Коли закінчиться лютий...
Коли закінчиться лютий...
Того морозного лютневого ранку наші життя змінилися назавжди. Їх перекроїла війна, як перекроює кравчиня застарілий фасон пальта. Війна принесла мені усвідомлення того, що ми всі буваємо слабкими і безпорадними. Навіть ті, про кого б в житті не подумав. Я вперше в житті бачила свою маму розгубленою, як дитина. Це був шок, небажання вірити у реальність того полум'яного гучного ранку.
Телефонний дзвінок неочікувано розрізав вранішню тишу. П'ята ранку. Голосом, десь поміж шепотом і криком мамин брат сказав, що почалася війна. Сонна застуджена мама якось втомлено і здивовано водночас промовила:" Чуєте, війна..."  І важко сіла на край ліжка. Її погляд став скляним і застиглим, ніби вона все ще намагалася знайти десь всередині своїх думок логічне пояснення тому, про що вона нам щойно повідомила. Ми всі кинулися до вікон і віп'ялися поглядами у полум'яний небокрай. Скільки сягав мій погляд, кругом палахкотіло, гупало, гриміло...
Тато реагував активніше. Буквально за півгодини ми з ним, заправивши нашу машину до повного баку, скуповували продукти першої необхідності у найближчому супермаркеті. Якось одразу, без зайвих перемовин, всі ми прийшли до висновку, що на поверхах страшніше, ніж на землі, тож ми хутко складали речі до рюкзаків і поспішали виїхати на дачу на берег річки. Приватний сектор недалеко від самого центра міста, місцевий парк у трьох хвилинах ходу, пляж - ми завжди раділи переїзду на дачу. Але не в той день...
Тато завіз мене додому за речами. Мама мила на кухні посуд. На моє запитання, чому вона не збирається, вона відповіла, що зібрана. Її погляд все ще був дивним і таким сумним, як ніколи раніше. Вона не плакала, але в її очах я бачила, яких сил їй коштувало триматися. Мама боялася налякати нас, ми боялися налякати її, тому кожен щось робив, незалежно від інших, лякаючись погляду прямо у вічі. Коли так дивишся, обов'язково відчуваєш той прихований жах і найгірші передчуття бід, які несе за собою війна.
Дачний будинок, старенький і трохи похилений, але завжди просторий і привітний, нині був холодний і темний. Я, мама і тато привезли продукти і перші сумки з нашими речами. Тато затопив піч, мама почала розкладати продукти на полички і у "чергову" торбу. "Це на винос", - тихим голосом сказала мама. Я не надто розуміла, куди вона хоче виносити сірники, консерви, питну воду, просто взяла сумки і пішла за мамою.
У підвалі було холодно і вогко. На побілених стінах зверху рясними острівками проліг іній. Ми накидали до підвалу старих ковдр, курток, пальт. Тато подав нам маленькі стільчики. Тепер я розуміла навіщо тут їжа - батьки готували тимчасове сховище на час повітряних тривог.
В першу ніч спати у будиночку було дуже холодно. Тато відвіз решту дітей до своїх батьків, а ми лишилися ночувати утрьох. Крізь сон мені здалося, що тихенько схлипує мама, але я жодного разу за цей день не бачила, щоб вона плакала.
Зранку тато відвіз мене до квартири. Я, мої сестри і брати забирали решту своїх речей, підручники, теплий одяг. Ніхто з нас не знав, що і коли нам згодиться і як довго нам доведеться жити на дачі. Батьки знов поїхали до магазину. Родина з двох дорослих і шести досить дорослих дітей потребує більш серйозних запасів їжі, ніж ми закупили за один раз.
За годину на вулиці стало чути якийсь дивний гуркіт. Він наростав і з часом здавалося, що він такий гучний, що дрижать вікна. Виявилось, дрижать і вікна, і земля - по всьому місту, по всій паралельних вулицях йшли колони техніки окупантів. Знаєте, почуття досить дивні. Спочатку страшно за себе - на тебе їде техніка, на ній сидять солдати і всміхаючись наводять свою зброю на наші будинки. А потім ти розумієш, що ти хоч би в будинку, а твої батьки десь поїхали, а тепер цими дорогами їздить ворог, який не знає жалю і ніхто з нас не здатен уявити, що в них у голові.
