Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Філософська школа

Давньогрецьке слово «філософія» означало «любов до мудрості». Філософські школи у Давній Греції були не лише різними напрямами філософської думки, але з часом оформились у міцно пов'язані внутрішні спільноти, які іноді продовжували існувати протягом століть.

Важливим поняттям у житті давніх греків було дозвілля - schole. Це слово також позначало «вчене заняття», «вчена бесіда», «лекції», що читалися філософами, а також «школа» як організований гурт учнів та вчителів і як філософський напрям. Найвідоміші філософські школи склались у IV ст. до н.е. в Афінах - культурній столиці Греції.

Засновники шкіл найчастіше зустрічались зі своїми учнями у портиках гімнасіїв чи на агорі. Засновником школи кініків був Антисфен, який проводив бесіди зі своїми учнями у афінському гімнасії Кіносарзі - звідки, мабуть, і пішла назва школи. Платон місцем занять зі своїми слухачами обрав гімнасій у гаю афінського героя Академа, тому його школа називалась Академією, а послідовники - академіками. Аристотель займався з учнями у гімнасії, який був розташований поблизу священної ділянки Аполлона Лікейського, і його школа іменувалась Лікеєм. При цьому він любив бесідувати, прогулюючись біля Лікея, через що його прихильників стали називати «перипатетиками» (тобто « тими, що прогу­люються»). Зенон заснував школу стоїків, яка стала так називатися від «строкатої» Стої - портика на афінській агорі, що прикрашений картинами знаменитих грецьких художників, де Зенон зустрічався зі своїми учнями. Послідовники тієї чи іншої філософської течії протягом усієї її подальшої історії з особливим благоговінням шанували засновника своєї школи.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі