Când ceru-și arată luna...
Când ceru-și arată luna...  (Vers de Volontir Dumitru)  În astă seară frumoasă când ceru-și arată luna Pe fruntea nopții liniştea începe să se prelingă. Iar la apus abia se mai vede prin câmpiile rămasă Ziua-n agonie încercând raza stelelor să stingă... E plăcută vreme pentru îndrăgostiți Zbucium de așteptare izgonit în vise Și pe muchia dragostei se-așează el și ea Ascultând bătaia inimii unul altuia promise. Își întoarce luna blînd privirea Și prin desfătari fierbinți buzele nasc un sărut. Vântuleț de primăvară cale-și face nerușinat Câtre obrăjorii rumeniți de un amor transpărut. În astă seară o inimă și-un suflet se găsesc Și-ntrerup cu șoapte dulci liniștea nopții Căruia cinste ia fost să-i îmbrățișeze cu tăcere adâncă prin cămările apusului pustii. Ochii jucăuși cu dulceață lăcrimează Și se revarsă fericirea pe fața-i de copil Șerpuiește părul gingaș căutând să șteargă O altă lacrimă strecurată cu ajutorul vântului abil. Pe întinderea cerului zburdalnice steluțe Pe de o parte și alta chicotesc cu străluciri Zădărând nepricepute siluetele celor doi Prefăcându-se că știu alte buchii de iubiri. Iar luna că o păstoriță le adună-n jurul său Și le face semn să oprească o clipă Și-și apleacă și ea urechea să mai audă De acolo de jos murmurul șoaptelor izvorâte. Curge ca un izvoraș glas de fată nevăzut Vălurând duios până-n adânc de suflet Să-i potolească cu zuruitul lui Roua ochilor plini de dor Și rămas acolo să-i stea ca o inimă și-un cuget. Cîntă fata pătrunzător iar luna oftează ușurat Steluțele una cîte una ghemuite-n strălucirea lor Adorm la marginea cerului stingându-se ușor. Și din umbra nopții se ivește luceafărul măreț Raza-i prevestește tuturor vremelnicia lunii Și-ndată încununează el în a sa împărăție O nouă regină atât de dragă lumii. Încet încet adorm și ochii îndrăgostiți O noapte plină de plăcere Însă norii urmele au șters Dar el și ea sunt atât de mulțumiți! Că inima lui sufletul ei pentru o viață a ales.
2019-03-15 22:11:28
2
0
Схожі вірші
Всі
Разве сложно сказать...
Много думать слов не хватит Лишь о ком то , кто не рядом Быть со всеми лишь открыткой , Согревая теплым взглядом Каждый день встречая солнце Словно первый луч спасенья Думаешь о всех моментах , Что всплывают вместе светом ... Или множество вопросов На каких нет не единого ответа , К тем , кто был однажды нужен, Став одним твоим мгновеньем Почему ж сейчас нам сложно .. Сказать искренне о чувствах , Как страдать мы все умеем ,, А признать ,что правда любим ? Может быть просто забыли .... Или стали явью сцен сомнений ? Разве сложно хоть глазами Сказать больше ,чем таить в себе ли... Надо больше лишь бояться , Не успеть сказать о главном ... На взаимность зря стараться Ждать когда уйдет шанс бремям ...
53
16
4257
Пиріг із медом (UA)
Крокуй до раю, крокуй до мене. Гаряча кава, пиріг із медом. Або якщо забажаєш — ромашковий чай. Приходь до мене. Будь ласка. Приїжджай. Крокуй до двері, а я у чашку відріжу лимона ломтик. На столі — пиріг із медом, а мені найсолодший твій дотик.
79
19
4096