«Вокзал зустрів мене тьмяним тютюново-жовтим світлом і силуетами на дерев'яних скрипучих кріслах.
Заснути мені вдалося лише в поїзді, забравшись на вільну верхню полицю. Спав так глибоко, що навіть не помічав дорожньої тряски.
Прокинувшись від сонячних променів, я вмився водою, що тхнула іржею і, перекусивши з доброзичливими колгоспниками вареними яйцями, цибулею і хлібом, запивши чаєм, ліг на полиці. Взяв одну з куплених книг.
Відразу ж з картинки на мене кинулися летючі привиди. На одному диханні я прочитав «Різдвяну пісню в прозі» Діккенса, яка змусила мене багато про що задуматися.
Відклавши книгу, я думав про те, як жити далі, дивлячись на танець світлових плям на стіні.
На пероні Червоносталі пахло квітами, липою і вугіллям. Стояв божественний ранок.
Я залишив валізу на зберігання і пішов по свіжим, після дощу, тротуарам, гадаючи, як мені знайти потрібний ресторан, про який говорив Щедров. Ходити по всім ресторанам у мене не було грошей. Може Учитель помилився? Ні, бути цього не може, Щедров ніколи не помиляється! Значить потрібно придумати, як шукати.
Дочекавшись десятої ранку, я зайшов до ресторану «Сосновий гай» неподалік від вокзалу. Замовив борщ, а до чаю у мене були припасені жовто-червона пачка печива «Ювілейне» і плитка шоколаду «Цирк», куплені ще в поїзді.
Я знаходився в ресторані близько години. Далі сидіти нічого не замовляючи здавалося непристойним, і я покинув заклад.
Сів на трамвай і проїхався по сонячному, свіжому місту.
Побував ще біля двох ресторанів. Але нічого не сталося, а заходити і витрачати гроші не було сенсу. Я б залишився взагалі без коштів. Поступово відчай став охоплювати мене.
Що робити далі? Знічев'я я походив по магазинах. Посидів в парку, читаючи Діккенса. Час від часу відривався від читання, дивився на дітей, які запускають паперових корабликів в чаші фонтану.
Необхідно було повернутися в своє місто. На квиток мені вистачало. Влаштуватися на роботу, накопичити грошей і повернутися сюди для подальших пошуків ...
Я сів в автобус, і він покотився по блискучим вулицям, вимитим весняним дощем.
Поруч зі мною присіла дівчина в темно-синій сукні з ситцю з білим комірцем.
Вона розкрила книгу. Перейнявшись повагою до юної читачки, я встиг швидким поглядом зачепити обкладинку книги. Ім'я автора було знайомим: Джозеф Конрад.
- Вибачте будь ласка, а що ви читаєте? - задав я питання дівчині.
Вона, трохи знітившись, показала обкладинку:
- "Межа тіні. Тайфун".
І, посміхнувшись, додала:
- Дуже цікава книга. Захоплює з перших рядків!
Я потримав книжку в руках.
- Здорово! Справа в тому, що цей письменник мені знайомий, у мене колись була його книга, тільки інша. А чи можна де-небудь купити саме цю книгу?
Дівчина похитала головою.
- Її ви навряд чи знайдете. Подруга шукала по всім книгарням, навіть в столиці! Дефіцит! Весь тираж розкуплений!
Трохи помовчавши, вона добавила:
- Ви знаєте, книга настільки популярна, що у нас навіть ресторан назвали «Тайфун».
- Навіть ресторан так назвали? Дуже цікаво! А де він? Цікаво було б побувати в ньому.
- Дуже красиве місце! Оформлене в морському стилі! Обов'язково навідайтесь. А книгу можна в бібліотеці замовити, - порадила, трохи почервонівши, дівчина, поправляючи неслухняні завитки світлого волосся. - Якщо хочете побувати у «Тайфуні», то вам потрібно встати через дві зупинки, на площі.
Подякувавши люб'язній дівчині, я вийшов на зазначеній зупинці.
Вивіску ресторану «Тайфун» прикрашав барельєф із зображенням корабля, що пробивається крізь бурю. Поруч вітер розгойдував гостролисті клени.
За склом дверей було видно вусате обличчя швейцара.
Пообідати я був не проти, але чи вистачить потім грошей? Раптом знову нічого не станеться? Чи ризикнути? Вирішив все ж зайти, але потім поголодувати в поїзді.
Я відкрив важкі двері.
У досить великому залі було небагато людей. Між діжок з пальмами стояли столики. На стінах висіли картини з кораблями, що застрягли у кризі, північними сяйвами, літаками в сніговій хуртовині, але з пальмами це все ніяк не в'язалося.
Я сів за столик і покликав офіціанта. Поруч зі мною голосно розмовляли льотчики, раз у раз підливаючи в чарки. Грала музика, звучало якесь танго.
Я замовив найдешевше порційне блюдо. Як зараз пам'ятаю це був суп з локшиною і курчатами. Також попросив чай з молоком і печиво.
