Пролог
Розділ 1. Хештег
Розділ 2. Історія
Розділ 3. Рішення
Розділ 4. Ілля
Розділ 5. Замовник
Розділ 6. Команда
Розділ 7. Місце
Розділ 8. Підготовка
Розділ 9. Нюанси
Глава 10. Корегування
Розділ 11. Дядько
Розділ 12. Минуле
Розділ 13. Обмін
Розділ 14. Контрабанда
Розділ 15. Подарунок
Розділ 16. 14 грудня (10:00 – 14:00)
Розділ 17. 14:00 – 15:00
Розділ 18. 15:00 – 16:00
Розділ 19. 16:00 - 16:45
Розділ 20. 16:45 - 17:30
Розділ 21. Патруль
Розділ 22. Ностальгія
Розділ 23. Дорослий
Розділ 24. Ведучий
Розділ 25. Фініш
Епілог
Розділ 9. Нюанси

— Ну? — спитав тато, при цьому вираз його обличчя був схожим на задоволену фізіономію третьокласника, який хвалився батькам ідеальним табелем.

— Ну… начебто, нічого так… — відповів я йому, дивлячись на двометрову статую Оскара в нашому коридорі. Вона гарно переливалася золотом і виглядала цілком презентабельно.

— Начебто? Нічого так? Альоша... Я тобі одна розумна річ скажу, тільки ти не ображайся...

— Міміно! — пролунав крик Міли з кухні.

— Так, Мілашо, вірно. Альоша, ми з мужиками цілий день на цей витвір столярного мистецтва витратили, загадавши весь гараж Люсьєнича. Краще ніхто не зробить.

— Ладно, дякую. Виглядає справді добре. А з чого вона зроблена?

— А яка різниця?! Головне, що зроблено добротно і на віки.

— Ага, на віки…

— З тебе ящик горілки.

— Ящик? — я з очманівшим виразом обличчя одягнув шапку.

— А ти думав мужики безкоштовно працюватимуть? Потім ще й Люсьєнич так душевно матюкався у твою сторону, прибираючи свій гараж.

— Гаразд. Добре, — сперечатися не хотілося, та й варто почати, і це може затягнутися дуже надовго. — Я побіг.

На мене чекав ще один складний день, яких залишилося вже всього сім (як швидко летить час, тиждень пролетів непомітно), присвячених підготовці заходу для Тесака, а ще треба було встигнути заскочити на репетицію. Замовлень, як завжди, на грудень назбиралося море, і підготовці до них теж треба приділити час. Взагалі, грудень — лихоліття для корпоративних артистів. Тяжке, але дуже прибуткове.

Вулиця зустріла мене холодним вітром, легким морозцем і шкутильгаючим мені на зустріч Федоричем. Та що ж таке? Його мені ще не вистачало.

— О! Альошка, привіт.

— Здрастуйте.

Я неохоче потис руку старому в армійському бушлаті та збирався по-швидкому звалити, але він мою долоню не відпустив.

— Ти це, Альошко, не хвилюйся. Знайдуть цей ваш будинок на колесах, я сам був свідком угону і все мужикам у погонах докладно описав.

— Дякую.

Його долоня все ще стискала мою і він підсунувся трохи ближче, змовницьки озираючись на всі боки.

— Тільки я не розповів поліцейським. Була там одна чортівня... Ми з Лідком дуже здивувалися...

— Вибач, але я дуже поспішаю.

— Так так, звичайно. Але ти це, Альошко, заходь, як час буде, мені є шо тобі розповісти про твоє викрадення.

— Добре, дякую.

Нарешті старий відпустив мою руку і я пішов до метро. Так, зараз у мене зустріч з одним знайомим ведучим, який погодився дати пару порад щодо того, як вести заходи; потім треба зателефонувати до парочки керівників різних шоу-балетів. Взагалі, в шикарний час ми живемо, для будь-яких таких івентерів як я (вважатимемо, що я таким вже є): зайшов в інсту, тут тобі й одразу всі шоу-балети та артисти інших різноманітних жанрів. І одразу ж фото, відео, і взагалі одразу можна оцінити весь репертуар, написавши в приватку, та розцінки дізнатися. Інша справа, що у спритних та досвідчених організаторів це все робиться на раз два, а в мене поки тільки пошук всього необхідного розтягується на години, а то й дні.

Так, потім репетиція, а потім… що там ще потім було? Потрібно завести собі щоденник.

