Мандри ІІ
-Руся, пригальмуй на заправці! Сніжко, взяти вам кави?
- Дякую, мені чай, якщо ваша ласка.
- Руся, під'їдь до сьомої колонки, там буде стояти заправник, звати Остап. Не переплутай, він передасть бандероль!
- ОК, бос!
Чайка плавно вкотила під сьому колонку і блиснула рубінами стоп. Білява дівчина підійшла до заправника Остапа. Він дістав невеликий пакунок з штампами і дивними іноземними написами на обгортці.
- Пані Руся? – дівчина кивнула схвально, – мої вітання, це для вашого шефа, бандероль не любить тепла!
Вона нагородила співрозмовника посмішкою, витягнула пістолет з бака, примружила на прощання око і сіла за кермо.
- Сніжко, візьми!
- О, сонячна Бразилія.
- Бразилія?
- М-г! Не любить холоду.
- Ти як здогадалась?
- Тут написано!
- Там багато чого написано і не все англійською!
- Ага, по-португальськи, – посміхнулась Сніжка.
- Тебе і там носило?
- Бунтарські часи!
- Що там?
- Де?
- Народжена в Одесі, – Руся посміхнулась!
- Шеф сам відкриє!
- Ваш чай, Сніжко, – ввічливо сказав дід.
- Це вам!
- А подарунок, можна так сказати, Греку!
- Остап! – покликав несподівано дід, – тримай, – і простягнув велику, сріблясто-блискучу монету заправнику, – рушай!
- За дві години будемо на місці, бос, – відповіла дівчина.
- Руся, – звернулась Сніжка, – по прибуттю маєш чотири години на проспатись, душ і одягнутись. Рівно о дев'ятій чекаю біля бокового входу, одяг в багажнику в синьому чохлі, мій – в бордовому, не переплутай.
- Бос, хто я сьогодні?
- Як завжди, чарівне створіння з ангельським почуттям гумору і посмішкою, – на щоці у дівчини проступив рум'янець.
- Знову ви жартуєте, – з сором'язливими нотками в голосі відповіла вона.
- Я серйозно: будь собою, розважайся і розважай гостей Грека. Інші інструкції отримаєш від Сніжки, вона в курсі.
- Бос, ви будете з нами в одному місці?
- Спочатку, потім у мене є приватні справи. Там можуть бути різні цікаві гості, придивляйтесь, можливо знайдемо те, що нам треба!
- Сніжко, у вас персональна опіка Греком, він не має бути п'яним, хоча і заважати йому веселитись також не треба.
- Як скажете.
Запала нетривала пауза.
- Хм, багато непевного, поменшало справжньої щирості, Земля наче розкрутилась швидше. Люди метушливі і галасливі, за цим дріб'язком можуть пропустити щастя свого існування, так і залишитись до скону осколком, без цілої частини.
- Бос, у нас зоряне майбутнє, – посміхнулась Руся, Сніжка при цьому випромінювала незворушність.
- Зоряне – може і таким бути, спочатку вам треба не знищити себе одинокістю і серйозно апгрейднути соціальну і ментальну моделі поведінки, прийняти істину як вона є: не через пластик, нулі чи одиниці.
- За це не хвилюйтесь, у роду людського є особливість: спочатку довести себе до краю прірви і побалансувати там, – тоном наукового експерта промовила Сніжка, – це і буде апгрейд, хоча дві світові війни не ввели мораторій на війну як таку...
- Може, планета так захищається від нас? – задумливо мовила Руся.
- Від вас не потрібно захищатись, ви і самі впораєтесь!
- Бос, але ж є те, що нас тут тримає так довго, щось світле і справжнє!?
- Є, але не так багато як тобі здається. Світ — і справді єдиний організм, ціле і розмір не має значення, одне перетікає в інше. Темна сторона існує для того, щоб була світла. Люди ж люблять тінь, тонку смугу між ними. Світло буття дано зрозуміти одиницям і той, хто потратить на це, хай навіть ціле життя, пройде його недаремно.
- Ми оповиті рутиною, вона замилює око, краде це світло, — сказала Сніжка.
- Що таке життя?
- Життя — це рух, бос!
- Рух — рух до світла, це і є зоряне майбутнє, — посміхнувся старий, – Сніжко, у всіх своя рутина, а фокус і є в тому, щоб не переставати бачити крізь неї світло!
- Ваша правда, та інколи я втрачаю віру в людей і мені здається, лише на мить, що ми все ж таки качнемось в прірву хаосу.
- Не хаос страшний, а байдужість і черствість людської душі. Світло кожної миті долає величезні відстані в хаосі всесвіту, а крізь черству душу не проб'ється.
У салоні знову запанувала тиша, пасажири поринули у свої думи і мовчки споглядали світлячки фар зустрічних машин. Тільки Руся залишилась безтурботно веселою і наспівувала якийсь мотив з дитинства. Лічильник крутив цифри, монотонно спливали кілометри, стрілка відмірювала швидкість. Життя на планеті Земля проходило за добре спланованим хаотичним графіком.
- Бос, пів години — і ми на місці!
***
Заснув я не скоро, сон був тривожним і переривистим. Добре, що хоч без психоделічних снів — задовбали! Розплющивши очі, нічого, крім ранкових сутінків, мене не привітало. Я одягнувся, поставив на чай і дивився на гори, що простягались прямо за вікном. Раптом із сараю — того самого, вийшла файна молодичка, трохи потріпана нічними перипетіями чи як там ще можна це назвати. Жінка навшпиньки повзла до хвіртки, а з сараю виглядав, як когут, пан Роман — без сокири. В сінях брахнули двері, щось гаркнуло, крехнуло, голова вуйка панічно зникла в дверях. Молодичка, наче п'ятою точкою, відчула недобре — дременула в хвіртку.