Поки офіціант готував замовлення, я оглядав зал.
Спиною до мене стояла офіціантка в темно-синій спідниці і бірюзовій блузці, підперезаний білим фартухом. В її постаті було щось ледве – ледве знайоме.
Вона повернулася, я зазначив темні горіхові очі, що виділяються під чорними бровами. Її зачіска - коротке каре з косим проділом, укладене в акуратні грайливі темно - каштанові локони, які вигідно підкреслювали обличчя. Все це робило жінку вельми привабливою.
Брюнетка, злегка похитуючи стегнами, пройшла мимо, не звернувши на мене уваги. Принесли моє замовлення, але я не міг забути офіціантку з короткою зачіскою.
Так, я ж знав цю жінку! Я все життя знав її! Читаючи, я уявляв особи книжкових героїнь, схожими саме на цю жінку!
Але звідки я її знаю? На моєму скромному життєвому шляху зустрічалося вкрай мало жінок.
Висновок такий - ця жінка з минулого, вона з того багажу, який передався від мого двійника!
Трохи хвилюючись, я сьорбав суп з фаянсової тарілки і мені до болю не хотілося нікуди йти! Я раптом почав розуміти, що без цієї жінки моє подальше існування неможливо!
Через якийсь час вона принесла замовлення льотчику і щось позначила в своєму блокнотику. Я чекав, що вона зараз повернеться і зустрінеться очима зі мною, але інший офіціант покликав її, і жінка пішла. Запам'яталося лише ім'я її - Віра.
Я повільно пив чай, розтягуючи час, але жінка не поверталася. Всередину ресторанного господарства йти було незручно, але Віра не виходила у мене з голови.
Допивши чай і розплатившись, я покинув ресторан.
На вулиці шумів вітер, що приніс звідкись запахи молодих лугових трав і сосон. Ці аромати я прекрасно знав, тому що в’язнем мені багато доводилося трудитися на лоні природи.
Я сів на лавку під кленами і став чекати кінця зміни.
На щастя сидіти довелося не зовсім довго. Віра з'явилася в легкому сірому пальті, з поясом, що підкреслював її фігуру, в береті. Вона здавалася сумною і йшла ходою втомленої людини.
Вона підійшла ближче, і я буквально впився в неї очима!
Її очі ковзнули по мені, і вона... ніби оторопіла.
- Романе? Ти !? - здивовано вигукнула вона... - Невже ти вже вийшов? Промовивши ці слова тихим голосом, вона прикрила рот рукою.
Я не знайшовся, що сказати, просто стояв і мовчав, не зводячи від неї погляду.
- Але навіщо ти приїхав? У нас с тобою давно все закінчилося. Після всього бридкого, що ти зробив мені, після твоєї жахливої зради і страшної смерті тата я не хочу тебе бачити! Іди назавжди з мого життя!
І Віра зробила пару кроків, щоб піти, як я, несподівано для самого себе, зробивши крок, впав перед нею на коліна, і, охопивши її за талію, благально сказав:
- Прости мене! Знаю, це я у всьому винен! Але я все виправлю! Віра, прости!
Вона була здивована і робила спроби підняти мене.
- Це що таке? А ну негайно встань! Встань зараз же, а то всі побачать, - просила мене вона, але я її не відпускав, незважаючи на всі її спроби звільнитися.
Я заливався сльозами і просив у неї вибачення, сам толком не знаючи за що, за якісь гріхи минулого життя, зроблені моїм двійником, за підлість, зраду і зло, судячи з її слів.
Нарешті їй вдалося підняти мене. Вона благала, щоб я нічого зараз не говорив, тому, що почують її колеги, скоріш за все усю цю сцену спостерігав швейцар, а й цього було достатньо!
- Йди своєю дорогою, Романе! Я не хочу тебе бачити! Між нами нічого і ніколи вже не буде! - говорила вона, прямуючи до трамвайної зупинки.
А я йшов поруч, хапаючи її під руку і невтомно просив у неї вибачення.
Нарешті вона зглянулася і запропонувала посидіти хвилинку в вуличному кафе.
Ми взяли лимонаду, цукерок і сіли один перед одним.
Я дивився на неї і милувався. Віра була сліпуче красивою!
Я взяв її руки в свої, хоча ніколи так раніше не робив, навіть не знав, що так можна поводитися з жінками.
Вона тут же відвела руки.
- Які у тебе руки холодні, - сказала вона.
Потім зітхнула:
- А ти змінився, Рома. Навіть дуже змінився.
- Тюрма… Вона багатьох змінює, - глухо пояснив я. - Але ти не бійся. Тебе не заметуть за спілкування зі мною!
- Та хіба ж цього я боюся, - палко сказала вона. - Мені вже трудно тобі вірити! Після того, як ти мене кинув вагітною і зі скандалом пішов з нашого будинку - багато що змінилося… Але це я ще можу пробачити. А смерть тата - ніколи! Ти довів його до інфаркту...
Я схилив голову.
