Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Герой

Давні греки шанували не лише богів і богинь, але й героїв - напівбогів. У героях величі менше, аніж у богах, але при цьому більше, ніж у звичайних смертних. Певні герої вважались дітьми від змішаних зв'язків богів та людей, наприклад Геракл був сином Зевса і Алкмени, смертної жінки.

Герої - центральні фігури грецької міфології та літератури, в першу чергу «Іліади» й «Одіссеї» - видатних епічних поем Гомера. У багатьох грецьких героїв були свої культи: вони шанувались як захисники й покровителі цілих міст чи окремих сімей.

Ми чудово знаємо, яким чином герої функціонують у грецькій літературі й міфології, і погано знайомі з їх культовими й ритуальними функціями.

У літературі герой - це в першу чергу головний персонаж героїчного епосу, який прагне до воїнської слави й захищає свою честь. Він не боїться загибелі та часто обирає смерть, прославляючи таким чином своє ім'я. Так, Ахілл вирішив втрутитись у Троянську війну, хоча знав про пророцтво, яке обіцяло йому загибель на полі бою. У той же час для епічного героя характерні запальність, грубі манери, необдуманість вчинків та зухвалість.

Герої міфів часто мають близькі, але конфліктні стосунки з богами. Наприклад, ім'я Геракл означає «слава Гери»: Гера, дружина Зевса і цариця богів, з одного боку, все життя мучила Геракла, оскільки ревнувала Зевса до Алкмени, але вона ж стала непрямою причиною його слави. Гера наслала на Геракла безумство, через яке герой вбив своїх дружину й дітей, а потім, щоб спокутувати вину, був змушений виконувати накази свого двоюрідного дядька Еврисфея - саме на службі у Еврисфея Геракл і здійснив свої дванадцять подвигів.

Не дивлячись на сумнівний моральний облік, більшість грецьких героїв, такі як Геракл, Персей і Ахілл, були об'єктами поклоніння: люди приносили їм дари, молили про здоров'я. Складно сказати, що з'являлось раніше - міфи про подвиги героя чи його культ, єдиної думки серед вчених на цей рахунок немає, але зв'язок героїчних міфів з культами очевидний. Культи героїв відрізнялись від культу предків: люди, які шанували того чи іншого героя, не завжди вели від нього свій родовід. Часто культ героя прив'язувався до якоїсь давньої могили, ім'я похованого у якій було вже забуте: традиція перетворювала її у могилу героя, і на ній починали здійснювати ритуали й жертвопринесення.

У деяких місцях героїв доволі швидко почали шанувати на державному рівні: наприклад, афіняни поклонялись Тесею, який вважався покровителем міста; у Епідаврі був культ Асклепія (спочатку героя, сина Аполлона і смертної жінки, в результаті апофеозу - тобто обожествлення - який став богом лікування), оскільки вважалось, що він там народився; у Олімпії, на Пелопонесі, в якості засновника Олімпійських ігор шанувався Пелоп (Пелопонес буквально означає «острів Пелопа»). Культ Геракла був державним відразу в кількох полісах.

Геракл і Афіна 

Малюнок Мішеля Стерналя з давньогрецької червонофігурної вази. 1814 р.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі