Словничок
Пролог
Розділ I
Розділ II
Розділ ІІІ
Розділ IV
Словничок
Бартка - гостра вузьконоса сокира з маленьким молоточком, обладнана довгим держаком, досить поширена серед мешканців Карпатських гір: українців, гуралів, румунів. Має різні способи використання: в якості ціпка, сокири, молотка чи навіть зброї проти лісових звірів.

Відьма - в українській міфології жінка, яка здатна віщувати, бачити минуле, обертатися на тварин, керувати погодою і влаштовувати пакості. На відміну від відьмаків, частіше постають в уяві предків саме злими, нездатними творити добро.

Дукач - українська прикраса у формі медальйона (медалі) зі стрічкою, часто прикрашена бантами чи іншими ювелірними елементами.

Лісовик - персонаж слов'янської міфології, що є уособленням духу лісу. Нерідко являється старим дідусем з синьою або зеленою шкірою. Не тотожний з російським лєшим! Лісовик - добрий дух і шкодить людям тільки тоді, коли вони загрожують лісу та його мешканцям.

Лісниця (богинка) - злий жіночий персонаж української міфології, що заманює чоловіків, обираючи собі образ запалої їм у душу дівчини. За повір'ям, якщо кохана насниться хлопцеві дев'ять разів і він нікому про це не скаже, лісниця причепиться до нього на все життя. Подейкують, що їх справжній вигляд надзвичайно потворний, хоча ніхто не здатен перевірити, адже ці духи завжди з'являються в чужій подобі.

Мавка (нявка, навка, лісова русалка) - жіночий образ в українській міфології. Можуть бути як добрими, так і злими духами. Зазвичай мавкою стає душа втонулої до весілля дівчини. У книгах Дари Корній "Чарівні істоти українського міфу" розповідається про 28 видів мавок, кожна з яких володіє унікальними здібностями, зовнішністю і способом приборкання.

Мольфар - аналог знахаря, народного мага, козацького характерника в гуцульській культурі.

© Вікторія Яковчук,
книга «Карпатські хроніки».
Коментарі