Відомості про Софію Київську
Що таке графіті?
Дослідники графіті Софії Київської
Що таке Софійська абетка?
Відомості про графіті Софії Київської
Чому графіті є цінним історичним джерелом?
Типи графіті на стінах Софії Київської
Особливості мови графіті Софії Київської
Про що свідчать графіті Софії Київської?
Як проводять дослідження графіті Софії Київської?
Для кого ж писали графіті на стінах Софії Київської?
Графіті і проблема визначення дати закладення Софії Київської
Мовне питання і графіті Софії Київської
Висновок
Мовне питання і графіті Софії Київської

Журналісти у 2020 р. провели розслідування і дізналися, що під час екскурсій (крім тих спеціальних екскурсій, які потребують попереднього замовлення) по собору екскурсоводи замовчують той факт, що графіті на її стінах виконані староукраїнською мовою. Це призвело до обурення відвідучав собору і користувачів інтернету.

Науковці з Національного заповідника «Софія Київська» закиди на свою адресу заперечують. У відповіді на запит, який містив прохання роз’яснити ситуацію, генеральний директорка заповідника Неля Куковальська зауважує: «Під час екскурсій до собору, екскурсоводи демонструють відвідувачам графіті та пояснюють, що на них написано. (Журналісти стверджують, що у їхніх аудіозаписах екскурсій інформація про українську мову у графіті відсутня). Відповідаючи на запитання кореспондентів, чи згадують екскурсоводи у темі графіті про української мову, Куковальська відповіла ствердно й додала: «Української мови – такої, якою ми розмовляємо нині – у той час апріорі бути не могло. Але схожість з сучасною мовою можна відслідкувати, читаючи графіті (імена, звернення)». Як зазначила Куковальська, результати досліджень дозволили вченому «на конкретних прикладах показати, що розмовною мовою Руси-України була саме староукраїнська мова».

Журналісти подали один із текстів про «мовні» проблеми у Національному заповіднику «Софія Київська» у формі публічного звернення до керівництва Українського культурного фонду (УКФ) із пропозицією реалізації проекту «Українська мова — розмовна мова древнього Києва».

Виконавчий директор Українського культурного фонду Юлія Федів відзначила: «Вказана тема (популяризації української мови) є дуже актуальною та важливою і, звичайно, входить до пріоритетів діяльності УКФ, прописаних у нашій Стратегії».

Та питання і досі є відкритим, хоча журналісти і звернулися до відповідних інституцій для його вирішення.

© Lelyana_ art,
книга «Графіті Софії Київської».
Коментарі