Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Сатирова драма

Драматичний жанр, у якому хор складається із сатирів, міфологічних персонажів зі свити Діоніса. У тра­гічних змаганнях, які проходили під час Діонісій, кожен трагік представляв три трагедії, котрі завершувались короткою і веселою сатировою п'єсою.

Костюм сатирів складався із масок, коротких штанів, невеликих фалосів та конячих хвостів. Сюжет для сатирових п'єс брався із відомих міфів - що зближувало сатирову драму із трагедією. У той же час хор із сатирів, слуг Діоніса, перетворював театральну виставу у святкове торжество на честь цього бога.

Аристотель вважав, що спочатку в Афінах був лише один протожанр сатирової драми, на основі якого розвинулась трагедія. При цьому із вистави зникли елементи комічного та діонісійського. Глядачі, незадоволені такою еволюцією, стали кричати: «Ніякого відношення до Діоніса [це не має]», - і трагікам довелось відродити сатирову драму, але тепер вже у якості нового окремого жанру.

Єдина сатирова драма, що дійшла до нас повністю, - «Кіклоп» Евріпіда. У ній сатири та їхній батько Сілен потрапляють у рабство до циклопа Поліфема і, щоб звільнитися, допомагають Одіссеєві осліпити його. На початку ХХ ст. у Єгипті було знайдено папірусні фрагменти ще однієї сатирової драми - «Слідопити» Софокла. У «Слідопитах» Аполлон обіцяє сатирам, що звільнить їх з рабства, якщо вони знайдуть і повернуть йому корів, які були вкрадені маленьким Гермесом. Вирушивши за слідами коров'ячих копит, сатири знаходять печеру, в якій ховається Гермес з отарою. Мотив звільнення зближує сатирову драму з культом Діоніса: Діоніс - бог вина, який дає своїм шанувальникам фізичну й психологічну свободу.

Діоніс і сатир 

Розпис червонофігурного глечика. 

Аттика, приблизно 430–420 рр. до н.е.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі