Lelyana_ art
2021-01-29 18:18:18
Що почитати з укр літ? Частина 4.
Цікаве, Новини, Різне
Всім привіт 😉. Сьогодні публікую список улюблених творів та авторів української літератури кінця 19 – початку 20 століття 😇. Цей період для мене найкращий в історії української літератури 😌. І саме в цьому періоді жила і творила моя улюблена письменниця 🙃. Мій список такий🤗:
1) Леся Українка поеми: «Давня казка», «Віла – посестра», «Роберт Брюс – король шотландський», драми: «В катакомбах», «Бояриня», «Кассандра», «Оргія», «Лісова пісня», «Камінний господар», «Одержима», драматичний діалог «На полі крові», цикли: «Сім струн», «Мелодії», «Кримські спогади», поезія у прозі «Твої листи завжди пахнуть зів’ялими трояндами», поезія «Забута тінь» 📒. Леся Українка моя найулюбленіша письменниця за всі періоди української літератури. Через це, я рекомендую так багато її творів для прочитання іншим, бо я нею просто зачитуюсь. Її драматургія, поезія, поеми просякнуті неймовірним талантом, високим інтелектом, силою духу, цікавими образами, художніми засобами, алюзіями. Вона мені дуже подобається не лише, як письменниця, але як людина, бо історія її життя та її характер іноді мені нагадують мене. Мені близько те, що вона писала на 100%. На мою думку, її талант визнаний заслужено.
2) Михайло Коцюбинський «Persona grata», «Intermezzo», «На камені», «Цвіт яблуні», «Подарунок на іменини», «Що записано в книгу життя», «Він іде», «В дорозі», «Хвала життю», «На острові», «Сон», «Сміх невідомий» 📒. Як видно, Коцюбинського теж я люблю, але це сталося не відразу. Спочатку мені його твори здалися сумними та нецікавими. Та на практичному занятті, коли ми розбирали палітру художніх засобів, оригінальність почерку, імпресіонізм в творах, то я захопилась Коцюбинським. Твори, які пропоную я, не вивчаються в школі, тому їх буде читати ще цікавіше. Я вважаю, що Коцюбинський теж гідний уваги серед письменників української літератури.
3) Ольга Кобилянська «В неділю рано зілля копала», «Битва», «Меланхолійний вальс», «Жебрачка». «Природа», «Восени», «Impromtu phantasie», «Рожі», «Аристократка», «Думи старика» 📒. Кобилянська близька до Лесі, але тут варто відзначити феміністичну тематику її доробку. Цікаво спостерігати за тим, як через багато творів Ольга Юліанівна виписує власне ставлення до цієї проблеми, чого в Лесі немає. Ще цікавим є її неймовірна любов до музики, більше того, її манері письма близька до музики. Не може не відзначити неймовірну любов до природи, яка відображена в її творчості також. Неймовірно талановита письменниця, раджу ознайомитися з нею.
4) Василь Стефаник «Кленові листки», «Новина», «Катруся», «Сама-самісінька», «Діточа пригода», «Виводили з села», «Стратився», «Моє слово», «Дорога», «Гріх», «Сини», «Марія» 📒. У Стефаника дуже цікаві експресіоністичні мотиви, які можуть здатися схожими на простий сум. Та щоб зрозуміти Стефаника, треба довго вчитуватися, бо його новели складні для непідготованого читача. Цікаві новели «Моє слово» і «Дорога», бо там гарно виписаний образ матері та є багато спільних мотивів. Стефаник теж вартий уваги.
5) Осип Маковей «Поза правом», «Заробок на свята», «Мій прапрадід», «Казка про Невдоволеного Русина», «На суді», «Виклад про крамниці», «Товариство для взаємного величання», «Клопоти Савчихи», «Новітній плуг», «Туга», «Кроваве поле», «Тиха година», «Хрест поміж липами», «К. В. Д.», «Братання», «Вічна пам’ять», «Границя», «Розлука», «Інвалід», «Вдячний виборець», «Мандоліна», «Як Шевченко шукав роботи», «На окопах», «Твір штуки», «Славний чоловік» 📒. Маковей став для мене відкриттям цього періоду. Пам’ятаю, як сказала на практичному занятті про творчість Маковея «Коротко, влучно, сильно». Так мені сподобалась його творчість Мене, навіть, потім іншим групам цитували 😂. Маковей має сильну воєнну прозу. Там стільки образів, художніх засобів, але без описів війни чи чогось подібного. Я би сказала, що він писав на злободенні теми та використовував своєрідний гумор та сатиру. Тому, я вважаю його твори влучними і актуальними для сьогодення. Дарма Маковея недооцінюють.
6) Марко Черемшина «Весна», «Святий Николай у гарті», «Злодія зловили», «Більмо», «Зведениця», «Чічка», «Туга», «Карби», «Парасочка», «Дід», «Бабин хід», «Бо як дим підоймається», «Писанки» 📒. Черемшина – це суміш Стефаника і Коцюбинського. Цікаво шукати риси імпресіонізму та експресіонізму. Зачаровує увага до внутрішнього світу. Мені от не подобається його воєнна проза. Тому не раджу. Та велика проблема творчості Черемшини – мова, де багато діалектизмів і її нелегко зрозуміти. Та при бажанні можна глянути примітки внизу сторінки. Черемшину теж дещо недооцінили, на мою думку.
Я б з радістю додала ще і ще авторів та творів, бо вибрати з лише най-най-найкращі з великої кількості вартісних творів мені було складно🤔. На мою думку, всіх авторів цього періоду української літератури треба почитати кожному, бо тут настільки різноманітна тематика, жанри, художні засоби 🤗. Не варто лякатися, що я так багато писала творів, бо більшість з них невеликі, десь 1-2 сторінки 🙃. Остання частина серії блогів буде завтра 😉.