- Згинь, курво, но! Скіко се можеш творити?! — маточка пана Романа була в препаскудному настрої, — свого вже занапастила, хочеш моє забрать?
- Не кричіть, людей побудите, — синова голова з'явилась з-за віддаленого кута. Тим часом білий Каєн за тином шкваркнув гумою і швидко зник.
- Роман-но, ти в могилу зведеш, вона свого вже звела! В Італію диви-но захотів.
- Маточко, шо ви се мовите?
- Мовчи, мовчи, Роман, она ж баптистка, но! Будеш її дідо горнець носити до ста. Її Орест вже на тому світу, ше тебе туди забере. Кому се все? Мені? Оно вже нє.
- Не баптистка она!
- Панотець се набрехав?
- Панотець першим в ту Італію збереться, кить хто запроси.
- Роман-антихрист, згинь – не можу ся чуть!
- Панотець заздрять, бо його паніматка страшні — на ціп'я схожі, лиш товсті, як чіня.
Старенька після цих слів швидко підхопила першу-ліпшу дровиняку і пожбурила в сина. Його врятувала вчасно закрита брама сараю і гарна реакція, бо удар прийшовся би якраз в те місце, де щойно була його голова. Стара крехнула, гучно сплюнула і гнівно зайшла до будинку. Цигарка в моїх пальцях так і залишилась незаймана, ця динамічна життєва сцена вразила мене до глибини душі.
Під впливом від почутого і побаченого я рихтував чай, дівчата прокинулись і готувались до вранішнього туалету. Марічка вийшла із ванни, як снігова королева. Тихий сніданок, такий же тихий збір речей. Ми попрощались з маточкою пана Романа, сам він десь зник із відомих мені причин.
Вийшовши на трасу, ми з Перчиком дружно глянули на Микуличі, посміхнулись і попрямували до зупинки "плакучих богданчиків", інші автобуси тут чомусь не зупинялись. Несподівано біля нас припаркувався білий Каєн і з нього виліз пан Роман із рум'яними щоками:
-Я се того, хотів вам вернути частину піньонзів. Забагато дали, а я трохи не розібравсь одразу, — він тицьнув Марічці скручені купюри, вона взяла і кивнула, — ви не подумайте, маточка добрі в мене, от се тіко з Оксанкою не ладять. Вона може вас до Яремчі закинути, звідти скорше взяти автобус до Чернівців.
Білий Порш звабливо виблискував у променях вранішнього сонця, ми радо закинули лахи назад і вмостилися на шкіряні сидіння кольору кави з молоком. Пан Роман щось тихо мурчав на вухо своїй коханій, потім вона вп'ялась в його губи, як Просто Марія в Хосе Ігнасіоса5. Перчик посміхнулась, дивлячись на них, і пхнула мене в плече. Машина тим часом беззвучно рушила і швидко зменшила фігуру вуйка, який залишився далеко позаду. Пані Оксана зосереджено крутила руль, дівчата бавились в телефонах.
- Вибачте, можна запитання? – від несподіванки жінка бібікнула сигналом.
- Звісно, — відповіла Оксана.
- Ви працюєте доглядальницею в Італії?
- Перший рік, потім вивчила мову — відкрились нові можливості. Зараз у мене маленький бізнес, я постачаю технічні тканини до Італії та намагаюсь налагодити виробництво одягу в одному швейному цеху у Вінниці.
- Вибачаюсь наперед за шаблонне мислення, просто ваш Каєн і доглядальниця якось не в'язались у моїй голові.
- Отож, багато хто думає погано і в рідному містечку, хоч декларацію про доходи кожному в писок тицяй, — сумно зітхнула жінка.
- Ви хочете шити італійський одяг у Вінниці, а це вигідно продавати в Україні?
- Хто каже про Україну? Це все на Італію. Тут собівартість ділового костюму з затратами на логістику близько 11 долярів, там більше сотні, — продовжила веселіше пані Оксана.
- А, —тихо сказав я.
- Це гарний бізнес, ше б тіко Ромчик погодився переїхати до мене і все було б, — вона притихла.
- То маточка пана Романа не даремно на вас злиться!
- Може й так, але шо він тут зможе, я не хочу жити в цій ніщєті. Тут нема перспектив.
- Якось дивно у вас виходить, — відповів я сумно, — заробляєте ви за допомогою цієї землі, а цінити її не вмієте.
- У нас такий бидлячий народ, я тут вже тиждень, а наче цілий год...
Я побачив Яремчу і зрадів. Мені стало шкода цієї жінки і ще більше пана Романа, його маточка мала рацію. Ми подякували, запропонували гроші, пані Оксана скоса глянула на нас і шваркнула гумою, залишаючи лиш куряву на згадку.
- Ото больна на голову, — мовила Марічка.
- І на перед також, — добавила Перчик.
До Чернівців ми добрались без пригод. Я викинув наші лахи з автобуса, Марічка колупала і так поколупаний асфальт:
- Час прощатись, — сказала вона.
- Ти — гарна мала і знайдеш свого принца!
- Знайду, обов'язково!
- Цьомки на прощання? — посміхнувся я.
Марічка сумно цьомкнула мене у губи, Альона дружньо обійняла її:
Спасібки за гарний відпочинок, трохи мало, але весело. Приїжджай до мене у Вінницю — тусанемо!
Я посміхнувся наостанок, ми вскочили до маршрутки і вирушили на залізничний вокзал. Наш вагон-плацкарт порадував чистотою і пустотою, назбиралось трохи більше половини пасажирів, і майже всі тверезі.
- Як ти? — запитала Перчик.
- Та норм!
- А чому така кисла фізія?
- А в тебе чому?
- Знову ці мені одеські приколи, ти можеш не відповідати запитанням на запитання?
- Ну, таке, спогади про Сіму найшли!
