Розділ 1. Смерть, яку майже ніхто не помітив
Розділ 2. Зниклий лист
Розділ 3. Таємниця нічної скрипки та Едвіна Друда
Розділ 4. Дивний лист
Розділ 5. Сповідь батька (фрагменти листа)
Розділ 6. Найбільш вільна людина (продовження сповіді батька)
Розділ 7. Свобода і книги (продовження сповіді батька)
Розділ 8. Посмішка долі (сповідь обривається)
Розділ 9. Тінь батька
Розділ 10. Візит людини в зеленому піджаку
Розділ 11. Нічні гості
Розділ 12. Несподівані рятівники і дивний сусід
Розділ 13. Анголи і демони Моцарта
Розділ 14. Двійник
Розділ 15. Таємниця старого крісла
Розділ 16. Що зберігала книжкова обкладинка
Розділ 2. Зниклий лист

Блискавка сріблястою дугою сяє біля обличчя, сліпить, розплавляючи краї і з'єднуючи два шматки металу. Це я закінчую свій робочий процес, зварюючи останню на сьогодні деталь. У величезному високому цеху, де блищать такі ж, блискавичні затяжні розряди, я працюю зварювальником і тому відгороджений на цілий день від сонця, птахів і дихання свіжого вітру.

Але все це я отримую сповна, вийшовши за ворота заводу. Лагідно шепочуть пірамідальні тополі, і рожеве оксамитове небо обіцяє ласкавий і теплий вечір. Але краса навколишнього світу не здатна врятувати мене від туманного настрою.

Тут мене гукає повненький сивий Нікодимич – токар з нашого цеху. Він непогано знав батька. І зараз ми з цим вусанем крокуємо до заповітного місця - пивного бару на Кільцевій вулиці, вхід в який приховують таємничі тіні акацій.

В зеленувато-сивий атмосфері кислувато пахне приміщення. Я змахую залишки сріблястої риб'ячої кольчуги, а Нікодимич, човгаючи в шоколадній напівтемряві, обережно крокує від шинквасу, несучи кухоль золотого пива, що світиться, немов ліхтар.

Потім, сивий товстун, пригубивши пишну, немов морський прибій, піну, витирає вуса і урочисто ставить важкий, ніби з чавуну, кухоль на стіл. Його руки починають розривати тіла червоних раків, кидаючи клешні на ніжно-блакитну тарілку.

- Ах, як шкода, що батя твій пішов, - каже він не поспішаючи, дивлячись каламутним блакитним оком, немов грецький олімпійський бог з-під хмар. - Бувало поїдемо з ним на рибалку… Я все говорю, говорю йому, а він мовчить, або киває. Мовчазним він був.

- Так, мовчазним, - погоджуюсь я, поглядаючи на спритні пальці Нікодимича, що снують серед уламків членистоногого. - Він і зі мною мало спілкувався… Я ковтнув золотої рідини, відчуваючи, як вона розтікається по жилах, зупиняючись важким каменем в животі.

- Дивним він був, - продовжує Нікодимич. - Якимось прихованим. Про себе що небудь розповісти - так нічого, ні-ні. Не пам'ятаю, каже ... Хоча людиною був він був хорошою. Можна сказати, душевною. Тихо так говорив…Майже не пив. А як вип'є, так його на різні історії тягне.

Я киваю, продовжуючи сьорбати жовто - пшеничне гіркувате море пива.

- А майстер був розповідати, у-у-у, неперевершений! Коли розговориться ... Все любив про цього детектива розповідати .... Ну. який з доктором все розслідував ... І про страшну собаку ....

- Шерлок Холмс, - підказую я пивному богу, що шматує на частини раків. - Повість про собаку Баскервілів!

Кивнувши, закінчивши процес і висипавши клешні, панцир, обсмоктавши лапки, вусань продовжує.

- Ех, добре ми з'їздили в останній раз .... У Балаєвському лісі були, на Комишівці. Знаєш, річка така, маленька, тиха ... З ночівлею поїхали. Я навіть думав ще Петренка взяти для компанії, нашого фрезера, так захворів він ... Так що, Юрко, ми і поїхали з твоїм батьком удвох …

Він сьорбнув жовтого варива, стукнув кухолем об лаковане дерево столу, витерся хусточкою і продовжував:

- Так що мені запам'яталося. Сиділи ми біля багаття. Наловили добряче і юшечку зварили славну .... Заправили лавровим листком ... Ах, як пахло ... А він все мовчав ... Я й кажу, Геннадійович, щось ти сьогодні не в дусі. А він махнув рукою. Сидить, юшку ложкою дерев'яною помішує. Каже, що неприємну звістку отримав ... Що за неприємна звістка? Може помер хто з родичів чи друзів? А він вийняв конверт з кишені. Глипнув на нього та й каже «гори воно все вогнем» і у вогнище кидає. Тут і згорнувся цей конвертик в попелясту квітку ...

Я з подивом слухав Нікодимича.

- Слухай, Нікодимич, а я нічого й не знав. Нічого такого не пам'ятаю, ні про які погані звістки ... Звичайно, він сумний був в останні місяці життя. Але я до цього звик ...

- Ну ось, що було - то було ... - сумно завершив Нікодимич, і запропонував: - А може візьмемо по сто, пом’янимо?

***

У нашому дворі для мешканців першого поверху протягнута біла мотузка. На ній важко полощуться вітрила білизни.

Тут я і застав тітку Василину, яка спритно орудувала хижими прищіпками - крокодилами, які тісно тримали в своїх зубах крила полотняних птахів.

Привітавшись, вдихнувши свіжість випраної білизни, я поцікавився:

-Тітка Василина, а в той день коли помер батько, ви у кімнаті нічого зайвого або дивного не знаходили? Ну, наприклад, листи, чи конверти якісь?

Василина застигла на місці, кинувши в миску мокру наволочку і прибрала волосинки з чола.

- Та ніби ні, Юра, не пригадаю ... Я пам’ятаю зайшла тоді - двері відкриті, а він сидить в кріслі, і рука звисає безсило так ....

Вона наморщила лоба, витерла піт ...

- Хоча, стривай! Поруч з його кріслом на підлозі якийсь конверт лежав.

Вона спрямувала очі в небо ...

- Так, пригадую, був конвертик ...

- Який конверт? Там був лист? Від кого, не глянули?

- Так, якийсь конверт був ... Начебто з чайкою ... А лист ... Чи був лист у конверті - навіть не подивилася ... Та й не до того було ... Швидку треба було викликати, міліцію ... Тебе розшукати.

- А де цей конверт? Згадайте, будь ласка ...

- Ну, як де?

Вона поморщила губи. Смикнула гострими плечима.

- Сунула кудись ... Ой, куди ж я його діла?

- Можливо просто викинули?

- Навряд чи ... Ну чому б я викидала? Кудись поклала ... Ти, пошукай, Юра, напевно, десь у квартирі на столику і поклала ...

Дома я вчинив справжній ретельний обшук. Обнишпорив журнальний столик, робочий стіл батька, шафу, оглянув усі закутки навколо крісла, навіть зазирнув у відро для сміття.

Конверт зник.

© Олександр Гребьонкін,
книга «Фантом».
Розділ 3. Таємниця нічної скрипки та Едвіна Друда
Коментарі