Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Свято

Усі свята у Давній Греції були пов'язані з поклонінням богам. Більшість свят проводились за визначеними датами, які складали основу календаря давніх греків.

Кожен грецький поліс мав свій календар свят на честь найшанованіших у даній державі богів. Так, у Афінах одним з найважливіших свят були Панафінеї, присвячені Афіні, головному божеству поліса; афінським ж святом були Великі Діонісії.

Окрім місцевих свят існували панеллінські свята, загальні для всіх греків, - вони зародились у архаїчну епоху (тобто у VIII-VI ст. до н.е.) і зіграли найважливішу роль у формуванні ідеї загальногрецької єдності, яка у тому чи іншому вигляді існувала протягом усієї історії незалежної Греції, не дивлячись на політичну незалежність полісів. Усі ці свята супрово­джувались різного роду агонами. У святилищі Зевса в Олімпії (на Пелопонесі) кожні чотири роки проходили Олімпійські ігри. У святилищі Аполлона в Дельфах (у Фокіді) також один раз на чотири роки проводились Піфійські ігри, центральною подією яких були т.зв. мусичні агони - змагання музикантів і співців. У районі Істмійського перешийку неподалік від Коринфа проходили Істмійські ігри на честь Посейдона та Мелікерта, а у Немейській долині у Арголіді - Немейські ігри, на яких шанували Зевса; і ті й інші - раз на два роки.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі