Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Агон

У широкому сенсі слова агоном у Давній Греції називалось будь-яке змагання, суперечка. Частіше за все проводились спортивні змагання (атлетичні змагання, кінські скачки чи перегони колісниць), а також музичні й поетичні змагання на міських святах.

Крім того, слово «агон» використовувалось у більш вузькому значенні: у давньогрецькій драмі, особливо в давній аттичній комедії, так називалась частина п'єси, під час якої на сцені відбувалась суперечка між персонажами. Агон міг розгортатися або між актором і хором, або між двома акторами і двома половинами хору, кожна з яких підтримувала точку зору антагоніста чи протагоніста. Таким агоном є, наприклад, суперечка поетів Есхіла й Евріпіда у потойбічному світі в комедії Аристофана «Жаби».

У класичних Афінах агон був важливою складовою не лише театрального змагання, але й дебатів про облаштування світу, які відбувались у філософ­ських школах. Структура багатьох філософських діалогів Платона, де зіштовхуються протилежні погляди учасників симпозіуму (в основному це Сократ і його супротивники), нагадує структуру театрального агону.

Давньогрецьку культуру часто називають «агональною», так як вважається, що «дух змагання» у Давній Греції пронизував усі сфери людської діяль­ності: агональність перебувала у політиці, на полі бою, в суді, формувала повсякденне життя. Першим цей термін у XIX ст. ввів учений Якоб Буркхардт, котрий вважав, що у греків було прийнято проводити змагання у всьому, що містило у собі можливість боротьби. Агональність дійсно пронизувала усі сфери життя давнього грека, але важливо розуміти, що не всякого: спочатку агон був важливою частиною життя грецької аристократії, а простолюдини у змаганнях брати участь не могли. Тому Фрідріх Ніцше називав агон вищим досягненням аристократичного духу.

Гонки колісниць 

Фрагмент розпису панафінейської амфори. 

Приблизно 520 р. до н.е.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі