Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Не громадянин

Грецький поліс, чи антична громада, - це колектив громадян. Але громадяни складали меншість населення, що проживало на території полісу. Інші категорії могли користуватися частиною громадянських прав - чи бути повністю безправними.

Так, на жінок (батьки яких були громадянами) поняття громадянства поширювалось, однак вони не брали участі в політичному житті. Обмеження стосувались і багатьох інших сфер. Цікаво, що у Спарті жінка користувалась більшими правами, аніж навіть у демократичних Афінах.

Ті, хто переселився у той чи інший поліс з інших грецьких областей в деяких полісах називали метеками. Вони були особисто вільними, але не володіли громадянськими правами. В Афінах метеки (які часто були досить заможними людьми) не могли брати участь у народних зборах, обиратися на посади, володіти землею (тому найчастіше вони займались ремеслом і торгівлею), брати участь у здійсненні публічних жертвопринесень і т.д. Крім того, вони несли цілий ряд повинностей - наприклад, платили на користь держави спеціальний щорічний податок.

Із громадянського колективу були повністю виключені раби, які позбавлені найважливішого права громадянина - особистої свободи. Ті, кому вдавалось звільнитися з рабського стану - вільновідпущені, за станом були схожі з метеками.

Раби, що збирають оливки 

Чорнофігурна амфора. 

Аттика, приблизно 520 р. до н.е.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі