Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Сфінкс

Цю міфологічну істоту ми зустрічаємо у багатьох народів, але особливе поширення її образ отримав у віруваннях та мистецтві давніх єгиптян. У давньогрецькій міфології сфінкс (чи «сфінка», адже давньогрецьке слово «сфінкс» - жіночого роду) - это породження Тифона і Єхидни, чудовисько з обличчям та грудьми жінки, лапами і тілом лева та крилами птаха. У греків сфінкс найчастіше - кровожерливе чудовисько.

Серед оповідей, які пов'язані зі Сфінксом, в античності особливо популярним був міф про Едіпа. Сфінкс підстерігав мандрівників поблизу Фів у Беотії, задавав їм нерозв'язну загадку і, не отримавши відповіді, вбивав їх - згідно з різними версіями, або пожирав, або скидав зі скелі. Загадка сфінкса полягала в наступному: «Хто ходить зранку на чотирьох ногах, удень - на двох, а ввечері - на трьох?» Правильну відповідь на цю загадку зміг дати Едіп: це людина, яка немовлям повзає, у розквіті сил ходить на двох ногах, а у старості спирається на ціпок. Після цього, як розповідає міф, Сфінкс кинувся зі скелі та розбився насмерть.

Загадка і вміння її розгадати - найважливіші атрибути й часте позначення мудреця у античній літературі. Саме таким виявляється образ Едіпа у давньогрецькій міфології. Інший приклад - вислови піфії, служительки відомого оракула Аполлона в Дельфах: дельфійські пророцтва часто містили загадки, натяки й двозначності, котрі, на думку багатьох античних письменників, властиві мовленню пророків та мудреців.

Два сфінкси 

Керамічна піксида. 

Приблизно 590-570 рр. до н.е.

Піксида - кругла коробочка чи скринька з кришкою.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі