Олег Шаула
2024-03-26 09:29:07
Нерівноскладова рима - гайд.
Цікаве, Думки вголос, Різне
За останній рік відкрив для себе такий вид рими – з зайвим складом в одному зі слів. Концепт розумів, приклади попадались, але от не знав, як назвати (вже знайшов). Зараз покажу приклади:
Перший же вірш у зібранні віршів Стуса "Палімпсести" містить чотири такі рими, наведу дві з них:
Сто років, як сконала Січ.
Сибір. І соловецькі келії,
і глупа облягає ніч
пекельний край і крик пекельний.
Сто років мучених надій,
і сподівань, і вір, і крові
синів, що за любов тавровані,
сто серць, як сто палахкотінь.
Бачимо тут рими келії-пекельний і крові-тавровані. В них є загальні риси, це:
1. Стус повністю дублює наголошений склад, КЕЛ'ії-пеКЕЛЬний, разом зі всіма оточуючими приголосними, навіть із пом'якшеною Л в келії.
Таке чітке співпадіння наголошених складів залишає риму сильною.
2. З римою на наголошений склад зрозуміло, але ж у кроВІ та пекельНИЙ ще є останній склад, який можна заримувати. Стус про це не забуває, тому в кроВІ-тавроваНІ і келіЇ-пекельНИЙ співпадають голосні звуки (у другому йі та ий).
3. Коротке слово - це жіноча рима (наголос на передостанньому складі), довге слово - це дактилічна рима (наголос на третьому складі з кінця). Зайвий склад додається після наголошеного склада і перед останнім. Він робить те саме далі по віршу у римах хати-матері і спокою-допоки.
Підсумовуючи, щоб зробити таку риму, ми маємо чітко акцентувати наголошений склад із приголосними навколо нього, і тоді ця пливуча рима все ще буде чіткою і звучною. Стус використовує жіночу+дактилічну рими, але можна і чоловічу (рима на останній склад) та жіночу. Маю приклад у власному доробку:
Малий все поводиться на п'ять,
Я мимоволі дорослішаю до батька.
Тут маємо риму п'ять-бать-, але ще додатковий склад у другому рядку. Тут теж сильний акцент на звуки [ат'], + після "п'ять" у наступному рядку йде "я", що якраз тихо повертає цей другий склад у риму. Ще один приклад:
я в цьому гуру
виставити мур
облудний ворог руки обкусав
але не дочекався суму
Також тут є рима, яку ми бачили у Стуса, кожну-супроводжує, або кожну-обожнюю:
Я її обожнюю, бо думки матеріальні.
Секунду спраги обожнюю кожну,
Але може, що за тінями
Приховується бажання,
яке давно супроводжує.
Такі рими можна використовувати для більш щільного нагромадження рим, а також щоб розширити діапазон слів, які ми можемо взяти. Шукати не лише слова, які конкретно по складам римуються на обожнюю, а зрізати склад і шукати рими на обожню- або супроводжу-. Звучать такі рими реально цікаво.
Для тих, хто взагалі дочитав до цього моменту, в мене було питання, як ми взагалі назвемо таку риму, але я вже знайшов, що називається вона Нерівноскладова, і класифікується вона на риму з нарощуванням, де склади додаються в кінець, і на риму з розсуванням, де склади додаються після наголосу, але до останнього складу. Якраз такі приклади навів. До речі, із нарощуванням можна зробити взагалі чоловічу на дактилічну, додавши в кінець два склади.
Удачі користуватись, допоможе урізноманітними ваші рими.