Явища та наслідки
Світ
Мрії
Вік
Почуття та стосунки
Бійся живих
Внутрішня темрява
Стосунки. Особистий досвід та думки
Про рідню
Переконання
Мудрість бути никим
Різні люди
Прийняти та змиритися
В контексті
Справедливість
"Заборонено" - це "дозволено але не вам"
Неіснуюче життя. Брехня
Бездіяльність. Небезпечна діяльність
Т.З.М.
Дещо про містику
Дещо про містику

31 жовтня Хелловін. День, який для багатьох пов'язаний із нечистою силою, магією та іншим. В цей час завжди активізуються специфічні спільноти.

Вам часто трапляються паблики, канали, інста-акаунти «маги жартують», «відьми жартують» та ко? Мені регулярно. А ті, що присвячені чаклунству саме, як заняттю, способу життя, покликанню?

Появу у суспільстві цієї теми складно назвати явищем новим. Чакували завжди. Вірили у містику завжди. Просто на час соціалістичної перерви (та й то, тільки в містах) тема вщухла через пропаганду матеріалізму.

Мені цікаво, що ж відбувається зі сприйняттям усієї цієї чаклунської та езотеричної тематики в суспільстві.


Відьма як образ. Від Яги до топ-моделі

Одна з цікавих суперечок щодо відьом торкається питання зовнішності. Одні вважають за краще просувати сексуальний образ молодої красуні з хижим поглядом і видатними формами, інші вважають, що "канон" — літня жінка, образ якої не експлуатує стереотипи про зовнішність, і показує, що головне не те, як виглядає чаклунка, а те, що вона робить.


Бабу Ягу традиційно малюють старою, згорбленою та негарною. Але вона, насамперед, досвідчена та ефективна. А красуватися їй нема перед ким. Втім, відьма здатна набувати будь-якого вигляду. Пам'ятаєте Червону жінку – Меліссандру у «Грі престолів»? Приблизно та сама тема.

Я кілька разів чув тезу про те, що "дайте жінці право на старість". Ну, тобто, якщо тобі триста років, ти маєш повне право виглядати старою. Зрештою, це біологія. Нехай і трохи адаптована під магічні особливості відьми.


У контексті казок Яга завжди карга. Стара, досить зла. Хоча, може і зробити виняток, якщо людина їй сподобалася. Загалом, як і всі ми, поводиться ситуативно, і в залежності від особистості співрозмовника. Тому в казках вона може допомагати в обмін на якусь послугу, а може й зжерти вас до біса.

Називати її нечистою силою не зовсім коректно. Яга – не зло у звичній формі. Вона спочатку показана приблизно як Харон. На кордоні між світами живих та мертвих. Тільки Харон особисто возить людей на інший бік, а Яга скоріше стереже цей кордон.

У мене в книзі Язі на вигляд років тридцять. Вона не те, щоб красуня, але цілком собі приємна дама. З ряду причин її організм «застиг» на цьому віці, а кістяна нога — кульгавість і штир у кістці, як результат давньої серйозної травми, яку не вдалося залікувати магією.

Моя Яга - класичний техномаг, що добре знається як на чаклунстві, так й на механіці. Вона поставила хату на гусеничну платформу, встановила зброю, і цілком боєздатна у разі непередбаченої загрози. Хто читав "З Кармана", у темі. Якщо ні, то я через певний час перекладу цю книгу на українську.



Звідки взявся образ відьми-красуні? Субкультура та мистецтво

Мені здається, виною тому Вікка — вікканська магія. Досить молодий напрямок, що базується на різних культах поклоніння природі. Хтось від неї відхиляється в поклоніння Пану або триликому місяцю - Геката + Діана + Селена. Про це є купа книжок від народу типу Скотта Каннінгема. І значний відсоток послідовниць - симпатичні жінки різного віку. Є багато пабліків, інстаграм-акаунтів з няшними відьмами, кристалами, гримуарами та чорними котами.

Це все виглядає приблизно як готи, емо і ко в 2007, тільки з чітким ухилом у магію, а не музичну індустрію. Однак наліт субкультурності є.

Сексуальні образи, яскравий мейк, біжутерія, вбрання, арт. Все це експлуатується на 200%, щоб залучити якомога більшу аудиторію. Те, за що раніше запросто палили на багаттях, стало частиною поп-культури. Погано це чи добре, судити не берусь. Це просто явище, яке вже є і його доводиться приймати за фактом.

На фото скриншот аккаунту @theartofwitches в Інстаграм

 

Згадаємо серіал «Американська істория жахів: ковен». Вони всі до неподобства стильні та ефектні. Навіть ті, кому вже років 60. Або "Іствікські відьми" із Шер, Сарандон та Пфайфер.



Ще далі в плані сексуалізації відьом пішли автори «Зачарованих». Там взагалі в кого не тицьни — секс-символи.

У цьому основна відмінність західної та вітчизняної культури. На Заході відьма часто постає в образі спокусниці. Вона красива, ефектна за умовчанням. У нас частіше - лише під дією магії.

Чому такий розкид у типажах? Чому розпочалася така масова реклама? Чому з'явилося стільки відьомських пабліків, каналів, інста-акаунтів? Чому в самій матеріалістичній культурі раптом з'явилися жінки, які щиро вірять, що завантаживши з інтернету книжку і замовивши у хендемейдниці «книгу тіней» у гарній обкладинці та кристали з Aliexpress, вони знайдуть могутність? Мабуть, тому, що:

а) Наша реальність не дає відповідь на багато питань. Люди потребують чогось більшого. Не всім підходить релігія.

б) Єскапізм від похмурого світу з купою проблем, яки майже нереально вирішувати самотужки.

в) Бажання відчувати себе носієм якихось таємних знань. 

г) Природня жага людини до пізнання невідомого, таємного.

Це лише кілька варіантів, які не є істиною. 


Що тут не так?

Здавалося, що епоха окультизму мала залишитися там, в часи Лавкрафта, Кроулі, таємних орденів, тощо. Але цього не сталося.

Хтось навмисно вирішив пропіарити цю тему наприкінці дев'яностих — у середині нульових. Адже та сама Вікка, типова для США, у наших пострадянських краях — явище зовсім нове.

Я не вірю у випадковість. Зовсім. Езотерики, відьомопабліки, самі дамочки різної спрямованості, як гриби після дощу почали лізти ще наприкінці 80-х, на початку 90-х. Кашпіровський, Чумак, Джуна - це витоки того, що незабаром заповнило газети, ТБ, а потім інтернет. І тепер у нас є "сутність у вигляді гноміка".

І, якщо відьмопаблики і гарні інстаграм-аккі з няшними котками та відьмочками ніякої загрози не несуть, то величезна кількість шарлатанів усіх мастей набагато гірша. Людей дурять, і ті, будучи дурними та наївними буратинами, зливають купу бабок без результату.

Містика приваблива. Магія манить, як і все таємниче. Свого часу знаменитий Гудіні навіть створив премію. Її він готовий був вручити тому, хто доведе існування магії. Але чи то майстри не хотіли «світитися», чи то такий гарної, як у фентезі, магії не існує, і показати на камеру нічого.


А публіці потрібні шоу! Файєрболи, кам'яні големи, заклик усякої нечисті на полі бою. Чи не вмієте? Який ви тоді маг?

Людям потрібна казка. Вони хочуть вірити у дива. Люди хочуть ці чудеса творити. А ще вони хочуть видовищ. Сучасний світ дозволяє вам не тільки купити мерч за Гаррі Поттером, але і влаштуватися в справжню магічну школу. Так, в інтернеті такі є. І таємні ордени онлайн. Що завгодно. 

Свого часу всю цю тему гарно розгорнув Антон Шандор Лавей. Той самий, що за приколом створив сатанинську церкву з оргіями та ритуалами, а потім помер у церковному шпиталі.

Можливо, в нашому світі є щось по-справжньому загадкове та містичне. Але поки що ми просто лайкаємо чорних котів, скуповуємо гарні карти Таро, і віримо в швидкий настання кінця світу за якимсь давнім календарем.



© Владислав Безлюдний,
книга «Буття».
Коментарі
Упорядкувати
  • За популярністю
  • Спочатку нові
  • По порядку
Показати всі коментарі (4)
Айзек Стрейд
Дещо про містику
Это-же аниме-кафешка в Минске? Когда я приезжал в Минск, то заходил в это очаровательное место.
Відповісти
2019-10-11 09:38:41
Подобається
Евгений Задорожный
Дещо про містику
Какой ты нафиг колдун?
Відповісти
2019-10-11 09:45:57
Подобається
Victoriа
Дещо про містику
Фигня. Бизнес, коммерция, набивание карманов. Ну и еще толпы последователей, фанатов и пр.
Відповісти
2019-10-11 10:06:15
Подобається