ІРИНА ВЕЛИКА II ОЙ БІЖИТЬ, БІЖИТЬ МАЛА
@Velika
- Ну, мааам.. - протягла, майже пронила маленька Вірочка. - Ого, аж на тиждень. Що я там робитиму у тієї бабусі? WiFi - нема. Навіть мобільний не працює.
Та на те невдоволення не було звернено уваги. Вірочкина мама вважала свою доньку достатньо дорослою і вдумливою, щоб самостійно заспокоїтися. І, до того ж, цілком здатною, склавши докупи всі, раніше наведені, аргументи, погодитися з тимчасовою незручністю.
Мама Віри, була фаховим архітектором-дизайнером. І вчора їй запропонували цікавий проект. Але в іншому місті. Треба з'їздити на тиждень. Тато, теж - у відрядженні. Тож, доведеться пожити у бабусі
Настрій дівчинки був зіпсований з самого ранку. Зі святкового ранку, бо у неї, Вірочки, сьогодні у дитячому садочку - випускний. «От вміють ці дорослі зруйнувати дитячі мрії своїми планами». - надувши губки, думала дівчинка, розглядаючи себе у дзеркалі. Вигляд був класний. Новенькі лакові чорні туфельки з зеленими бантиками. Довгеньке, аж до колінок, пишне плаття з зеленого гіпюру, на чорному чохлі. І зелена стрічечка у курчавому довгому золотаво-рудому волоссі. «Отпад» - подумки, із задоволенням, констатувала Віра. – «Льошик очманіє. Він же звик завжди бачити її у шортах або джинсах. А тут така урочиста і гарна зайде у групу. Звісно, що очманіє.»
Треба сказати, що Льошик, то давній друг Вірочки. Дуже давній. Вони були знайомі ще з дитячих візочків. Мами дітей, і самі, були подружками. І діти їхні зростали разом. Тож, згадавши про друга і твердо налаштувавшись вразити його, Віра задоволена, пішла з мамою до садочку. Як добре, що діти не зациклюються надовго на неприємностях.
Святкування було цікавим і красивим. Льошик, звісно очманів. Хоча, і сам був - супер. Одягнений, як справжній джентельмен. Ще й з клітчастим метеликом під білосніжним комірцем. Та і всі на святі були ошатні і веселі. Програма випускного передбачала цікаві конкурси. Вірочка, доречі, виграла призи на конкурсах з логічного мислення і розгадування загадок. Віддала мамі красиво загорнуті подарунки і, навіть, не подивившись, що там було, побігла розважатися. Вірочка зовсім забула, про ранкову неприємну новину. Та, раптом пригадала. І гарний святковий настрій, вмить, щез. Льошик, цю зміну настрою своєї подружки помітив відразу. Навіть, раніше Вірочкиної мами. Поцікавився. І, звісно, дівчинка все йому розповіла. Але, на своє здивування, побачила, що Льошик, її найкращий друг, зовсім не засмутився. Навпаки. Зрадів. І побіг до своєї матусі.
«У, зрадник», - подумала дівчинка і відвернувшись від усіх присутніх, дивилася у вікно. І, тільки настроїлася засумувати, як до неї, знову підбіг Льошик. І не встигла дівчинка сказати йому, що справжній друг, міг хоча б, поспівчувати…Як Льошик радісно повідомив:
- А я завтра їду з тобою. Моя мама дозволила! А твоя мама, тільки що, по телефону все узгодила з твоєю бабусею!
Від несподіванки, Вірочка, декілька секунд дивилася мовчки на хлопчика, кліпаючи своїми великими зеленими оченятками. Та, зрозумівши, яким чудовим і цікавим може стати наступний тиждень… без мам, з найкращим другом, у селі, біля лагідної бабусі…
- Так! Так! Клас! Чудово! Їдемо разом! - Вірочка радісно підстрибувала і, майже, кричала від захвату.
Збиралися у подорож двома родинами. Мами, по телефону, корегували одна одну. Діти ж і собі радилися, що брати і що може стати їм у нагоді. З такою радістю Вірочка, ще ніколи не збиралася до бабусі. І ніколи так, нетерпляче, не чекала ранку. І ранок настав. Всі речі - у багажнику. Діти поспіхом усілися на задньому сидінні. Вірочкина мама - за кермом. Усі пристебнулися пасками безпеки. І їхня автівка повільно виїхала з двору.
Взагалі-то, Вірочка була рада, що їде до бабусі. Дівчинка скучила за нею. Бо, скільки себе пам'ятала, мамина мама завжди була поруч. Вона мешкала у сусідньому під' їзді їхньої багатоповерхівки. І із задоволенням нянчилася з онучкою. Та, коли Вірочку почали готувати до школи, вирішила, що дитині треба буде десь, по-справжньому, відпочивати від шкільних навантажень. І, тому, нещодавно, купила собі маленький будиночок у селі. Дві години їзди від міста. Наче, і не дуже далеко. Але, з усіх благ цивілізації, до яких так звикла міська дівчинка, у тому будинку, була лише електрика. Дивитися, як бабуся готує їжу у печі, Вірочці було цікаво. Але без Інтернету, і навіть, без телевізора, можна просто занудитися. Ані прогулки до лісу, ані відпочинок біля річки Вірочку не тішили, бо занадто урбанізована дівчинка не розуміла, в чому сенс таких розваг. Бабуся ж вважала, що згодом, онучці сподобається дозвілля на природі. Тим паче, що час від часу, дитині дуже корисно перебувати саме у таких умовах.
І от, саме у ті умови вона і їде зараз з найкращим другом. І це - зовсім інша річ. Оце буде справжній відпочинок. А може, навіть, і справжня пригода. Усю дорогу балакуча дівчинка розповідала Льошику про густий і темний ліс, біля якого стоїть бабусин будинок. Про височенний рогіз, який росте біля річки, і що до тієї річки можна добігти за десять хвилин. Вона розповідала так захоплено, що мама, яка також, все чула, почала хвилюватися. І примусила дітей пообіцяти нікуди без бабусі не ходити. І, звично-нудно, по-маминому, останні кілометри чітко перераховувала усе, що не можна робити. Діти слухали. Але, то вже було не цікаво.
Бабуся чекала біля хвіртки. Під'їхала автівка. Діти повистрибували з неї і, привітавшись, почали допомагати заносити свої речі до будинку. Без нагадування вимили руки. Усілися до столу. Намагалися бути охайними. І усім своїм виглядом показували, що готові самостійно прожити цей тиждень
Пригощалися пухкими оладками з густою домашньою сметанкою і смачнючим запашним кисилем з лісової суниці. Вірочкина мама швиденько з'їла пару оладок, поцілувала діток і свою маму. Ще раз нагадала дітям, щоб поводилися чемно і були слухняним. Що приїде по них за тиждень. І поїхала назад, додому, у місто.
Бабуся, залишившись із дітьми, одразу домовилася з ними про правила їхнього спільного проживання, аргументуючи свої вимоги. Гулятимуть малі тільки біля дому, бо ще зовсім не знають цю місцину і можуть заблукати. За стіл сідатимуть відразу, як бабуся їх покличе, бо їй николи буде по-декілька разів розігрівати їжу. А, якщо будуть слухняні, то денний сон відміняється. Діти були у захваті. Все було нове і цікаве. І відчуття свободи, шум вітру у верхівках височенних дерев, і якесь інше, цвірінькання пташок, і запах скошеної трави, і навіть бабусини правила.
До вечора Вірочка та Льошик нишпорили біля будиночка. Вигадувати розваги не довелося. Їх, тих розваг, було повно. По-перше, вони ще не зустрічали так багато комах одночасно. Бджоли, коники, якісь полосаті жуки, навіть, зелену сарану помітили у траві. Від величезної оси довелося тікати. А, побачивши богомола, влаштували йому справжню фотосесію. По-друге, спостерігали, як дві маленькі пташки, сірі з червоними хвостиками, по черзі прилітали до гніздечка. Певно, годували своїх пташенят. Почули, як десь, зовсім близенько, стукотів дятел. Залізли на невисоку огорожу і дивилися на густий і навіть вдень, темний справжній ліс. Вчасно, як і домовлялися сіли до столу вечеряти. Та цю домовленість було не важко виконати. Бо і Вірочка, і Льошик так зголодніли за півдня на свіжому повітрі, що вже з нетерпінням чекали, коли їх покличуть до столу. А після вечері бабуся, у дворі, прямо на скошеній траві, розстелила ряднину. І, стомлені за день діти, з радістю вмостилася на ній, очікуючи цікаву бабусину розповідь. А та, як би між іншим, сказала, що саме в цей день, день їхнього приїзду, починається Русальне свято. Тиждень, коли, русалки можуть ходити по землі, як звичайні люди. І, щоб діти були обережними, бо з такими істотами не варто шуткувати. Почувши це, діти розчаровано глянули один на одного: невже бабуся вважає їх малюками, які вірять у такі казки. І розважливий Льошик проінформував бабусю, що русалки живуть у морі. І, якщо, знаючи відстань від моря до цього села, і прирівнявши швидкість пішого ходу русалок до середньої швидкості звичайної людини, то виходить, що русалки не дістануться до їхнього села не те, що за тиждень, а й за три тижні. Вірочка у захваті дивилася на Льошика. А бабуся, посміхнувшись, повідомила таке, що Вірочка зрозуміла: вони з Льошиком не даремно приїхали. Виявляється русалки бувають різними. Не тільки морськими, а ще й луговими, лісовими і річковими. І кожні мають свої обов'язки. А свято русалочне - одне на всіх.
Діти втомилися сидіти і прилягли на тій ряднині. Так, було і зручніше, і цікавіше. Бо можна було не тільки слухати бабусю, а ще й дивитися на небо. А воно з синього ставало темно- синім. Почали блискотіти зірочки.
Вірочка слухала бабусин голос і уявляла, що опинилася серед росистого вечірнього луку. І, разом, з луговими русалоньками розчисувала м'який ковиль чарівними гребінцями. Та, почувши ніжний спів, що лунав від річки, бігла підспівувати напівпрозорим річковим русалкам. А, зайшовши в ліс, вітала мудрих і добрих лісових русалок. Мавок. Ті, чомусь, були трішечки сумні. Але, привітні. Вірочка вже й не чула бабусю. Тільки цвіркуни так гучно співали у траві. А трава - м'яка, пружна. А сама Вірочка вже не лежить на ряднині біля бабусі, а біжить понад річкою. Босоніж по холодній траві. Швидко біжить. Швидше за річкову воду, в якій блискотить відображення зірочок. Може, навіть, швидше за час, бо не розуміє, як довго вона біжить. І відчуває, що поряд з нею, хтось є. Подумала, що то - Льошик. Та помилилася. Вона повертає голову і бачить, що чи то біжить, чи то летить, майже невагома русалонька. І, зовсім не страшна, а красива. Чого бабуся попереджала, що треба стерегтися цих істот… Русалонька щось каже, та не чути за тими цвіркунами. Вірочка зупинилася, щоб дізнатися, чого ж хоче від неї ця гарна дівчина з довгим розпущеним волоссям. Несподівано виявилося, що та пропонує Вірочці загадки розгадати. Прикольно. Дуже добре, Віра любить розгадувати загадки.
- Що росте, та без кореня? - запитала дівчинку Русалонька.
Віра подумала і ввічливо звернулася до неї: - А знаєте, тітонько… - Русалка невдоволено і здивовано глянула на дивну дівчинку, та Вірочка продовжувала -... тут можливі декілька відповідей. Це може бути і Місяць, бо він росте, поки не стане повним. І дитина, бо росте, поки не стане дорослою. А ще… - та Русалонька, чомусь, не дала дівчинці договорити: - Друга загадка. - поспіхом почала вона. Але, обурена Віра, пояснювальним тоном наполегливо продовжувала:
- Тітонько, нас у садочку вихователька вчила, що перебивати - не ввічливо. Ви задаєте питання і не дослуховуєте мою відповідь. В чому, тоді, сенс цих загадок? Якщо хочете почути мою відгадку, то не перебивайте, будь ласка.
Русалонька у всі очі дивилася на дівчинку. І несподівано для себе мовила:
- Добре. Вибач, не буду більше перебивати. А ти не називай мене "тітонькою". - примхливо додала вона.
- Домовилися, - погодилась Віра. - загадуйте наступну загадку.
- Що біжить без повода? - настороженно запитала Русалка
Вірочка подумала, та й каже:
- На мою думку, тут можливі два варіанти відповіді. - захоплено почала дівчинка і не помітила, як Русалонька, аж голову в плечі вжала. - По-перше, це - час, бо є такий вислів: "час біжить". А по-друге, це - вода, бо часто кажуть, що вода не тече, а біжить. Хоча, звісно, ані час, ані вода не можуть бігати, бо не мають ніг. Скоріше за все, такі вислови з'явилися, щоб зробити акцент на швидкості…
- Панночко, - Русалка, не в змозі дотримати своєї обіцянки, знову перебила дівчинку. - Звідкіля ти взялася тут така розумна?
- Я до бабусі приїхала. З міста. І тут не в розумі діло. Просто я - достатньо розвинута сучасна дитина. Так сказали у школі, коли я проходила тест для вступу у перший клас. От там, дійсно, задавали цікаві питання, було над чим подумати. Якщо бажаєте, то і я можу Вам загадати загадку. - відверто і добродушно відповіла Вірочка.
