енеїда", "Всякому місту звичай й права", "Contra spem spero"
Зі сходу прийшли рубаят, бейти, газелі, касиди та інші незрозумілі, але цікаві слова. Всіх їх можна оглянути в інтернеті, тут я не великий порадник. Якщо все ж цікаво, то можу оглянути цю тему, але то як забажаєте.
У Японії популярні були (чи є) хайку, романтики можуть знати таку форму як сонет, що виник у Італії. Два сонети ви можете знайти серед моїх віршів.
Якщо цікава та чи інша форма або ж я не відркив повністю цікаву для вас тему, пишіть, подискутуємо ;)
P.S. Так, якось я чув, що я роблю собі талант, користуючись зі схем, так як вірші мають писатися ось так зразу. Ні: так не робиться або робиться лише у крайніх і щасливих для власника результату випадках. Не настільки це величне і пафосне відчуття, коли ти пишеш вірш. Точніше, не так: написати вірш можна, не користуючись теорією, але питання в тому, в яку форму ви його подасте читачу. Для вас він звучатиме як спів арфи ангелів, що спустилися на землю, а для пересічного читача? *Цмик* Чомусь я гадаю, що з великою ймовірністю він не поділить поглядів, адже враження може бути діаметрально протилежним, і однією із причин може бути саме кашоподібна форма вірша.