Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Акрополь

У перекладі з давньогрецької akropolis — «верхнє місто». Це укріплена частина давньогрецького міста, котра, як правило, розташовувалась на підвищенні й спочатку служила сховком у военний час. На акрополі знаходились міські святині, храми богів — покровителів міста, і часто зберігалась міська казна.

Символом давньогрецької культури та історії став афінський Акрополь. Його засновником, згідно з міфологічною традицією, був перший цар Афін Кекроп. Активна забудова Акрополя як центру релігійного життя міста велась у часи тирана Пісістрата у VI ст. до н.е. У 480 р. його зруйнували перси, які захопили Афіни. У середині V ст. до н.е., за політики Перикла, афінський Акрополь було перебудовано за єдиним планом.

Піднятися на Акрополь можна було широкими мармуровими сходами, які вели до пропілеїв — парадного входу, який збудований архітектором Мнесіклом. Нагорі відкривався вид на Парфенон — храм Афіни-Діви (творіння архітекторів Іктіна й Калікрата). У центральній частині храму стояла 12-метрова статуя Афіни Парфенос, яка виконана Фідієм із золота й слонової кістки; її облік нам відомий лише з описів та пізніх наслідувань. Зате збереглись скульптурні прикраси Парфенону, значну частину яких на початку XIX ст. вивіз британський посол у Костянтинополі лорд Елгін — і зараз вони зберігаються у Британському музеї.

На Акрополі знаходився також храм Ніки Аптерос — Безкрилої Перемоги (позбавлена крил, вона повинна була завжди залишатися з афінянами), храм Ерехтейон (зі знаменитим портиком каріатид), який включав кілька самостійних святилищ різним божествам, а також інші споруди.

Афінський Акрополь, який сильно постраждав у ході численних війн наступних століть, було відновлено у результаті реставраційних робіт, які почались у кінці XIX ст. і які особливо активізувалися у наступні десятиліття XX ст.

Афінський Акрополь Початок XX ст.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі