Розділ 1. Смерть, яку майже ніхто не помітив
Розділ 2. Зниклий лист
Розділ 3. Таємниця нічної скрипки та Едвіна Друда
Розділ 4. Дивний лист
Розділ 5. Сповідь батька (фрагменти листа)
Розділ 6. Найбільш вільна людина (продовження сповіді батька)
Розділ 7. Свобода і книги (продовження сповіді батька)
Розділ 8. Посмішка долі (сповідь обривається)
Розділ 9. Тінь батька
Розділ 10. Візит людини в зеленому піджаку
Розділ 11. Нічні гості
Розділ 12. Несподівані рятівники і дивний сусід
Розділ 13. Анголи і демони Моцарта
Розділ 14. Двійник
Розділ 15. Таємниця старого крісла
Розділ 16. Що зберігала книжкова обкладинка
Розділ 16. Що зберігала книжкова обкладинка

Я їхав у поїзді додому і не міг позбутися якогось огидного почуття. Поступово буря емоцій затихла, і я спокійно обдумав одіссею Романа Тайна, багато в чому теж трагічну, і зрозумів, яка це нещасна і слабка людина, що прирекла себе на страждання.

Події останньої доби настільки вимотали мене емоційно й фізично, що я, приїхавши додому, проспав кілька годин, не зреагувавши навіть на телефонні дзвінки, і лише вірний друг будильник змусив мене підскочити на ліжку.

Був понеділок, шість ранку. Потрібно було збиратися на роботу.

Вулиця ніби поринула в ранню осінь: було вітряно і прохолодно. Сонце блищало солом'яними променями. Літаками та метеликами летіли перші коричневі, трохи скукожені, листочки.

Я шкодував, що вчора сонним не зміг підвестися, щоб відповісти на дзвінок. Ймовірно дзвонила Наташа і це мене зараз хвилювало.

Весь день, зварюючи деталі в димному цеху, я розмірковував, В моїй голові пролітали подробиці розповіді Романа Тайна.

Наприкінці зміни, освіжений душем, переодягнений, я в натовпі робітників пройшов вахту і поспішив до найближчого телефону – автомата з наміром зателефонувати до Наташі. Як на зло, за склом будки вже стояв робітник. Нервово постукуючи двокопійковою монеткою по склу, я відійшов і тут мне окликнув Нікодимич.

Сивоголовий і присадкуватий, він підходив поважно, як і личить олімпійському богу і запропонував поласувати пивом. Я відмовився.

Тоді він, підправивши пишні вуса, сказав:

- Тоді давай сядемо. Є розмова.

Ми сіли у невеликому скверику біля фонтану, неподалік заводу. Гуляли голуби.

Нікодимич спокійно відкрив сумку і, діставши книгу, загорнуту в обкладинку з газети, простягнув мені.

Я відкрив книгу і побачив назву. Це була рідкісна збірка Веніаміна Каверіна «Майстри і підмайстри», видана артіллю письменників «Коло» у 1923 році. Стоп! Та це ж видання, подароване моєму батькові Данчевим! Ось чому цієї книжки не було на полиці!

- Почитати брали? - запитав я.

- Ні-і-і, - протягнув сивоусий товстун. – Твій батько мені дав. Просив, раптом щось з ним трапиться, передати тобі цю книжечку, але не раніше, ніж мине двадцять днів... От, значить, я і віддаю.

- Оце несподіванка! - кажу я. - Виходить, він передчував, що з ним щось станеться?

Нікодимич підняв угору пухнасті сиві брови.

- Взагалі, він дивним був останнім часом… Справді, ніби щось відчував… Мабуть тому й попросив. Але, дивне розпорядження… Навіщо цю книгу треба передавати тобі через двадцять днів? Що в ньому такого? Ну він просив – я виконав.

Нікодимич кашлянув, витяг з торбинки почату пляшку і складану пластмасову склянку.

- Ну що, пом’янемо...

Після того, як я кивнув, не бажаючи засмучувати сумного олімпійця, тут же, чарівним чином, цей бог із пшеничними вусами, витяг з надр металевого судка два шматочки хліба із салом.

Ми жували хліб із салом і дивилися, як голуби клюють крихти.

- Я тут оповідання деякі з книжки прочитав. Треба сказати – дивовижні оповідання. Незвичні. Твій батько історії незвичайні, казкові збирав. «Готика» - казав… Та ще на південь останнім часом почав їздити…

- На південь? – спитав я здивовано. – А я нічого не знав.

- Так він же у мене гроші позичав. Каже, поїду на пару днів, справи деякі треба залагодити. А потім віддав...

Нікодимич ще довго розмовляв загалом, а до пуття - ні про що, тому, скориставшись першою ж паузою, подякувавши сивоусого бога, я подався додому, роздумуючи по дорозі над новими загадками.

Вдома, трохи відпочивши, зібрався було дзвонити Наташі, але потім все ж таки знову взяв книгу Каверіна і перегорнув її. Чому батько віддав її Нікодимичу з проханням передати мені? Що це – одне з його дивацтв, яких у нього було достатньо? Чи він чогось, чи когось побоювався? Кого? Лягушина та його підручних? Романа Тайна? Але що у цій книзі такого незвичайного?

Я ще раз перегорнув сторінки. Нічого особливого. Книжка як книга, щоправда, рідкісна, а тому цінна. Закладка на передостанньому оповіданні "Пурпурний палімпсест". А я ж так і не прочитав цієї книги! Що за дивна назва?

Я заглибився у розповідь. Ось воно в чому справа! Палімпсест — так у давнину та в ранньому середньовіччі називали рукопис, написаний на пергаменті зверху змитого чи зчищеного первинного тексту. Іноді трапляється, що крізь новий текст палімпсесту проступає колишній текст. В оповіданні відчувалася своєрідна невловима філософія, мудрість між рядками, так зване «подвійне дно». Такі твори не прочитуються одразу, побіжно і з нальоту, а вимагають нового пильного читання. Тільки так, шаром за шаром, можна пізнати істину, розбити шкаралупу твердого горіха, щоб дістатися золотого ядра…

…Закінчивши читати оповідання, я відкинувся на валик дивана.

Ну і що? Це дуже цікаво, але нічого не дає… Хоча… батько любив розкидати різні загадки. Палімпсест - це нова оболонка, яка має під собою щось інше, таємне, первозданне, приховане.

Я уважно оглянув книгу. Ця дивна газетна обкладинка. Так зазвичай роблять, щоби не зіпсувати оригінальну обкладинку. Ну, звичайно! Батько давав книгу в руки токарю Нікодимичу, книга рідкісна, мабуть боявся, щоб той не забруднив її, от і загорнув.

Але, зараз вона вже не потрібна! Я рішуче зняв обкладинку. Ось він – оригінальний малюнок обкладинки Г. Васильєва, створений художником далекого 1923 року!

Я оглянув газетну обкладинку, на дотик – досить щільну. Розгорнув її. Тут було кілька маленьких аркушів, списаних почерком. Ось воно – закінчення послання батька!

© Олександр Гребьонкін,
книга «Фантом».
Коментарі