Я дістав телефон, а там уже висіло одне повідомлення.

«Сьогодні ж усе в силі, як і домовлялися! Сеанс на 19:30, не запізнюйся, ще попкорн треба купити)))»

Точно! А ось там, що було ще! Побачення з Вікою. Я ж обіцяв її зводити в кіно. Гаразд, ніби маю встигнути, якщо особливо все не розмусолювати.

Якихось двадцять хвилин і я вже закидував своє тіло на високий стілець у барі, який я називав «Столовкою».

Станіслав, який часто підтягував нас на заходи, де він був ведучим, уже сидів поруч. Вигляд у нього був веселий та зацікавлений. Поки я крутився на стільці, мимоволі посміхнувся самому собі.

У нас у групі мало не з дня заснування завелася звичка, що між собою ми всім ведучим даємо клички. Ось цього високого і доглянутого, вже за тридцять, чоловіка з залисинами та в окулярах ми називали Нічого Собі. Справа в тому, що він володів чудовою дикцією, був відмінним ведучим, але він міг за один вечір сказати разів двадцять у мікрофон: «Ух нічого собі!». При тому, що в житті він цією фразою-паразитом ніколи не користувався.

— А, Альоша, привіт-привіт.

— Дякую, що погодився допомогти, — я потис йому руку і нарешті зручно вмостився на барному стільці.

— Та ти що, ви востаннє дуже виручили мене, зігравши ще один блок замість фаєр-шоу, які, як з'ясувалося потім, забули частину піротехніки на складі, а не застрягли в тягнучці. Тож я твій боржник.

— Та без проблем. Мені просто води, — друге я вже сказав барменові.

— Ну, загалом я прочитав твоє повідомлення, і трохи розумію, що ти хочеш від мене почути.

— Чудово, одразу до діла! Стривай!

Я дістав із рюкзака блокнот та ручку.

— Ось тепер можна.

— Та я міг би тобі все продублювати та скинути повідомленням.

— Ні-ні, я так краще запам'ятаю і зрозумію.

— Як скажеш. Загалом, як я зрозумів, із замовником у вас уже все на мазі, але я все ж таки пройдуся для початку по основах.

— Так-так, буде дуже доречно!

— Перше і найважливіше — пунктуальність: завжди приходь на зустрічі із замовником вчасно, у доброму настрої, і з творчим бажанням зробити свято незабутнім. До тебе це насамперед ставиться, а то я пам'ятаю, бували за вами такі грішки запізнення, Олексію.

Я відчув, як щоки залилися легким сором'язливим рум'янцем, але я зігнувся в три погибелі над блокнотом, записуючи великі мудрості говорителя в мікрофон, тому, сподіваюся, він цього не помітив.

— Друге: ніколи не пропонуй шаблони — вони відштовхують, клієнт завжди хоче щось незвичайне, цікаве і не таке, як у всіх.

— Ага, записав, незвичайне.

— Коли перша зустріч пройшла успішно, і ти приступаєш до написання сценарного плану, завжди відштовхуйся від трьох складових: місце проведення (локація, її просторові та технічні дані), цільова аудиторія (вік, стать, соціальна складова), бюджет (завжди вигадуй більше, щоб замовник зміг щось викинути, їм подобається брати участь у процесі).

МДЕ. Ось тут я, звичайно, дав маху. Особливо за другим пунктом. Я й сам це чудово розумів, але якось не брав близько до серця. Треба зателефонувати Іллі та уточнити все ж таки за аудиторію і взагалі, що це конкретно: звана вечеря, корпоратив, або взагалі просто затяте бухалово бандитів першої величини.

— Наступне: чітко склади графік роботи над святом та його виконання (репетиції, брифи, зустрічі)…

— О! Ось тут проблем із цим немає точно. Розкажи і дай краще більше порад з приводу саме ведення самого заходу.

— Ну… так… з чого почати.

Бармен поставив переді мною склянку води, а перед Нічого Собі келих зі світлим.

— Мені можна, маю сьогодні вихідний, — з усмішкою відповів Станіслав, помітивши мій косий погляд.

— За вихідні, — я підняв свою воду.

— Щоб у нас їх було багато, і всі оплачувані.

Ми цокнулися і Нічого Собі відпив за раз майже половину келиха.

— Так, продовжимо. Ну, мабуть, найголовніше це те, що на будь-якому святі головний не ти! Менше у текстах та підводках слова «Я», більше акцентів на винуватці урочистості. Це і тебе виставить у доброму світі та сам винуватець буде задоволений.

Ось тут я вже застрочив ручкою на повну силу, і відчув себе як на лекції в універі, коли треба встигати записувати за бубнячим преподом. А цей препод ще й прямо під час диктування закидає за комір.

— Давай на банкеті людям поспілкуватись, потанцювати, сходити покурити, запам'ятай, що вони прийшли не на твій стендап, а відпочити.

Ну, тут галочка вже є, я і так особливо багато розпинатися не збирався. Особливо тому, що це мій перший такий досвід.

— Наступна важлива деталь: завжди працюй із кухнею та адміністрацією ресторану — винос страв та таймінг застілля мають бути погоджені заздалегідь. Його треба дотримуватись. І тоді гості думатимуть, що все відбувається начебто само собою.

— О, якраз завтра знову спілкуватимуся з шефом та офіціантами, все ще раз проговоримо.

— Правильно! А, і найголовніше. Таке, звичайно, рідко буває, але й такі унікуми трапляються: ніколи, чуєш, НІКОЛИ не сідай за один стіл із замовниками під час заходу, навіть якщо вони дуже наполягають — похаваєш удома, ти ж не з голодного краю. Запам'ятай, щойно ти сів за стіл — губиться магія та ілюзія артиста, він перетворюється на «свого братана», який, у свою чергу, стає просто «блазнем».

— Ага. Ось це навіть підкреслю! І особливо скажу про це Греку, бо він любить похом'ячити з фуршетів.

— Ось ось. Так, що там ще з технічної частини ... Діджей у тебе ж свій?

— Ага. Друг дитинства. Любитель, але спритний, — відповів, я не підводячи погляду.

— Хм. Це не дуже добре. — Моє обличчя напевно якось дивно перекосилося, тому що Нічого Собі відразу почав виправлятися. — Ну, себто погано, що аматор. Тобі з ним годин вісім творити диво. У вас має бути абсолютна магія та порозуміння. Запам'ятай — атмосфера всього свята залежить не від твоїх конкурсів, а від музичного формату та вчасно поставленої відбивки. Я думаю, ти й так це розумієш, у зв'язку з родом своєї музичної діяльності, але зайвим не буде це нагадати.

— Згоден. Дякую.

Подумки поставив міточку, яку відразу переніс у телефон, щоб не забути, що треба ще раз пройтися з Дрищем по трек-листу, який ми склали для заходу, всі відбивки, підводки, паузи і так далі.

— Так, показуй, ​​що там за одяг маєш? Фото є?

— Так, зараз, — я поліз у кишеню за телефоном, а Нічого Собі відпив з келиха і наставницьким тоном продовжив.

— Завжди одягайся під вечірку, вкладай гроші у свій образ та костюми. І найголовніше — взуття та годинник! Тут взагалі шкодувати бабок не варто, замовник повинен знати, що у нього крутий модний і ведучий тямущий в усіляких тонкощах.

Він скептичним поглядом перегорнув кілька фоток, на яких я вбрався в пристойне, що в мене було з одягу.

— Так… Біла сорочка — добре, до неї ось цього жовтого метелика, синього жилета нагору… Сірі ось ці штани, коричневі туфлі ось ці… Так, а що по годинниках?

— Я їх ніколи не носив.

— Гаразд, я дам тобі свій, та дивись мені! Із поверненням, і щоб ні подряпини!

— А може, тоді не треба краще?

— Та я жартую, просто акуратніше з ними. І ще по зовнішності! Нігті підстрижені та чисті, а краще взагалі зроби манікюр із безбарвним лаком. Волосся підстригти, зробити укладку, бороду підрівняти.

— Ну ти чого. Я ж не зовсім…

— Нагадати — зайвим не буде. І ще не завадить тобі трохи вискубати брови, а то стирчать в різні боки волоски.

— Добре, — пробубнив я трохи зніяковіло.

— Так що ще, що ще… А! На святі завжди ти маєш перебувати в полі зору замовника, тебе шукати не повинні. Тому якщо й робиш перекури, перекушування чи походи в туалет, то кулею, і краще, щоб у цей момент у залі знаходився хтось із твоїх помічників.

Нічого Собі допив келих і маякнув бармену, щоб оновив.