Дякувати Богові, батьки повернулися по нас цілими і неушкодженими, і ми всі, нарешті, були всі разом. Так, у будинку було трохи прохолодно, але вулиця, на якій розташований будинок, знаходиться трохи у глибині від основних міських доріг, тож після побачених колон військової техніки тут, у тихому місці, я відчувала себе спокійніше.
Ми дотримувалися світломаскування, тож лягали спати незвично рано. Одного разу, за кілька днів від початку війни, я прокинулася серед ночі і не побачила в кімнаті мами. Це було дуже дивно і я вийшла на подвір'я глянути де вона є.
На вулиці було світло майже, як удень. Мамина постать стояла за городом, біля самісінької річки, розвернута до будинку спиною. Я спустилася до неї і мовчки обійняла її за плечі.
"Знаєш доню, що страшно?- спитала мене вона - Страшно, що гинуть люди ні за що, просто за те, що люблять свою землю, що народилися українцями..." Вона не плакала, але голос її зривався і в мене мурашки йшли по спині від того відчуття.
" Я ніколи не думала, що для мене буде таким болісним вибір. Доню, я все життя мріяли для вас про щось гарніше. Іншої долі, іншої країни. А нині розумію, що не зможу поїхати звідси. Ця земля тримає мене за самісіньке серце глибоким корінням всіх тих поколінь, що жили тут. Знаєш, вчора я вперше за довгі роки звернулася до Бога. Коли гули ворожі літаки, шлях яких вів на Чернігів, я просто почала шепотіти до Бога. І вперше в мене було відчуття, що він мене почув."
Тієї ночі віра прийшла і у моє серце. Щовечора, тільки починався гуркіт у небі ми сідали на ліжку, бралися міцно за руки, закривали очі і молилися. За наших воїнів, що стоять беззахисні перед летючим страшним ворогом, за малесеньких діточок, що народжуються у холодних підвалах і їх матерів, за Київ,Чернігів, Маріуполь, Харків, Ірпінь та Бучу, які щоночі зметав бомбами клятий загарбник, за всю нашу стражденну землю. Таку беззахисну та беззбройну перед таким страшним кривавим катом.
Я вірю, що ми були почуті. Більше того, я точно знаю, що так і було. За кілька тижнів окупанти поспіхом тікали з нашого міста, а ми з серцями, сповненим вдячності, чекали на наших хлопців, охоронців Чернігова. І ось, коли вони приїхали, давній друг нашої родини розповідав нам, що інколи траплялися дивні речі. Коли тебе волочить по землі ударною хвилею близько сорока метрів, здираючи наколінники та налокітники майже вщент, а на тобі ані подряпини. Або снаряд летить точно на укріплення хлопців, але чомусь падає, не долітаючи буквально кількох метрів.  Вища сила керувала цими подіями і багатьма іншими, які траплялися в ті страшні дні, даруючи безцінне - надію на порятунок і віру у завтрашній день.
Я сумую за звичайним життям. За гомінким шкільним подвір'ям, за весняними канікулами і першими прогулянками без шапки( коли мама все ще думає, що я в шапці). Я сумую за безтурботним літом. За сплавами на байдарках, за велоперегонами всією родиною. Я сумую за святковим настроєм і щасливим життям. Цей рік перетворився на безкінечний лютий, і більше за все на світі я бажаю, щоб він скінчився.
В окупованому березні мені виповнилося сімнадцять. Не було ані гучного святкування, ані веселих пісень, як раніше. Але, на диво, був торт ( вафлі, перемащені згущеною) зі свічками ( весь свічковий різнобій нашої родини у кількості 17 шт.) , які я загасила з першого разу. А значить, найзаповітніше бажання збудеться і буде мир - така проста звична річ, цінність якої ми усвідомили тільки тепер...

© Людмила Скрипко,
книга «Найдовший лютий».
Коментарі