Від автора
Український Паспорт
Чому козаки носили сережку у вусі?
Чому українці розмовляють російською?
Кам'яна могила
Світова історія українського "щедрика"
Історія голодомору
Давня історія України
Русь
Козацька доба - становлення України
Відродження нації та боротьба за незалежність
Українська революція 1917-1921 р.: Утворення державності
Визвольний рух у ХХ столітті
Друга світова війна
Видатні українці XVIII-ХХ століття
Українські діячі-патріоти
Передова АТО: українські добровольчі батальони
Оборона донецького аеропорту
Про українські традиції
Україна - батьківщина нобелівських лауреатів
Географічний світ європи
Цікаві факти про українську мову
Марганцеві руди України
Трембіта. Загадковий інструмент гуцулів
Найдовша печера світу знаходиться в Україні
Історія розвитку української культури
Український гаджет для тварин Petcub
Українську мову забороняли протягом останніх 4 сторіч
Сучасна Україна
Про гімн України
Географічний світ європи


Географічний центр Європи – село Ділове

Мальовниче село є початком піших маршрутів в гори та кінцевим пунктом української території

Існує кілька варіантів, де знаходиться центр Європи. У 1885-1887 роках географи з Імператорсько-Королівського військово-географічного інституту у Відні визначили, що географічний центр Європи знаходиться у селищі Ділове, Закарпатської області. Вони проводили геодезичні дослідження на території сучасної Закарпатської області.

Ці дослідження були потрібні для планованої будови залізниці між Раховом та Сиговом. Після ретельного вивчення місцевості геологи встановили на території села Ділове біля дороги, що з’єднує  Мукачево і Рогатин двометровий кам’яний знак з таким написом: «Locus Perennis Delicentissime cum libella librationes quae est in Austria et Hungaria confectacum mensura gradum meridionalum et paralleloumierum Europeum. MD CCC LXXXVII». У перекладі з латини це означає: «Це постійне, точне вічне місце, визначене спеціальним апаратом, виготовленим в Австро-Угорщині, в Європейській системі широт і довгот. 1887».

Пізніше, у 1977 році поруч із цим знаком встановили стелу з написом, який повідомляв, що саме тут лежить географічний центр Європи.

Зараз внизу під кам’яним знаком є невеличка кнопочка, яка символізує точний центр Європи. Туристи дуже люблять доторкнутись до центру Європи та загадати бажання. Місцеві кажуть, що після того, як доторкнешся до пам’ятного знаку, обов’язково вирушиш у мандри Європою. Навіть, якщо ти цього не планував.

Саме село дуже мальовниче. Повз нього протікає ріка Тиса, а над ним простягаються Карпатські гори. Це місце чудово підходить для туристів, котрі бажають усамітнитись із природою та помилуватись її краєвидами. На схід від села знаходиться Ялинський водоспад. А біля підніжжя Ділового починається пішохідний та автомобільний туристичні маршрути на гору Піп Іван. Однак, перед тим, як податися в гори, треба зареєструватися на прикордонній заставі, бо за горою — румунська територія.

Для тих туристів, хто хоче побачити все і одразу тут також знайдеться багато цікавенького: у селі є аж чотири історичних церкви. Одна з них  - дерев’яна, побудована у 18 столітті. Заради її відбудови селяни склались грошима.

Також у селі Ділове є невеличкий ринок із сувенірами. Туристам там пропонують придбати гуцульські сувеніри – дерев’яні іграшки та прикраси, плетені корзинки, вази для декоративних квітів. Якщо ж ви подорожуєте взимку або пізньої осени, то завжди зможете купити на ринку виробити із овечої шерсті – теплі шкарпеточки, жилетки та пледи.

Окрім того зігрітись у географічному центрі Європи можна скуштувавши закарпатського домашнього вина або ж палінки – міцної домашньої горілки, настояної на виноградному листі.

Неподалік від сувенірного ринку є також кнайпа – невеличкий музей, де гості зможуть не тільки скуштувати місцевої кухні та зігріваючих напоїв, а й подивитись на національне гуцульське вбрання та речі побуду. Там можна побачити, у які сукні та костюми вдягались гуцули на повсякдень, а які вбирали лише на свята. 

  


© Ашанія ,
книга «Досліджуй Україну».
Цікаві факти про українську мову
Коментарі