— У жодному разі взагалі не за яких обставин ти не повинен бути з поганим настроєм. А якщо він навіть огидний, ти ніяк не повинен це показувати гостям. Ніяк і за жодних умов!

— Це, звичайно, гості повинні бачити, що ти щасливий у їхній компанії, знаємо.

— Ох! Нагадай, скільки залишилося до заходу?

— Тиждень.

— Гаразд, давай, показуй, ​​що там у тебе зі сценарієм вечора…

І наступні дві години пройшли для мене соромніше, ніж будь-які дві години у моєму житті. Нічого Собі стільки всього виправляв і змінював, що я знову почав замислюватися: в яку ж дупу я поліз, ще й без будь-якого досвіду в цій справі. Дивитися з боку на інших ведучих і говорити, що я зміг би так само — це одне. А ось саме стати ведучим це зовсім інше. А так як я зі своїми друзями ще й організатори, то проблем і нестиковок вилізло ще кілька десятків, а то й сотень.

Під кінець нашої зустрічі, від легкого нападу відчаю, я сам захотів собі замовити пива, і побільше.

— Гаразд, Альоше, мені пора, я думаю, загалом я тобі все роз'яснив, якщо будуть ще питання — дзвони, пиши з радістю допоможу.

Він потис мені руку, і на його обличчі засяяла така добра і трохи п'яненька посмішка, що мене вкололо сумління.

— Стасе, послухай, я тут давно хотів сказати.

— Ага, чого?

— Ти дуже класний мужик, і офігенний ведучий, але тобі ніхто ніколи не казав, що ти під час проведення заходів дуже часто кажеш фразу: Нічого собі?

Він завмер, секунду на його обличчі не було ніякої емоції, лише порожнеча, а потім він розплився в задоволеній усмішці.

— У кожного ведучого має бути своя фішка.

Він насамкінець підморгнув мені та пішов. Провівши Нічого Собі поглядом до дверей, я повернувся до списаного у всіх місцях блокнота.

Так, насамперед з усього цього треба вирішити питання з гостями. Все-таки що це за люди, і що взагалі за привід та свято?! А то постійно одні якісь загальні фрази від Іллі, ніби він боїться говорити про це.

Я набрав помічника Тесака, але той одразу ж скинув виклик. Хм… Гаразд… передзвоню пізніше.

Поки добирався до репетиційного залу, яким був один із підвалів біля станції метро «Архітектора Бекетова», встиг звʼязатися з трьома керівниками різних шоу-балетів, і з одним з них ми ніби зійшлися в ціні та в тематиці номера. Він попросив передзвонити завтра зранку та уточнити деталі. Це добре! Одним гемороєм менше.

До своїх музикантів я дістався без запізнень, і ми розпочали прогін нових пісень, кожну з яких заздалегідь вивчили вдома в індивідуальному порядку. Загалом, репетиція для мене пройшла в якомусь сумбурі та тумані. Я постійно думав про різні проблеми та невирішені питання, і тому десь кожні три хвилини збивався з ритму і ми починали по-новій. А через пів години, я так сильно пішов у себе, що випадково уварив паличкою себе по носі, від болю розтиснув руку, і інструмент барабанщика вилетів з долоні та вдарився об бас-гітару.

Репетиція була закінчена, а коли я сказав, що на чотирнадцяте число, на корпоратив Тесака, де гратиме наш гурт «Доктор Пеппер», мені потрібно буде відповідати за інші питання, і необхідно на цю дату знайти мені заміну, сестри Малкіни психанули, і в унісон крикнули: «Значить самі свою заміну шукайте» і пішли. Мені чесно захотілося завити. Який же хаос на мене ще чекає попереду?! На щастя, Грек пообіцяв пробити одну людинку з музичної школи і теж пішов.

Звісно, ​​заплативши за оренду репетиційної зали місцевому адміністратору, я теж вирушив додому. Дуже хотілося залізти під гарячий, дуже гарячий душ і розслабитись. Але! Підійшовши до дверей під'їзду і наполовину відчинивши її, я згадав. Побачення з Вікою! Твою ж…

Відпустивши ручку дверей і різко розвернувшись, я встиг помітити чорне, місцями з порваними перетинками крило, а потім моя свідомість згасла, як багаття, залите крижаною водою.

© Дмитро Шилов,
книга «Прихований Харків. Том 2».
Глава 10. Корегування
Коментарі