Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Бог

Головних богів давніх греків називають олімпій­ськими - за ім'ям гори Олімп у Північній Греції, котра вважалась місцем їхнього проживання. Про походження богів-олімпійців, їхні функції, взаємостосунки та звичаї ми дізнаємося вже з ранніх творів античної літератури - поем Гомера й Гесіода.

Олімпійські боги належали до третього покоління богів. Спочатку з Хаоса з'явились Гея-Земля та Уран-Небо, які породили титанів. Один з них, Крон, скинувши батька, захопив владу, але, боячись, що діти можуть становити загрозу його престолу, ковтав своє новонароджене потомство. Його дружині Реї вдалось урятувати лише останнє немовля - Зевса. Змужнівши, він скинув Крона й утвердився на Олімпі в якості верховного божества, розділивши владу з братами: Посейдон став володарем моря, а Аїд - підземного царства. Головних олімпійських богів було дванадцять, але їхній список у різних частинах грецького світу міг відрізнятися. Найчастіше до олімпійського пантеону включали крім вже вказаних богів дружину Зевса Геру - покровительку шлюбу й родини, а також його дітей: Аполлона - бога пророцтва й покровителя муз, Артеміду - богиню полювання, Афіну - покровительку ремесел, Ареса - бога війни, Гефеста - покровителя ковальської майстерності й вісника богів Гермеса. До них приєднували також богиню кохання Афродіту, богиню плодючості Деметру, Діоніса - покровителя виноробства і Гестію - богиню домашнього вогнища.

Окрім головних богів, греки шанували також німф, сатирів та інших міфологічних істот, які населяли увесь навколишній світ - ліси, річки, гори. Греки уявляли своїх богів безсмертними, такими, що маю облік прекрасних, фізично досконалих людей, які часто живуть тими ж почуттями, пристрастями й бажаннями, що і прості смертні.

Ерот і Психея перед богами Олімп 

Малюнок Андреа Скьявоне. 

Приблизно 1540-45 рр.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Вакханалія
Коментарі