Айя Нея
2021-03-02 10:39:32
Містичний реалізм
Цікаве, Різне
#жанрові_питання.
Для літ об'єднання БукБанда.
Сьогодні коротко згадаємо про Магічний реалізм. Жанр не популярний, здавалося, проте він є і в кіно, і в музиці, і в іграх (не лише в літературі)
_____________________________
Магічний реалізм (також відомий як дивовижний реалізм) - це стиль в художній літературі та літературний жанр, який малює реалістичну картину сучасного світу, додаючи у реальний світ магічні елементи.
Перше, на що потрібно звернути увагу. Магічний реалізм - це не піджанр фентезі. Більш того, він не вважається дотичним до фентезі, хоча використовує магічні елементи.
Магічний реалізм часто асоціюється з латиноамериканською літературою, хоча засновниками жанру вважають Марію Луїзу Бомбал, Габріеля Гарсію Маркеса, Хорхе Луїса Борхеса та інших письменників.
В японській літературі одним з найважливіших авторів цього жанру є Харукі Муракамі. У польській літературі магічний реалізм представляє Ольга Токарчук, лауреат Нобелівської премії з літератури.
Сам термін походить від німецького (magischer realismus ).
Використовувався він для позначення малюнкового стилю, відомого як Neue Sachlichkeit («Нова Об'єктивність»).
Для того, щоб твір вважався написаним в жанрі магічного реалізму, необхідна присутність в ньому ряду ознак:
а) Фантастичні елементи - магічний реалізм це завжди наш світ максимально наближений до реального, проте в ньому наявні казкові складові (як у байках, фольклорі та ін.), чи присутні певні магічні здібності (левітація, телепатія).
б) У творі Існують фантастичні елементи у реальному світі, що забезпечує основу для магічного реалізму. У світі магічного реалізму надприродне царство поєднується із природним, звичним світом.
в) Оповідач до магічності власного світу відноситься байдуже, читачу не пояснюється, що відбувається насправді.
г) Багатоелементність структури - дива, магія не завжди приємні речі - проте вони чудові та дивні, присутні у творі неначе прошарки.
г) Можливість протиставлення, у творах доволі часто події відбуваються на протиставленні реальність - доповнена реальність, місто - село, пустеля море і тд.
д) Таємниця чіпляє читача і не відпускає до останнього речення! Що цілком залежить від майстерності автора.
Якщо ви хочете ознайомитися з представниками магічного реалізму почніть із Хорхе Луїс Борхеса та Габріеля Гарсія Маркеса.
В магічному реалізмі допустима критика реального світу так і протиставлення реального і магічного, його прийняття, чи супротив.
Зауважте, що сюрреалізм не є магічним реалізмом. Магічний реалізм проводить читача крізь казку - що видно у роботах К. С. Льюїс.
В магічному реалізмі не створюється новий світ (що відбувається у фентезі чи фантастиці), тут ми маємо справу з реальним світом та магічним припущенням.
До речі, популярний нині анімація "Душа" - це магічний реалізм. Також "Вік Адаліни" та відомий і дуже химерний фільм "Мама!" - також можна віднести до магічного реалізму (хоча, радше це химерна проза, проте про неї ми поговоримо у наступному дописі).
Мої улюблені твори в жанрі панічного реалізму це фільм "Лабіринта Фавна" та книга "Життя Пі" про пригоди хлопчика в океані на одному човні з тигром.