Lelyana_ art
2021-01-27 20:00:30
Що почитати з укр літ? Частина 3.
Новини, Різне, Цікаве
Всім привіт 🤗. Сьогодні публікую підбірку улюблених творів другої половини 19 століття 🤔. Для мене цей період – період театру корифеїв 😌. Значного розвитку дістала драматургія 😉. Також у списку вперше з’являться поетичні твори, бо є гідні представники 😇. Відзначаю таких представників та їх твори🙃:
1) Іван Нечуй-Левицький «Микола Джеря» 📕. Хтось може запитати, де ж я поділа «Кайдашеву сім’ю»? Та мені здається, що в Кайдашах занадто гострий гумор та сатира, що аж сумно. А от «Микола Джеря» це неймовірний твір про неймовірну людину. Нечуй-Левицький добре виписав образ Джері, показав весь його життєвий шлях, розкрив його характер. А ще й описи природи прекрасні. Вважаю, що «Микола Джеря» дещо недооцінений і досі. Через це раджу прочитати.
2) Яків Щоголів збірки «Ворскло» та «Слобожанщина» 📕. Не рекомендую конкретні вірші, бо творчість Щоголіва охоплює багато тем. Чудові патріотичні вірші, а також прекрасна любовна лірика. Все таки рекомендую з любовної лірики мій найулюбленіший вірш «Плац», там є багато цікавих мотивів. На мою думку, Щоголів теж недооцінений поет, але його вірші варті аби їх читали.
3) Іван Манжура збірка «Степові думи та пісні» 📕. От про Івана Манжуру взагалі ніхто не знає, але він був дуже талановитим поетом, збирачем фольклору та прозаїком. Поезії Манжури можуть здатися сумними, але в них багато цікавого. У цій збірці також є цікаві байки та казки, які мають оригінальні сюжет та засобів художньої виразності. Мені шкода, що Манжура для багатьох так і залишився невідомим, хоч він і прожив більшу частину життя в Дніпрі та похований тут. А ще й має таке різноманіття чудових творів.
4) Павло Грабовський збірки «Пролісок» та «З півночі», цикл «Веснянки», «До Н. К С.» 📕. Павло Грабовський більшу частину свого життя провів у засланні по в’язницях, через це його поезії наскрізь просякнуті сумом та болем, але вони вражають. Він так і не здійснив свою мрію – побачити Україну перед смертю, але вона назавжди залишилась у його патріотичній поезії. Просто неймовірні образи України, багато порівнянь, цікаві епітети та ще багато чого. Однозначно Грабовський вартий уваги.
5) Михайло Старицький «Талан» 📕. Тематично ця драма відрізняється від багатьох інших і цьому періоді. Цікаво читати про життя в театрі за кулісами. Нетипові та цікаві образи, гарна кінцівка. Дрібка гумору та розкритий жіночий образ вражає. Раджу прочитати цю драму.
6) Іван Карпенко-Карий «Мартин Боруля», «Сто тисяч», «Хазяїн» 📕. Поважаю Карпенка-Карого, як драматурга, бо він своєю творчістю зробив неймовірний вклад у розвиток драми. Головна фішка його творів – гумор, але не в’їдлива сатира. Дуже цікаві та неповторні образи та характери створив Карпенко-Карий у своїх комедіях. Однозначно рекомендую до прочитання.
7) Іван Франко «Іван Вишенський» 📕. Не люблю я лірику Франка чомусь та й драми не дуже, а от цю поему раджу почитати. Зачаровує мова, образи-символи, художні засоби та багато інших цікавих деталей. Оригінально виписано образ Івана Вишенського та його внутрішній світ. Дуже цікава поема.
Таким був мій список 😊. Багато поезій було в цій частині, але мало великих за обсягом творів 🙃. Раджу ознайомитися з драматургією, вона дуже цікава у цьому періоді 😌. Наступна частина – завтра 😇.