- Ні. - різко промовила Русалка. - В мене ще одна загадка є. Що цвіте, та без цвіточок? - і задоволена своїм питанням, впевнена, що маленька дівчинка ніколи не зможе правильно відповісти, Русалка, переможно дивилася на малу.
Та, не довго розмірковуючи, Вірочка почала:
- Зрозуміло, що в цій загадці йдеться не про рослини... - вираз обличчя Русалки почав змінюватися. - Припускаю, що це - щось ліричне…- від розмірковувань дівчинки Русалка насупилася . -... це або кохання, у дорослих таке трапляється: між ними постійно щось або цвіте, або палає. Або ж - дівоча краса, бо традиційно дівчину порівнювали з квіткою.
Невитримана Русалка, майже вигукнула: "Все. Досить! Іди до своєї бабусі!" - і від її голосу сполохані цвіркуни замовкли. Та, раптом, щось згадавши, вдавано лагідно промовила:
- Зачекай. Бачу, що ти дуже розумна і розсудлива панночка. - почала вона лестиво. - А давай отак домовимося: тепер ти мені загадку загадаєш. Одну. Якщо я не відгадаю, то відпущу тебе до твоєї бабусі. Якщо ж відгадаю, то ти залишишся зі мною навіки.
Дуже здивувала така умова Вірочку. І вона почала розуміти, чому Русалка зі своїми загадками до неї причепилася. Ця архаїчна істота з самого початку мала намір її викрасти. Це ж треба. Виявляється, ще за тих часів кіднепінг існував. І, мабуть, ця напівпрозора викрадача, схожі умови пропонувала ще тоді, коли летіла поруч і щось казала. Та Віра не чула тих слів. Отож бо, що не чула. Якби чула, то і не зв'язувалася б з нею. "От права була бабуся" - тільки і встигла подумати дівчинка, як звідкілясь здалеку, долинуло дзвінке цвірінькання пташок. І від того співу Вірочка прокинулася. Встала з ліжка. Подивилася у вікно. Ранок був чудовий. Сонячний. А у дворі Льошик вже допомагав бабусі дрова до печі носити.
«Нічого собі сон…», - подумала дівчинка і відчула, що дуже зголодніла. Наче, і справді всю ніч по траві бігала. Босоніж.
За сніданком, з небувалим апетитом, швидко, доїдаючи свою порцію яєшні з вівсянкою, дівчинка докладно розповіла бабусі і Льошику свій сон. Бабуся дуже дивувалася. І, тому, як її онучка, яка зазвичай, вранці мляво копирсалася в тарілці, зараз снідала швидко і без вибриків. Та найдивнішим було те, що розповідала Вірочка. Бо вчора, під час своїх оповідей про русалок, бабуся не згадувала цю давню русальню пісню. Ба більше. Вона зовсім забула про неї. Звідкіля ж у онуччиному сні міг з'явитися той самий сюжет, та ще й з такими яскравими елементами.
А Льошик не здивувався, а сказав, що Вірочка - крута. І жалкував, що йому такий сон не наснився. А потім, діти цілий день вигадували і згадували найважчі загадки. На всяк випадок, треба добре підготуватися. Бо Русальний тиждень ще триває. А, раптом, Русалка схоче реваншу…
- Ну, мааам.. - протягла, майже пронила маленька Вірочка. - Ого, аж на тиждень. Що я там робитиму у тієї бабусі? WiFi - нема. Навіть мобільний не працює.
Та на те невдоволення не було звернено уваги. Вірочкина мама вважала свою доньку достатньо дорослою і вдумливою, щоб самостійно заспокоїтися. І, до того ж, цілком здатною, склавши докупи всі, раніше наведені, аргументи, погодитися з тимчасовою незручністю.
Мама Віри, була фаховим архітектором-дизайнером. І вчора їй запропонували цікавий проект. Але в іншому місті. Треба з'їздити на тиждень. Тато, теж - у відрядженні. Тож, доведеться пожити у бабусі
Настрій дівчинки був зіпсований з самого ранку. Зі святкового ранку, бо у неї, Вірочки, сьогодні у дитячому садочку - випускний. «От вміють ці дорослі зруйнувати дитячі мрії своїми планами». - надувши губки, думала дівчинка, розглядаючи себе у дзеркалі. Вигляд був класний. Новенькі лакові чорні туфельки з зеленими бантиками. Довгеньке, аж до колінок, пишне плаття з зеленого гіпюру, на чорному чохлі. І зелена стрічечка у курчавому довгому золотаво-рудому волоссі. «Отпад» - подумки, із задоволенням, констатувала Віра. – «Льошик очманіє. Він же звик завжди бачити її у шортах або джинсах. А тут така урочиста і гарна зайде у групу. Звісно, що очманіє.»
Треба сказати, що Льошик, то давній друг Вірочки. Дуже давній. Вони були знайомі ще з дитячих візочків. Мами дітей, і самі, були подружками. І діти їхні зростали разом. Тож, згадавши про друга і твердо налаштувавшись вразити його, Віра задоволена, пішла з мамою до садочку. Як добре, що діти не зациклюються надовго на неприємностях.
Святкування було цікавим і красивим. Льошик, звісно очманів. Хоча, і сам був - супер. Одягнений, як справжній джентельмен. Ще й з клітчастим метеликом під білосніжним комірцем. Та і всі на святі були ошатні і веселі. Програма випускного передбачала цікаві конкурси. Вірочка, доречі, виграла призи на конкурсах з логічного мислення і розгадування загадок. Віддала мамі красиво загорнуті подарунки і, навіть, не подивившись, що там було, побігла розважатися. Вірочка зовсім забула, про ранкову неприємну новину. Та, раптом пригадала. І гарний святковий настрій, вмить, щез. Льошик, цю зміну настрою своєї подружки помітив відразу. Навіть, раніше Вірочкиної мами. Поцікавився. І, звісно, дівчинка все йому розповіла. Але, на своє здивування, побачила, що Льошик, її найкращий друг, зовсім не засмутився. Навпаки. Зрадів. І побіг до своєї матусі.
«У, зрадник», - подумала дівчинка і відвернувшись від усіх присутніх, дивилася у вікно. І, тільки настроїлася засумувати, як до неї, знову підбіг Льошик. І не встигла дівчинка сказати йому, що справжній друг, міг хоча б, поспівчувати…Як Льошик радісно повідомив:
- А я завтра їду з тобою. Моя мама дозволила! А твоя мама, тільки що, по телефону все узгодила з твоєю бабусею!
Від несподіванки, Вірочка, декілька секунд дивилася мовчки на хлопчика, кліпаючи своїми великими зеленими оченятками. Та, зрозумівши, яким чудовим і цікавим може стати наступний тиждень… без мам, з найкращим другом, у селі, біля лагідної бабусі…
- Так! Так! Клас! Чудово! Їдемо разом! - Вірочка радісно підстрибувала і, майже, кричала від захвату.
Збиралися у подорож двома родинами. Мами, по телефону, корегували одна одну. Діти ж і собі радилися, що брати і що може стати їм у нагоді. З такою радістю Вірочка, ще ніколи не збиралася до бабусі. І ніколи так, нетерпляче, не чекала ранку. І ранок настав. Всі речі - у багажнику. Діти поспіхом усілися на задньому сидінні. Вірочкина мама - за кермом. Усі пристебнулися пасками безпеки. І їхня автівка повільно виїхала з двору.
Взагалі-то, Вірочка була рада, що їде до бабусі. Дівчинка скучила за нею. Бо, скільки себе пам'ятала, мамина мама завжди була поруч. Вона мешкала у сусідньому під' їзді їхньої багатоповерхівки. І із задоволенням нянчилася з онучкою. Та, коли Вірочку почали готувати до школи, вирішила, що дитині треба буде десь, по-справжньому, відпочивати від шкільних навантажень. І, тому, нещодавно, купила собі маленький будиночок у селі. Дві години їзди від міста. Наче, і не дуже далеко. Але, з усіх благ цивілізації, до яких так звикла міська дівчинка, у тому будинку, була лише електрика. Дивитися, як бабуся готує їжу у печі, Вірочці було цікаво. Але без Інтернету, і навіть, без телевізора, можна просто занудитися. Ані прогулки до лісу, ані відпочинок біля річки Вірочку не тішили, бо занадто урбанізована дівчинка не розуміла, в чому сенс таких розваг. Бабуся ж вважала, що згодом, онучці сподобається дозвілля на природі. Тим паче, що час від часу, дитині дуже корисно перебувати саме у таких умовах.
І от, саме у ті умови вона і їде зараз з найкращим другом. І це - зовсім інша річ. Оце буде справжній відпочинок. А може, навіть, і справжня пригода. Усю дорогу балакуча дівчинка розповідала Льошику про густий і темний ліс, біля якого стоїть бабусин будинок. Про височенний рогіз, який росте біля річки, і що до тієї річки можна добігти за десять хвилин. Вона розповідала так захоплено, що мама, яка також, все чула, почала хвилюватися. І примусила дітей пообіцяти нікуди без бабусі не ходити. І, звично-нудно, по-маминому, останні кілометри чітко перераховувала усе, що не можна робити. Діти слухали. Але, то вже було не цікаво.
