Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Тиранія

Слово «тиранія» - не грецького походження, у античній традиції воно вперше зустрічається в поета Архілоха у VII ст. до н.е. Так називалось одноосібне правління, встановлене незаконним і, як правило, насильницьким шляхом.

Вперше тиранія виникла у греків в епоху становлення грецького полісу - цей період отримав назву ранньої, чи старшої, тиранії (VII-V ст. до н.е.). Деякі зі старших тиранів прославились як видатні й мудрі правителі, - а Періандр з Коринфа й Пісістрат з Афін навіть називались серед «семи мудреців». Але в основному антична традиція зберегла свідоцтва про честолюбство, жорстокість та свавілля тиранів. Особливо примітний приклад Фаларіса, тирана Акраганта, про якого розповідали, що він як покарання підсмажував людей у мідному бику. Тирани жорстоко розправлялись із родовою знаттю, знищуючи її найактивніших лідерів - своїх суперників у боротьбі за владу.

Небезпека тиранії - режиму особистої влади - досить швидко була зрозуміла грецькими громадами, і вони позбулись тиранів. Тим не менш тиранія мала важливе історичне значення: вона послабила аристо­кратію і тим полегшила демосу боротьбу за подальшу демократизацію політичного життя і торжество принципів полісу.

У V ст. до н.е., в епоху розквіту демократії, відношення до тиранії у грецькому суспільстві було однозначно негативним. Однак у IV ст. до н.е., в епоху нових суспільних потрясінь, Греція пережила відродження тиранії, яку називають пізньою, чи молодшою.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Тирановбивці
Коментарі