- Я також за Мітьою заскучала, але це рефлекс. Там з хірургії за мною давно вже один бігає, кохання на відстані важке і невдячне!
- Мабуть, але від того більш палке, бо якшо воно витримає — має бути справжнім.
- А, це все хімія, всі оті казки — лиш імпульси в мізках, викликані хімічними сполуками типу ендорфіну, фенілетіленаміну та іншими...
Монотонний стукіт коліс об рейки, смачний чай і найкраща «бортпровідниця», яка коли-небудь працювала в Укрзалізниці. Я тримав свій стакан і дивився в сутінки, Альонка мирно дрімала. Чому ми посварились з Сімою? Я ж точно знаю, що кохав її. Може, не вміли поступатись один одному, кричали, як навіжені, а потім пристрасно мирились. Певно, в силу п'янкої молодості наша безкомпромісність перегризла той ефір — особливий зв'язок, що нас тримав укупі. Та я ж намагався її повернути. Відсьорбнувши ще чаю, приліг, Морфей швидко здолав мене під монотонний стукіт коліс.
***
Руслана прокинулась о 20:00, солодко потягнулась і забігла в душ. Пів години: зачіска, легкий макіяж — і дівчина стояла в спокусливій чорній білизні. Руся глянула на себе, критично оцінила, поплескала по животі, одягнула сукню, приготовлену Сніжкою. Темно-синє мереживо покривало руки до ліктів і спину, атлас спокусливо оповив стрункий стан, невелике декольте додавало ще більшої сексуальності образу. Дівчина моргнула своєму відображенню, нанесла на зап'ястки французькі парфуми, провела по шиї, взяла сумочку і вийшла.
- Ти сьогодні надзвичайна, — сказав дід. Він був в елегантному і добре підігнаному костюмі, зі своєю тростиною.
- Дякую, бос!
- Сніжка очікує тебе біля бару.
Дівчина пройшла через хол, оминаючи поодинокі пари.
- Гості починають сходитись, — сказала Сніжана, — ти якраз вчасно!
- Бачиш отих двох? – вони дивились через дзеркало на пару позаду них.
- Ага!
- Коли жінка відійде, приверни його увагу. Я смс-ну подальші вказівки. Дай мені свій клатч, — дівчата обмінялись сумочками, —інструмент всередині, це на випадок, якщо щось вийде з-під контролю.
Руся кивнула, відкрила блискавку — тактична кобура на поясі з чотирма запасними магазинами і Glock 30 sf.
- Все так серйозно? — запитала вона у Сніжки.
- Люблю бути підготовленою до будь-яких несподіванок! Піду поговорю з Греком.
Руслана потай загнала патрон в патронник, закрила сумочку і замовила собі мінералки. Сніжка підійшла до господаря вечірки, чоловіка за п'ятдесят з чорною чуприною без сивини і маленькою лисиною на маківці. Він мав трішки зайвої ваги, міцні, жилаві руки і приємні риси обличчя. Вони мило гомоніли про щось, Дівчина стежила за своєю парою і кутиком ока — за напарницею. Хол заповнювався, заграла жива музика — легенький-легенький блюз, офіціанти сновигали туди-сюди з напоями.
- І знову доброго вечора!
- Доброго, бос!
- Як у нас справи?
- Все спокійно, — відповіла Руслана.
- Юначе, — звернувся дід до бармена, — покладіть це в холодильник!
Бармен обережно взяв невеликий згорток у подарунковому папері з його рук і поклав до холодильника. Жінка, за якою стежила Руся, встала і попрямувала в натовп.
- Бос, вибачте, маю йти!
- Давай, я підійду згодом.
- Привіт, я Руся!
- Анжей, — відповів молодий чоловік, — радий знайомству!
- Негоже такому імпозантному чоловікові сумувати наодинці!
- З чого ви це взяли?
- З ваших очей, це ж дзеркало душі! — посміхнулась дівчина.
- Є трохи, земна метушня притупляє концентрацію на речах, які справді того варті.
- Абсолютно згодна. А ви завжди змушуєте стояти перед вами?
- О, вибачте, де ж мої манери? Сідайте! — Руся присіла так, щоб бачити Грека з Сніжкою і відкрила блискавку сумочки.
- Ви знайомі з господарем вечірки?
- Ага, старі приятелі, — його голос ледь помітно підвищився, — а ви?
- Гарний друг моїх друзів, я за компанію.
- У вас чарівна сукня!
- Ви спокусник.
- Я тільки вчусь, — відповів Анжей стримано, — пан Ерос — ось хто спокусник, це у нього в крові, — в його голосі промайнула сумна нотка.
- Дозвольте долучитись до вашої компанії, — позаду Руслани стояв її бос.
- Пан Чур, яка несподіванка чи краще сказати неминучість!
- Краще! Як поживаєш?
- То так, то сяк — метаюсь між світами!
- Грек також колись любив таке життя!
- У нього була його вічність...
- Вічність погано поєднується зі словом «була»! — відказав дід.
- Ми ж не будемо підвищувати градус розмови в присутності дами! — з притиском сказав Анжей.
- О, ні, що ти! Ми тут, щоб розважатись, правда?
- Завжди цінував твоє почуття гумору!
- Завжди — от це гарне слово!
На сцену вибігли милі ангелятка й акапельно заспівали "It's a man's word6", усі завмерли від захвату, софіт освітив тенора і він потужно, італійською, продовжив свою партію, музиканти заграли йому в такт.
- Прекрасна пісня, але трохи лукава, — промовив Чур.
- Чому ж?
- Жінки крутять нами, як циган сонцем!
- В цьому й полягає чарівність світу — все навколо не завжди є тим, чим здається!
- Анжею, облиш софістику, ми знайомі не одну тисячу років, щоб бавитись в ці ігри.
- Не одну, — його лице посуворішало, стало жорстким і власним.
Руся відчула вібрацію, глянула на смс від Сніжки і мовила:
- Може, в блекджек?
- Хто грає? – запитав Анжей.
- Ми в трьох, Грек зараз підійде, то як?
- Ставки?
- Вічність, — сказав голос позаду, — привіт, старий друже!
- Ерос, а ти постарів!
- Час — дивна штука, особливо, коли він йде, — відповів Грек.
- Дилер Анжей, — компанія кивнула у відповідь на дідову пропозицію, — здавай!
Ерос клацнув пальцями, за мить підійшло вродливе дівча й акуратно поставило на стіл чотири колоди. Анжей взяв карти, вправно перетасував і дав зрізати Руслані.
- Я розумію, чому грає Грек, а тобі це навіщо? — запитав Анжей, звертаючись до Чура.
- Для рівноваги, — посміхнувся лукаво той, — ви — хлопці завзяті, як в азарт увійдете, то аж Земля здригається!
- Давно то було, — прищурив око Ерос і глянув на карти, що йому прийшли: сімка пік з червовою трійкою.
- Анжею, дозволь поцікавитись, чому граєш, ти вже раз обіграв Грека і маєш те, що хотів!
- Маю, але те, що я хочу, все ще не моє, — він дивився на свою бубнову даму.
-"Cherchez la femme ", — сказала Руся!
Анжей аж заскрипів зубами. Пан Чур суворо глянув спочатку на нього, потім на свою підопічну і кинув два тузи на зелене сукно.
- Ще, — промовив Ерос, йому здали пікову дев'ятку і в сумі вийшло дев'ятнадцять, — досить, грай свою!
Анжей потер пальці і майже доторкнувся до нижньої, темної карти.
- Облиш ці фокуси, — підвищив голос дід. Дилер показово засунув руку під полу смокінга і витягнув велетенський револьвер.
- Цього разу я виграю на своїх правилах і вона буде моя.
- Ніколи не був рабовласником і не тримав її силою, — спокійно відповів Грек.
Його револьвер оскалився на Ероса, руків'я з головою вовка визирало знизу. Анжей знову зиркнув на карти.
- У нас майже мексиканська дуель, — посміхнувся Чур.
- Мексиканська? — здивувався Грек.
- Ага, якшо він рипнеться махлювати чи вистрелить в тебе, то моя люба помічниця відстрелить йому яйця, а без них вся ця мила гра втрачає сенс.
- Я передбачив це, твоя дівчина пискнути не встигне, як залишиться без макітри!
- А тут у нас паритет: Сніжка, моя друга помічниця, мило бесідує з твоєю подругою.
- То як будемо вирішувати цей конфлікт інтересів? — запитав Анжей, — ти вмішуєшся в чужі справи!
- Я взагалі вас покидаю, не люблю насильство, — відповів дід, — розумієш, друже, якщо ти скривдиш Ероса, світ піде шкереберть.
Пан Чур встав, підкрутив вус і відійшов до бару, напруга за столом зростала. Руся дивилась на Анжея незворушним, холодним поглядом, все навкруги оповила могильна тиша. Від бару донісся звук корка, який розлучається з пляшкою. За хвилину її бос підійшов назад:
- Вам ще не набридло?
- Смертний не зможе її зробити щасливою! — гримнув Анжей.
- Так у нього ж сьогодні день на-ро-дже-ння, а в цей день роблять що? — посміхнувся дід.
- Дарують подарунки, — весело промовила Руслана.
- Ось мій, — пан Чур поклав згорток перед Греком, — морозний кришталь.
Після цих слів очі Анжея спалахнули лютим вогнем, палець затремтів на тригері.
- Тепер все в них буде добре, а тобі пораджу зайнятись йогою чи знайти психіатра, — дід блискавично перевернув його нижню карту, — о, ти програв, на бубнову даму впала червова вісімка, Руся посміхнулась.
У повітрі відчувся легенький запах смоли і сірки, Анжей в одну мить хвацько крутнув револьвером і сховав його, встаючи з-за столу. Пан Чур турботливо опустив свою долоню на праве плече своєї підопічної, дівчина тихо видихнула і розслабилась. Анжей швидким кроком вийшов з холу.
- Дякую, старий друже, і вам, чарівна пані, — Ерос наче помолодшав від щастя, — знову ти врятував моє гузно, і цей дарунок, я навіть не знаю, як і віддячити.
- Знаєш! Лети до Мексики, знайди таку собі Лізу Сандуваль. Зроби гарно, вона вже вдосталь нагорювалась.
***
Я мирно спав на своїй верхній полиці в такт потяга, напруження спало, важкість сьогодення залишилась позаду — повний релакс і раптом:
- Чувак, — мій котяра припідняв мою повіку, — ну, ти й кумедний, коли хропиш!
- А, привіт, на себе краще глянь!
- Мій муркіт — то мелодія.
- Мені Барбара зламала ніс дровинякою!
- Та знаю, я ж там був!
- Мік буде сьогодні?
- Може, згодом, сідай покатаємось, — Масяня клацнув лапою, і вмить з'явились два арабських скакуна темної масті.
Котяра зі своєю природною грацією заскочив на одного, я не так вправно, але теж всівся в сідло. Ми пришпорили коней і швидко перейшли в легенький галоп, я відчув океан.
- Де ми?
- У гарному місці!
Велике світило ледь торкнулося горизонту, я насунув бриля на очі. Ми пришвидшились і мчали чвалом йому навздогін. З лівого боку щось неслось нам на переріз, піднімаючи клуби куряви, я подумав про погане.
Свої! – викрикнув мій котяра.
І ми вже трійкою летіли на зустріч з горизонтом, і чим швидше неслись наші коні, тим невловимішою була наша ціль. То були добрі коні, легкі, як вітер, і сильні, як ураган. Вони будуть бігти, поки не впадуть замертво в милі із піною на морді, підкоряючись волі свого вершника. Масяня стишив хід до рисі8, ми послідували за ним, тварини сапали, жадібно хапаючи повітря. Я нарешті розгледів третього вершника, то була Сільвія в сірому сомбреро.
- Майже, як в кіно, — сказала вона.
- Вибач?
- Троє вершників їдуть на захід сонця.
- Ага! — відповів мій кіт.
- Ілюзорність цього світу захоплює, а рух до нездійсненної мети виснажує, — промовила Сільвія.
- То чи в правильному напрямку ми йдемо?
- А це вже правильне запитання, — відповів Масяня.
- Рух заради руху, як мета? Цікаво, але все одно колись набридне, людям властиво отримувати призи — винагороду за свої досягнення.
- О, ну, нарешті ти включив мізки, так може й станеш цікавим співрозмовником у майбутньому, — додав котяра.
- Здається, я досягнув якогось етапу і винагородою стає досвід та розуміння, що навіть зроблена помилка — це добре, якшо з неї винести урок.
- Помилки — також дуже ілюзорна річ. У різних системах координат однакові вчинки мають різне значення, — сказала із знанням справи дівчина.
Ми ступою доїхали до пляжу, я впізнав цей пісок, то була піщана коса неподалік Кадісу. Вечірнє небо засвітило свою першу зорю, верхній край сонця прощався із Європою останнім на сьогодні промінчиком. Ми з супутниками прив'язали коней до конов'язі біля тихого бару на пляжі, і я впізнав знайомий Харлі неподалік.
- Мік, привіт!
- Привіт, друзяко, як ся маєш?
- Добре, ручки-ножки цілі!
Ми замовили щось випити і деякий час весело теревенили про життя. Раптом я впізнав знайому зачіску і спину за барною стійкою — Сіма!
- Всі тут, – сказав рок-н-рольщик, потягуючи духмяний грог.
- Можна приєднатись до вашої компанії? — запитав голос позаду, але моя увага була прикута до Сіми.
- Пан Чур, Ерос, привіт, старі друзяки, — почулось на фоні.
Я глянув на новоприбулих і мав би здивуватись, але у сні все можливо. Біля Міка сиділи той дід, який врятував мене від тролейбуса, молодий, атлетичний юнак і трійко гарних жінок.
- Ми вже зустрічались, — сказав я до старого.
- Зустрічались, ти хотів поцілувати тролейбус, — посміхнувся він, — дозволь відрекомендуватись: Олександр Чур, можна просто — пан Чур. Мої милі помічниці: Сніжка та Руся, а це добрі друзі — Ерос і Психея. Взагалі, Ерос має багато імен, його називають Амуром, Валентином, зараз інколи кличуть ФЕН-ом.
Юнак привітався кивком.
- Містер ФЕН?
- Так, до ваших послуг!
- Тобто ви той, хто поєднує серця!? Тоді можна запитання?
- Звісно, — відповів він.
- Ерос, Амур, Валентин — я знаю ці історії, але шо значить ФЕН?
- Ну, це просто — фенілетіленамін. В певний період часу мене називали відповідно до своїх вірувань і знань. Зараз в світі править парадигма наукового прогресу, тож мене кличуть відповідно.
-Назва не змінює суті речей, — посміхнулась Психея.
- Знаю твою дилему, будь трохи сміливішим, не бійся помилитись і не закривайся в кокон, якщо тебе відштовхнули. Мої стріли не скріплюють, а лиш дають можливість, а от як ви скористаєтесь нею — це ваш вибір.
- Вип'ємо за гарний вечір і за можливості, —підняв свій келих пан Чур, всі дзенькнули чарками.
- У кінці залишиться лише одне правильне запитання, — сказав я, Мік посміхнувся у відповідь.
- Так, малий, одне і головне!
- Вона все ще кохає мене? — я дивився на Ероса.
- Іди і запитай!!!
Я підвівся на ватних ногах і кроком крабика під час міграції пошкандибав до Сіми. Міріади думок пронеслись за той десяток метрів, що розділяв мене з нею.
-Сім.., — світ навколо блимнув, вона прийняла свою темну подобу і за мить стояла навпроти мене в стійці, вся така хижа, — привіт, — я наважився зробити ще два кроки і хотів провести пальцем по її долоні темна сторона рефлекторно відвела руку і згрупувалась для кидка. Все моє єство стислося в малесеньку, крихітну краплинку у великому всесвіті, але я таки наважився торкнутись. Опустивши руку, я провів пальцем по волоссю. Вона затремтіла, щось хрипке вирвалось з Сіминих вуст. Лице, а потім і все її тіло покрилось тріщинами, лусочка за лусочкою, опадали до долу. Дівчина перетворювалась на саму себе. Сіма стояла, гордо піднявши свою милу голівку і нарешті спромоглась витиснути з себе:
- Привіт, я знаю, де ти був!
- І я знаю, намагався зрозуміти, чому ми не разом.
- Бо ти — титанічний йолоп!
- Може, й так, але я йолоп, який кохає тебе і хоче запитати про взаємність.
- Я тебе так люто ненавиділа, здається, ненависті всього світу було замало для цього!
- Це я вже зрозумів...
- Якби ти це розумів, може все було б добре.
- Я запізнився з цим?
- Не знаю, я ше дуже зла на тебе.
- Не важливо, ти ше маєш хоч краплинку почуття до мене?
- Маю, але воно все зранене і від цього ше більше болить, — Сіма затихла на мить і мимоволі схлипнула, — ти покинув мене в важкий момент.
- Я досі не розумію, шо тоді сталось! Ти просто зникла...
- А ти не намагався знайти.
- Я шукав тебе, а потім треба було на роботу!
- Шукав — не значить знайшов, а нам треба поговорити.
