Повна музична добірка "Цирк святої Софії"
Золотий ключик
Частина перша. Яйце. Розділ перший
Розділ другий
Розділ третій
Розділ четвертий
Частина друга. Личинка. Розділ п'ятий
Розділ шостий
Розділ сьомий
Розділ восьмий
Розділ дев'ятий
Розділ десятий
Частина третя. Лялечка. Розділ одинадцятий
Розділ дванадцятий
Епіпролог
Частина четверта. Імаґо. Розділ тринадцятий
Розділ чотирнадцятий
Розділ п'ятнадцятий
Розділ шістнадцятий
Золотий ключик

Вона була такою маленькою. Такою беззахисною у тому цирковому безмежжі, куди її за крихітну руку завели батьки. Світле, навіть трохи жовтувате волосся. Ні, все ж кольору парного молока з дрібними кучерями, наче молочна пінка. Вона оглядала шатер. Там сидіння у глядацькій залі, що ховалися у темряві, пісок під ногами, що був там навіки посипаний, аби було м'яко. М'яко для неї. Для її малих ніжок, які будуть обережно ступати цирковим ґрунтом — будуть літати над ним, збуджуючи пісок. Що падатимуть прямо на його м'якість. І так ще багато-багато років, аж поки не зникнуть. Кудись подінуться. Щоб знову віднайтися. Але ті ноги будуть якимись іншими — вони наче зміняться. Фанатично літатимуть одчуваючи ревіння публіки, етнографічно досліджуючи оком фауну — іскорки летять. Публіка знову ожила, засяяла, запалахкотіла, щойно вона з'явилася тут. У ній і слабкість. І печаль. І вічність з порятунком.

Батьки тримають за руку оте дівча. Скільки тій щасливій мучениці років? Два? Ну може два із дрібною, трохи відкусаною половинкою. Вона перелазить до сцени, підтримуючи поділ своєї сукенки двома пальчиками — вказівним та безіменним, від чого середній непристойно стирчить, а мізинець, тягнеться та й тягнеться до нього, але так і не може дістати. Десь у тканині губиться великий палець, але він такий горбатий і неповороткий, що оспівувати його красу особливо не воліється.

Одна ніжка ступає на пісок і на дівчачому обличчі видніється оце суто дошкільне бешкетування без подальшого цупкого покарання. І чи це можливо? Карати настільки юне створіння за його несвідомі шкодництва і стервозність. Ага. Вона мала ту стервозність. Таку гостру, наче ніс Буратіно, хоч хто його зна, чи мав Буратіно гострий ніс, а чи той кінчався більше полого, майже рівнинно.

Трюки фокусника її заворожили миттєво. Дівчача увага була прикута до його рук, а її руки, несвідомо повторювали рухи фокусницькі. І від того все єство тішилося якимсь млосним чуттям. Чогось такого хиткого і теплого. Навіть трохи інфантильного хотілося тими далекими днями. Його завжди тягнуло до дитинностей. Можливо, через відсутність гарного, як часто влучають "безтурботного" дитинства, але вона, та дитинність, мареннями поставала в його найщиріших і найсвітліших мріях. І от вона така дитинна, така ніжна і лагідна. До всього відкрита, з готовністю почути кожне його слово, прийняти його за істинну істину. Його рука простягає їй якийсь дріб'язок від якого значна частина дорослих відмовилася б, і лише половина підлітків взяла б, виключно із люб'язности. Але вона тягнеться ручкою по той золотий ключик і свята усмішка злегка з'являється на її обличчі. Той ключик до святої дитинности, до любови, що її можна пізнати.

Її носочок натягується, ручки хапаються за гімнастичні полотна і вона здіймається над Флором. Вгорі робить трюки, дещо помиляється, колись щось пропускає, адже боїться і не наважується. Їй три і вона обережна, їй п'ять і вона розсудлива, їй вісім і вона аналізує всі ризики, їй десять і вона хоче довіритися, їй дванадцять і вона розгублена, їй п'ятнадцять і вона вже нічого не боїться, вона все розуміє. Їй шістнадцять і її немає. 

© Вер Веріґо,
книга «Цирк святої Софії».
Частина перша. Яйце. Розділ перший
Коментарі