Бабуся чекала біля хвіртки. Під'їхала автівка. Діти повистрибували з неї і, привітавшись, почали допомагати заносити свої речі до будинку. Без нагадування вимили руки. Усілися до столу. Намагалися бути охайними. І усім своїм виглядом показували, що готові самостійно прожити цей тиждень
Пригощалися пухкими оладками з густою домашньою сметанкою і смачнючим запашним кисилем з лісової суниці. Вірочкина мама швиденько з'їла пару оладок, поцілувала діток і свою маму. Ще раз нагадала дітям, щоб поводилися чемно і були слухняним. Що приїде по них за тиждень. І поїхала назад, додому, у місто.
Бабуся, залишившись із дітьми, одразу домовилася з ними про правила їхнього спільного проживання, аргументуючи свої вимоги. Гулятимуть малі тільки біля дому, бо ще зовсім не знають цю місцину і можуть заблукати. За стіл сідатимуть відразу, як бабуся їх покличе, бо їй николи буде по-декілька разів розігрівати їжу. А, якщо будуть слухняні, то денний сон відміняється. Діти були у захваті. Все було нове і цікаве. І відчуття свободи, шум вітру у верхівках височенних дерев, і якесь інше, цвірінькання пташок, і запах скошеної трави, і навіть бабусини правила.
До вечора Вірочка та Льошик нишпорили біля будиночка. Вигадувати розваги не довелося. Їх, тих розваг, було повно. По-перше, вони ще не зустрічали так багато комах одночасно. Бджоли, коники, якісь полосаті жуки, навіть, зелену сарану помітили у траві. Від величезної оси довелося тікати. А, побачивши богомола, влаштували йому справжню фотосесію. По-друге, спостерігали, як дві маленькі пташки, сірі з червоними хвостиками, по черзі прилітали до гніздечка. Певно, годували своїх пташенят. Почули, як десь, зовсім близенько, стукотів дятел. Залізли на невисоку огорожу і дивилися на густий і навіть вдень, темний справжній ліс. Вчасно, як і домовлялися сіли до столу вечеряти. Та цю домовленість було не важко виконати. Бо і Вірочка, і Льошик так зголодніли за півдня на свіжому повітрі, що вже з нетерпінням чекали, коли їх покличуть до столу. А після вечері бабуся, у дворі, прямо на скошеній траві, розстелила ряднину. І, стомлені за день діти, з радістю вмостилася на ній, очікуючи цікаву бабусину розповідь. А та, як би між іншим, сказала, що саме в цей день, день їхнього приїзду, починається Русальне свято. Тиждень, коли, русалки можуть ходити по землі, як звичайні люди. І, щоб діти були обережними, бо з такими істотами не варто шуткувати. Почувши це, діти розчаровано глянули один на одного: невже бабуся вважає їх малюками, які вірять у такі казки. І розважливий Льошик проінформував бабусю, що русалки живуть у морі. І, якщо, знаючи відстань від моря до цього села, і прирівнявши швидкість пішого ходу русалок до середньої швидкості звичайної людини, то виходить, що русалки не дістануться до їхнього села не те, що за тиждень, а й за три тижні. Вірочка у захваті дивилася на Льошика. А бабуся, посміхнувшись, повідомила таке, що Вірочка зрозуміла: вони з Льошиком не даремно приїхали. Виявляється русалки бувають різними. Не тільки морськими, а ще й луговими, лісовими і річковими. І кожні мають свої обов'язки. А свято русалочне - одне на всіх.
Діти втомилися сидіти і прилягли на тій ряднині. Так, було і зручніше, і цікавіше. Бо можна було не тільки слухати бабусю, а ще й дивитися на небо. А воно з синього ставало темно- синім. Почали блискотіти зірочки.
Вірочка слухала бабусин голос і уявляла, що опинилася серед росистого вечірнього луку. І, разом, з луговими русалоньками розчисувала м'який ковиль чарівними гребінцями. Та, почувши ніжний спів, що лунав від річки, бігла підспівувати напівпрозорим річковим русалкам. А, зайшовши в ліс, вітала мудрих і добрих лісових русалок. Мавок. Ті, чомусь, були трішечки сумні. Але, привітні. Вірочка вже й не чула бабусю. Тільки цвіркуни так гучно співали у траві. А трава - м'яка, пружна. А сама Вірочка вже не лежить на ряднині біля бабусі, а біжить понад річкою. Босоніж по холодній траві. Швидко біжить. Швидше за річкову воду, в якій блискотить відображення зірочок. Може, навіть, швидше за час, бо не розуміє, як довго вона біжить. І відчуває, що поряд з нею, хтось є. Подумала, що то - Льошик. Та помилилася. Вона повертає голову і бачить, що чи то біжить, чи то летить, майже невагома русалонька. І, зовсім не страшна, а красива. Чого бабуся попереджала, що треба стерегтися цих істот… Русалонька щось каже, та не чути за тими цвіркунами. Вірочка зупинилася, щоб дізнатися, чого ж хоче від неї ця гарна дівчина з довгим розпущеним волоссям. Несподівано виявилося, що та пропонує Вірочці загадки розгадати. Прикольно. Дуже добре, Віра любить розгадувати загадки.
- Що росте, та без кореня? - запитала дівчинку Русалонька.
Віра подумала і ввічливо звернулася до неї: - А знаєте, тітонько… - Русалка невдоволено і здивовано глянула на дивну дівчинку, та Вірочка продовжувала -... тут можливі декілька відповідей. Це може бути і Місяць, бо він росте, поки не стане повним. І дитина, бо росте, поки не стане дорослою. А ще… - та Русалонька, чомусь, не дала дівчинці договорити: - Друга загадка. - поспіхом почала вона. Але, обурена Віра, пояснювальним тоном наполегливо продовжувала:
- Тітонько, нас у садочку вихователька вчила, що перебивати - не ввічливо. Ви задаєте питання і не дослуховуєте мою відповідь. В чому, тоді, сенс цих загадок? Якщо хочете почути мою відгадку, то не перебивайте, будь ласка.
Русалонька у всі очі дивилася на дівчинку. І несподівано для себе мовила:
- Добре. Вибач, не буду більше перебивати. А ти не називай мене "тітонькою". - примхливо додала вона.
- Домовилися, - погодилась Віра. - загадуйте наступну загадку.
- Що біжить без повода? - настороженно запитала Русалка
Вірочка подумала, та й каже:
- На мою думку, тут можливі два варіанти відповіді. - захоплено почала дівчинка і не помітила, як Русалонька, аж голову в плечі вжала. - По-перше, це - час, бо є такий вислів: "час біжить". А по-друге, це - вода, бо часто кажуть, що вода не тече, а біжить. Хоча, звісно, ані час, ані вода не можуть бігати, бо не мають ніг. Скоріше за все, такі вислови з'явилися, щоб зробити акцент на швидкості…
- Панночко, - Русалка, не в змозі дотримати своєї обіцянки, знову перебила дівчинку. - Звідкіля ти взялася тут така розумна?
- Я до бабусі приїхала. З міста. І тут не в розумі діло. Просто я - достатньо розвинута сучасна дитина. Так сказали у школі, коли я проходила тест для вступу у перший клас. От там, дійсно, задавали цікаві питання, було над чим подумати. Якщо бажаєте, то і я можу Вам загадати загадку. - відверто і добродушно відповіла Вірочка.
- Ні. - різко промовила Русалка. - В мене ще одна загадка є. Що цвіте, та без цвіточок? - і задоволена своїм питанням, впевнена, що маленька дівчинка ніколи не зможе правильно відповісти, Русалка, переможно дивилася на малу.
Та, не довго розмірковуючи, Вірочка почала:
- Зрозуміло, що в цій загадці йдеться не про рослини... - вираз обличчя Русалки почав змінюватися. - Припускаю, що це - щось ліричне…- від розмірковувань дівчинки Русалка насупилася . -... це або кохання, у дорослих таке трапляється: між ними постійно щось або цвіте, або палає. Або ж - дівоча краса, бо традиційно дівчину порівнювали з квіткою.
Невитримана Русалка, майже вигукнула: "Все. Досить! Іди до своєї бабусі!" - і від її голосу сполохані цвіркуни замовкли. Та, раптом, щось згадавши, вдавано лагідно промовила:
- Зачекай. Бачу, що ти дуже розумна і розсудлива панночка. - почала вона лестиво. - А давай отак домовимося: тепер ти мені загадку загадаєш. Одну. Якщо я не відгадаю, то відпущу тебе до твоєї бабусі. Якщо ж відгадаю, то ти залишишся зі мною навіки.
Дуже здивувала така умова Вірочку. І вона почала розуміти, чому Русалка зі своїми загадками до неї причепилася. Ця архаїчна істота з самого початку мала намір її викрасти. Це ж треба. Виявляється, ще за тих часів кіднепінг існував. І, мабуть, ця напівпрозора викрадача, схожі умови пропонувала ще тоді, коли летіла поруч і щось казала. Та Віра не чула тих слів. Отож бо, що не чула. Якби чула, то і не зв'язувалася б з нею. "От права була бабуся" - тільки і встигла подумати дівчинка, як звідкілясь здалеку, долинуло дзвінке цвірінькання пташок. І від того співу Вірочка прокинулася. Встала з ліжка. Подивилася у вікно. Ранок був чудовий. Сонячний. А у дворі Льошик вже допомагав бабусі дрова до печі носити.
«Нічого собі сон…», - подумала дівчинка і відчула, що дуже зголодніла. Наче, і справді всю ніч по траві бігала. Босоніж.
За сніданком, з небувалим апетитом, швидко, доїдаючи свою порцію яєшні з вівсянкою, дівчинка докладно розповіла бабусі і Льошику свій сон. Бабуся дуже дивувалася. І, тому, як її онучка, яка зазвичай, вранці мляво копирсалася в тарілці, зараз снідала швидко і без вибриків. Та найдивнішим було те, що розповідала Вірочка. Бо вчора, під час своїх оповідей про русалок, бабуся не згадувала цю давню русальню пісню. Ба більше. Вона зовсім забула про неї. Звідкіля ж у онуччиному сні міг з'явитися той самий сюжет, та ще й з такими яскравими елементами.
А Льошик не здивувався, а сказав, що Вірочка - крута. І жалкував, що йому такий сон не наснився. А потім, діти цілий день вигадували і згадували найважчі загадки. На всяк випадок, треба добре підготуватися. Бо Русальний тиждень ще триває. А, раптом, Русалка схоче реваншу…
Коментарі
Упорядкувати
- За популярністю
- Спочатку нові
- По порядку
Показати всі коментарі
(4)
ІРИНА ВЕЛИКА II ОЙ БІЖИТЬ, БІЖИТЬ МАЛА
ІРИНА ВЕЛИКА
Влучність теми: 10 з 10
Індивідуальний стиль: 10 з 10
Головні герої: 9 з 10
Граматика та стилістика: 10 з 10
Оформлення: 9 з 10
Враження від тексту: 10 з 10
Коментар:
Ірино браво! Прочитавши вашу роботу я немов поринув в дитинство, де мені бабуся розповідала історії про мавок і я слухав їх з захопленням. Якщо ваша робота викликає такі емоції – однозначно вона якісна та приголомшлива!
Я помітив декілька помилок. В прямій мові варто вживати довге тире « — »»» це на майбутнє. Можливо ви друкуєте з телефону, і там формат тире дещо відрізняться, проте це не критично.
Мені дуже сподобався стиль написання, і здається це ваша візитівка, адже я знаю, що ви пишете дитячу літературу.
Красиві описи та деталізація. Мені трішки замало було саме сцени з русалкою, але я розумію, що це задум автора.
Ще хочеться сказати вам одну важливу річ: серед усіх конкурсантів, ви єдина, яка дійсно інтерпретує завдання на сучасний лад в сьогодення. Дякую вам за це. Адже це приваблює та дає чіткий меседж, що навіть старовинні пісні та сюжети міцно сплітаються з реальністю.
Відповісти
2023-05-21 13:54:38
2
ІРИНА ВЕЛИКА II ОЙ БІЖИТЬ, БІЖИТЬ МАЛА
Влучність теми: 10 з 10 балів.
Індивідуальний стиль: 10 з 10 балів.
Головні герої: 9 з 10 балів (хотілося б почути трохи більше про Льошика)
Граматика та стилістика: 9 з 10 балів (помилки є, але вони не значні)
Оформлення: 9 з 10 балів.
Враження від тексту: 9 з 10 балів.
З самого початку тексту тоненькою стрічкою тягнеться таке тепле приємне відчуття дитячої безтурботності.
Автор дуже вміло передала деталі. І про комах, які ловили діти, і про запах свіжоскошеної трави. Класно описано саму русалку, як вона обурилась на дівчинку за її кмітливість.
Трошки потрапляли в очі русизми та помилки, але вони не заважали сприймати текст таким, яким його було задумано.
Дуже цікава інтерпретація пісні! З самого початку очікувалось щось сумне та похмуре, а вийшло зовсім навпаки. Дякую автору за чудові емоції!
Відповісти
2023-05-25 13:16:33
2