- Прости, я сам не відав, що творив ... Я тепер зовсім інший, Вірочка, зовсім інший. Не знаю, що тоді на мене найшло, але зараз я таких помилок не зроблю. Я хочу бути з тобою, Віра. Я дуже хочу бути з тобою і з нашою дитиною! Я хочу бути з вами і ніколи вас не кину!
Віра зітхала, махала рукою, і сльози горошинами капали на серветку, вона витирала очі, а вітер гойдав зелені гілки весни, і мені здавалося, що щось змінюється в моєму житті.
Зрештою, після важкої розмови, ми пішли до неї додому. Я тримав її під руку, і мені здавалося, що життя мчало вперед, як вихор!
Віра знімала кімнату в приватному секторі.
Коли, минувши неспокійну собаку, ми увійшли в дім, в тісній, скромно обставленій кімнатці ми побачили хлопчика років п'яти, який малював олівцями в зошиті.
- Ось, Юра, твій тато приїхав з відрядження, - сказала Віра.
Я стояв в безсиллі опустивши руки.
Хлопчик зліз з високого стільця, пильно оглянув мене, а потім мовчки притулився до мого живота.
Пізно ввечері Віра підійшла до мого ліжка лягла поруч. Я відразу відчув тепло її тіла.
- Ти зараз що-небудь пишеш? - запитала вона.
- Ні. Тюрма остаточно вибила з мене все ... Я більше не буду писати.
Вона притулилася до мого плеча.
Необхідно сказати, що після такої заяви, Віра стала краще ставиться до мене. Вона вважала, що мене зіпсувала літературна богема, в якій я обертався. Я полюбив Віру. Для мене вона стала близькою і рідною людиною на все життя.
Я з'їздив до Дахова, отримав паспорт і після повернення в Червоносталь взяв Віру в дружини. Юра став моїм забавним і хитрим, але дуже добрим і спритним сином. Ніхто мені не перешкоджав, мабуть працівники безпеки були попереджені щодо мене, хоча, можливо, й стежили за мною.
Радіючи з того, що зійшовся з Вірою, я намагався всіляко довести свою корисність в сім'ї.
Працював на важких роботах (на інші мене, як колишнього зека, просто не брали), іноді цілодобово пропадаючи на заробітках. Зараз не хочеться і згадувати - на яких. Намагався забезпечувати сім'ю. Завдяки моїм грошам нам вдалося орендувати невеликий флігель. Відтепер ми жили окремо від господарів і цілком самостійно.
П'ять довгих років ми прожили в Червоносталі, все мріючи повернутися в місто з червоними черепичними дахами, яке стало вже й моєю батьківщиною.
Всі ці роки я пам'ятав про другу частину архіву Щедрова, але поки не наважувався поїхати і дістати її зі схованки. По, перше, боявся, що хтось із держбезпеки все ж спостерігає за мною, хоча ніяких ознак стеження не було! По, друге, просто не було коштів на таку подорож.
Жили ми дуже скромно і тихо, але, не можна сказати, що душа в душу.
Віра швидше поважала, ніж любила мене. Вона так і не могла пробачити моєї зради в минулому і непрямої провини в загибелі батька. Я намагався зробити все, щоб їй було добре, був турботливим чоловіком, хорошим батьком, багато возився з моїм улюбленим Юрком. Вона це цінувала, але єдності душ не виникало. Час від часу в наших відносинах прокидалася теплота, але більше панувало холодності і відчуженості.
Особливо складними залишалися наші інтимні стосунки.
- Ти - холодний. Я тебе абсолютно не відчуваю, як чоловіка, - якось в пориві відвертості заявила вона. - Ти якийсь привид, а не людина!
Боляче було це чути! Прямо до сліз! Ну що ж, вона була недалека від істини!
А ще Віра наполягала, щоб я домагався перегляду моєї справи і повної реабілітації. Кілька разів писалися заяви до відповідних інстанцій.
І, нарешті, наші дії увінчалися успіхом! Я був повністю реабілітований за відсутністю складу злочину.
Ця радісна подія майже співпала з нашим переїздом в місто з червоними черепичними дахами - на батьківщину, в українське містечко Дахів.
Я тут багато чого «пам'ятав», хоча, насправді, бував тут лише один раз і недовго.
З роботою тут було складніше.
Але, вже через тиждень, Віра привела мене в гості до свого старого доброго знайомого. Яким Несторович Затуливітер працював начальником цеху автомобільного заводу.
Він подивився на мене хитруватими очицями, його повненькі пальці потримали документи про реабілітацію.
- Ну, що ж, раз така справа - підеш вчитися на токаря. І візьмемо в цех. Так що, Віруня, постараюсь для тебе, не відмовлю.
Так я отримав першу пристойну роботу. Після закінчення курсів став працювати токарем. І тут у мене відкрилася схильність до читання книг, причому, на різних мовах. Невідомо звідки прийшли знання англійської, німецької, французької. Мені відкрився багатий світ літератури. Весь вільний час я став жадібно читати, дістаючи через знайомих рідкісні книги містичного, таємничого змісту...»