Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Музика

Давньогрецьку культуру відносять до пісенно-танцювальних: у буденному житті від будь-кого могло вимагатись вміння заспівати (в тому числі у хорі), а від людей освічених - і зіграти. Уявлення про нездоланну силу музики знайшло відображення у міфах про сирен (демонічних істот з божественнми голосами, які заманюють співом жертв, щоб їх з'їсти), Орфея (котрий своєю грою на лірі полонив і людей, і богів, і природу), Амфіона (сина Зевса, який рухав грою на лірі камені). Філософи вчили, що музика безпосередньо впливає на характер.

Два найпоширеніших музичних інстру­менти - ліра і авл. «Ліра» - це узагальнена назва для кількох струнних інструментів (ліра «чере­паха», кіфара, барбітон), у яких від корпусу відходять дві стійки й зверху поєднуються перекладиною; усі струни однакової довжини, закріплюються до перекладини і до корпусу. Авл - духовий інструмент, який зазвичай представляє дві трубки з отворами і з вібруючим язичком, чи тростиною, із очерету. Популярне з часів Фрідріха Ніцше уявлення про антагонізм ліри, як інструменту Аполлона, і авла, який використовувався у культі Діоніса, сильно перебільшене: обидва інструменти були універсальними й застосовувались практично у всіх сферах. Із ударних використовувались кротали (дві дерев'яні дощечки, що схожі на кастаньєти), кімвали (бронзові чашечки з кільцем) й тімпан (плаский барабан, у який били рукою). Усі інші інструменти (арфи зі струнами різної довжини; сірінга, чи флейта Пана, - ряд трубочок різної довжини; сальпінга - сигнальна труба) знаходились у маргінальному стані.

Співати й грати на лірі дітей вчили у школі. На бенкетах гості співали й грали самотужки чи слухали найманих музик. Музика супроводжувала релігійні церемонії - процесії й жертвопри­несення. Віртуози-солісти змагались на мусичних агонах у співі під кіфару (кіфареди) чи під авл (авлоди), грі на авлі (авлети) чи на кіфарі (кіфа­ристи). Влаштовувались також змагання хорів, які тривалий час були аматорськими. У театрі вокальні партії у супроводі авла були в акторів і хору.

Антична теорія музики добре відома зі спеціальних трактатів, що дійшли до нас. У деяких з них описана й система нотації (якою володіло лише вузьке коло професіоналів). Крім того, існує кілька пам'ятників з нотними знаками. Але, по-перше, мова іде про короткі й часто погано збережені фрагменти. По-друге, нам не вистачає більшості необхідних для виконання подробиць, що стосуються інтонації, темпу, способу звуковиведення, акомпанементу. По-третє, змінилась сама музична мова, певні мелодичні ходи не викликають в нас тих асоціацій, що в греків. Тому існуючі нотні фрагменти ледве здатні воскресити давньогрецьку музику як естетичний феномен.


Орфей і фракійці 

Червонофігурна пеліка. 

Аттика, приблизно 430 р. до н.е.


© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Не громадянин
Коментарі