Я прокинувся з цими словами в голові, ми під'їжджали до Львова, Альона позіхнула і відпила чай зі стакана. Поїзд зупинився і ми вийшли на перон:
- Ніколи не був у Львові, а завжди хотілось, — у мене було якесь цікаве передчуття.
- А я часто тут була, моя подруга Лєрка живе майже у центрі.
- Знаєш, я напевно зійду тут, чим до центру добратись?
- Ти з дуба рухнув? Ніч надворі! Шо ти там будеш робити?
- Піду, подумаю, подивлюсь на місто, — Перчик критично глянула на мене.
Я забіг в купе, хватнув гітару і вибіг на перон. Альона цьомкнула мене в щоку і сказала, щоб дзвонив в разі чого. Я помахав їй, потягу і подався до Площі-Ринок. Старий Львів зачарував мене одразу, я відчув ритм цього граду, на душі стало гарно і затишно.
Першим місцем, яке вдалось відвідати, була Криївка, потім я дивися засідання ВР, перемішане з кусками порно в Мазосі. Підкріпившись смачненьким, я розчохлив гітару і, як справжній бродячий музикант, заграв трохи простенького блюзу в ніч. Гралось легко і приємно, якісь хлопці хотіли кинути пару гривень, та я попрохав глінтвейну, вони принесли. Ми випили разом і заспівали "Плач Яремії".
Підходили інші молоді люди на хвильку і на довше, кидали монети і купюри. Я розговорився з двома хлопаками, коли вже збирався йти далі. Один сказав, що давно мріяв навчитись грати, інший запропонував випити по каві. Перший був барменом у закладі неподалік, ми й пішли туди.
Я нашвидкоруч навчив його трьох акордів, Сашко сидів і бринькав щось до ранку, в перервах роблячи каву і зелених мексиканців мені і своєму другу Стасю. Стасік приїхав з Варшави на вихідний додому, бо там навчався.
- Старий, знаєш, — сказав Стась, — тут нема майбутнього.
- Чому ж? Я задоволений собою, мені добре тут!
- У нас з доброго — тільки файні дівчата! — відказав той.
- Ето точна, — добавив Сашко, відірвавшись від гітари на хвильку.
- Повертаючись додому, завжди завидки беруть, чому вони можуть, а ми ні?
- Їм більш поталанило, вони раніше все розпочали.
- Та нє, просто народ у нас такий!
- Нормально все з нашими людьми. Мойсей своїх сорок років водив, доки вони навчились жити вільними, нам ще з п'ятнадцять залишилось, — посміхнувся я.
- Ми крякнемось за п'ятнадцять років, з'їмо самі себе!
- Я тоже думаю — валіть надо, там дєнєг больше платят! — Сашко поклав три мексиканці, ми пригостились.
- Скільки? — запитав я у нього.
- Угощаю, спішу завтра, — відповів він.
Ми так і проговорили до ранку про всякі такі речі, які гнітили наші свідомості. Стась намагався довести, що тут — повна торба, а я хотів знайти якісь світлі моменти на його аргументи. Як мені здалось, він був непоганим дядьком, тільки трохи зневіреним у силі власної землі.
Під ранок Сашко випровадив нас, а Стась взявся мене довести до вокзалу. Я хотів встигнути на потяг до Вінниці. Трамваї ще не ходили, але піша прогулянка була такою приємною: вранішнє морозне повітря і гаряча львівська кава.
- Знаєш, старий, я живу майже чотири роки у Варшаві і кожного разу, повертаючись сюди, мені стає сумно!
- Чому? Львів — прекрасне місце!
- Ага, глянь навкруги — одна розруха і ніщіта. Там порядочок, поліціянти чемні, сміття прибране, — Стась задумався на хвильку, – але так гульнуть можна лиш тут!
- Я багато де бував, але коли літак знижується десь у Києві чи в Одесі — це ні з чим не порівняти, а особливо той перший крок з трапу...
- Ага, від того й сумно. От, дивись, Львів має приймати Євро, але ж у місті ніхто не знає англійської!
- Хтось може й знає!
- Давай перевіримо, — з цими словами Стась гепнувся на сраку і зчесав ліву руку об гостру наждачку вмерзлого піску в кризі.
Ми з моїм новим знайомим йшли вулицею, намагаючись англійською розпитати людей, як пройти до вокзалу. За пів години цього експерименту ми вдосталь насміялись, але Стась виявився правий — всі, кого ми зустріли, не змогли нам допомогти і раптом на перехресті:
- Пройдіть з нами, — сказав один з двох незнайомців.
- А ви хто такі? – запитав Стасік у тих двох, блимнула якась посвідка.
- Пройдіть з нами до відділку, — повторив незнайомець.
- Назвіть причину, — відповів Стась.
- Ти шо сильно умний? — приєднався другий, — зараз браслєтіки надіну і за вухо поведу!
- Ви порушуєте громадський спокій.
-Nie rozumiem, co on mówi, — сказав я.
- Ми з другом лиш хотіли знайти залізничний вокзал, це не схоже на порушення!
- У відділку розберемось!
- Чуєш ти? — Стась скипів, — один дзвінок — і ти будеш дітей через цей світлофор переводити.
Я бачив, як очі того парубка, якому адресував свої слова мій новий знайомий, налились кров'ю і його ліву руку затіпало.
Або ви йдете за мною, або я відіб'ю вам селезінку, — хижо промовив чоловік, — Міха, вперед.
Ми прийшли до відділку: стара радянська споруда з такими ж меблями. У кабінеті нас посадили за стіл, дали ручку і листочок.
- Пишіть! — сказав не Міха.
- Шо я маю вам писати — любовного листа? — спокійно відповів Стасік.
- Пояснювальну, чому ви порушували громадський спокій.
- Це – хуліганка, я нічого не порушував і писати не буду, за це можуть п'ятнадцять суток впаяти.
- А ти хто? — запитав він мене.
-Przepraszam panie, nie rozumiem!
- Він шо поляк?
- Так, ми приїхали на канікули до Львова, — відповів Стась.
Нас мурижили більше чотирьох годин, мені навіть здалося, що вони хотіли добре нас побити, але не наважились. Я грав поляка з дуже бідним словниковим запасом, та на наше щастя, ніхто з доблесної тоді ще міліції, у тому відділку не знав польської. Не знаю як би воно все закінчилось, якби не Стасьові батьки. Він зателефонував, і нас відпустили за двадцять хвилин. Не Міха хотів запротестувати до свого майора, але суворий і втомлений погляд того зупинили його слова у горлянці, він тільки й зміг мугикнути. Взявши цигарку, не Міха швидко вийшов до курильної, а нас вивели з відділку. Стасьова мама обійняла його і заплакала, мовчазний батько суворо дивився. Він жестом запросив всіх до авта, і Стасік шепнув мені на вухо, коли всідались:
- Старий, ти — поляк, а то я матиму шо слухати!
- Це вам не Варшава, — промовила його мама, обернувшись з переднього крісла, — тут так не можна, вони ж звірі!
- Dziękuję pani za pomoc, — відповів я.
- А якби тобі візу закрили чи відгамселили? Добре, хоч додумався зателефонувати.
Матінка Стася лементувала і повчала його всю дорогу до залізничного вокзалу і, гадаю, що батько підключився також після того як висадили мене. Ми попрощались, я подякував всім на польській і побіг брати квитки.
Як на зло, всі потяги до Вінниці вже відправились, тож мені порекомендували автостанцію. Автобус був, але їхав він хвилин двадцять, потім пукнув, загарчав і здох. Водій намагався оживити його і мені навіть здалось, що у нього вийде, але за пів години намагань керманич смачно вилаявся і сказав: "Кіна не буде!".
Народ накинувся на нього з криками і прокльонами, той відбився від самих палких і почав кудись телефонувати. Через дві години інший ветеран наших доріг зупинився поруч. Зашаруділи чобітки і чоботи, сумки і баули, вмостившись, ми продовжили свою подорож. Біля мене, на диво, всілась молода і красива дівчина, я перекинувся парою фраз і вона заснула, мені ж залишилось споглядати картинки за вікном.
Прокинувшись від чогось надокучливого, мені у вічі впала бабця в проході з сумками в руках і готовністю в очах, як у парашутиста перед сотим стрибком. Вінниця вітала новоприбулих сонячною дниною і легеньким морозцем. Привокзальний пиріжок, як лотерея на щастя, і я поїхав до Сіминого гуртожитку в надії почути відповідь на те єдине запитання. Оберемок троянд, куплених заздалегідь, трохи змерзла і зморщилась, а вона все не йшла з пар. На вахті бабка-кульбабка лукаво глянула на мене:
- Шо, провинився, гад солоний? А я то думаю, шото наша Сімочка ходить вся з лиця не своя!
- Чесно, я не знаю! Вона точно не поверталась?
-Ні, ше не було, я скажу, шоб передали, може, хто з кімнати є, – відповіла вахтерка, задобрена плиткою шоколаду.
Я й далі сидів у фойє і тупив в книжку, читання не йшло, за вікном смерклось. І в якусь мить, коли безнадія своїми ніжно-липкими пальцями вже обіймала маю свідомість, як грім серед неба, я почув її дзвінкий голос. Сіма обірвалась на пів слові і завмерла, побачивши мене.
- Привіт, — спробував невимушено, але пройшло декілька хвилин перш, ніж я це видавив з себе.
Вона не відповіла, тільки жестом запросила йти за нею. Я пішов, бабка-кульбабка не протестувала. Ми увійшли до її, як завжди охайної кімнати. Сіма взялась робити чай мовчки, раптом я почув звук розбитої чашки і її тихі схлипи:
- Нашо ти тут?
- Маю запитання!
-Я не хочу відповідати.
- Мені йти?
- Ні, не знаю, як хочеш, так і роби, ти ж це добре вмієш!
- Сім, я не знаю, на шо сподіватись, але ти мене ше кохаєш?
- Мені боляче.., — її очі були червоні, вона стояла з вже іншою чашкою посеред кімнати.
Я взяв теплі долоні, в тому погляді було все — величезний жмут емоцій. Ми ледь втримали те горнятко, одяг розлетівся по всій кімнаті. Я ще не бачив її такою чуттєвою, трохи швидко все вийшло, але від того ще пристрасніше.
Після ми пили теплий чай і я глянув на Сіму запитальним поглядом:
- Так, на жаль, я тебе люблю!
- Не зрозумів? — майже пошепки промовив я.
- Щастить мені закохуватись в тих, хто бачить в мені тільки тіло, а я хочу щирості. Хочу, щоб мене любили всю: з усіма прищиками і капризами. Ти тільки й вмієш, шо приїхати і втекти зранку.
Я хотів щось сказати, але всі відповіді здались недолугими і недоречними, я обійняв її плечі, притулився до голови, її локони ніжно лоскотали мою щоку у відповідь.
- Мовчиш?
- Я можу сказати, шо час, який я провів без тебе, був пустим і зрозумів я це десь два дні тому. А от зараз вже не уявляю себе без тебе!
- Доведеться!
- Доведеться? — перепитав я.
- Я подумала, раз тут нічого не виходить, то треба кудись поїхати і подала документи. Я їду на сім місяців до Канади по обміну.
- Коли?
- Через дев'ять днів.
- Сім, це мене хвилює мало, головне чи ти.., — я трохи завагався.
Її губи ніжно поцілували мене і Сіма відповіла:
- Так.
Ми довго розмовляли, у її сусідок по кімнаті раптом з'явились якісь справи і вони зникли так швидко, як і прийшли. Повечерявши, Сіма включили "Принцесу Мононоке". Під це аніме ми й задрімали майже одночасно.
***
Я сидів на камені над водоспадом, внизу бурлила вода. Вудочка в моїх руках сіпнулась — потягнув. Величезний світляк з крилами із зоряного пилу вертівся на гачку.
- О, тримай, тримай його, достобіса великий, — закричав Масяня.
Мій котяра вправно стрибнув і притиснув світляка лапою.
- Обережніше, Вусатий, — сказав Мік позаду, — не нашкодь їй.
- Привіт, старий, як справи? — промовив рок-н-рольщик, Масяня ніжно пригорнув світляка і поклав до кошика.
- Ну, все добре!
- Радий за тебе!
- Довго ж ти, — підтакнув кіт.
- Вусатий, досить вже, краще зганяй за пивком.
Котяра підстрибнув, зробив сальто над водоспадом і зник в бурхливій воді.
- У нього десь внизу є охолоджене, — сказав Мік.
- Ерос добре порадив, — промовив я згодом.
- Він уміє, бачиш? Баланс всесвіту відновлено, біле і чорне урівноважилось. Наша місія добігає кінця!
- Це прощальна вечірка?
- Ага, ти знайшов те, шо шукав, – відповів він з своєю фірмовою посмішкою.
Масяня з ящиком пива, весь обліплений зоряним пилом, злетів до хмар, зробивши бочку і мертву петлю, приземлився поруч. Котяра роздав усім по пляшці і проспівав:
- Це — привіт від пана Чура, волошково-ромашкове із додаванням зоряного екстракту.
Всі розсміялись і випили, смак — цікавий і приємний, як тоді, коли пригадуєш щось, що тебе довго муляло.
- Знаєш, старий, я буду сумувати, — промовив Мік.
- А я — ні, — додав Масяня.
- Ти завжди був егоїстом, — пирхнув я.
- Так, але я нікуди не йду, я чекаю на вкусняшки вдома і не забувай про це!
- Не забуду. Мік, — мій погляд зачепився за значок з оберегом "Чур" на його жакеті, — ти справжній Друг!
Ми сиділи над тим водоспадом, пили волошково-ромашкове і ловили світляків з зоряними крилами. Сонце спустилось до обрію. Глянувши вниз, я побачив, як високо ми над Землею. З іншої сторони випливав величезний місяць, а я з друзями сидів десь посередині між ними.
- Час, — сказав Мік. Масяня взяв кошик із світляками.
- Ти знаєш, шо це? — запитав мене кіт.
- Прикольні такі світляки!
- Так і не тільки, вони — це мрії і бажання.
З цими словами котяра відкрив кошик і злегка потряс його у себе над головою. Бризки світла розлетілись навсібіч, а одна присіла на моє плече.
- Будь дуже обережним з ними, — рок-н-рольщик верхи на Харлі
Котяра помахав мені лапою, вистрибнув на байк і вчепився за водія.
- До зустрічі, — відповів я з усмішкою і також помахав їм.
Мік накрутив акселератор і рвонув у незвідане, а мене вже хтось будив ніжним поцілунком в шию.
- Прокидайся, сонько, треба забрати твої доки з вахти!
- Я нічого там не залишав, все, шо я люблю, зараз біля мене.
-І я тебе лю.., — тихо відказала вона, — як думаєш, цього досить?
- Не знаю, але це дуже багато для того, шоб все було добре.
***
Чайка припаркувалась недалеко від Площі-Ринок, Руся вийшла і відкрила двері. Дід вправно виліз, поправив капелюх, оперся на тростину, слідом з'явилась Сніжка в білому пальті. Трійця закрокувала вулицею вверх. Дід, йдучи, наспівував щось іспанською. На перехресті біля Латинського кафедрального собору смуглявий чоловік зупинився і здивовано глянув на трійцю:
- У тебе гарно вийшло, — промовив дід іспанською до нього.
- Вибачте, але я написав це лиш зранку, — відповів той здивованим голосом теж іспанською.
- Хосе, тобі час зателефонувати!
Руслана взяла його долоню, а Сніжка швидко щось написала на ній.
- Адіос аміго, — кокетливо попрощалась Руся, і вся трійця пішла далі.
- Сподіваюсь, у них все буде добре, — мовила вона до діда вже в машині.
- І я сподіваюсь, — його рука протягнула щось дівчині, — і в тебе також все вийде.
Руся взяла велику срібну монету в руку, пильно глянула Чура.
- Бос, це...?
- Так, ти вільна, якщо забажаєш.
Дівчина посміхнулась, глянула в дзеркало спочатку на діда, потім на Сніжку і вдавила педаль. Чайка рівно набрала прискорення і полетіла за обрій.
Дубаї. Рік був той що й і у всіх.
Особлива подяка хлопцям розробникам відкритого ПЗ (Linux&LibreOffice).
Всі збіги з реальними людьми чи подіями цілком випадкові.
Горниць — горщик
Ціп'я — курча
Чіня — свиня
Glock 30 sf — австрійський пістолет 45 калібру з укороченою рамкою, розроблений фірмою Glock.
Cherchez la femme - Шукайте жінку, .
Чвал або гало — тритактний спосіб пересування чотириногих тварин.
Ступа — найповільніший алюр; ноги переставляються по діагоналі в такій послідовності: права передня, ліва задня ноги, ліва передня і права задня.
Кадіс — місто на південному заході Іспанії.
Грог — напій, приготований з рому чи коньяку з окропом, або чаєм та цукром, деколи додається лимонний сік.
Зелений мексиканець — коктейль, придумав український бармен Сергій Кадацький в 1996 р.
Коментарі
Упорядкувати
- За популярністю
- Спочатку нові
- По порядку
Показати всі коментарі
(2)
Мандри ІІ
Поправив), дякую за підказку
Відповісти
2020-06-02 20:28:09
Подобається