Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Апотропей

Апотропей (від давньогрецького дієслова apotrepo - «відвертати») - це оберіг, який повинен відганяти лихий пристріт і зурочення. Таким оберегом може бути зображення, амулет, а може бути ритуал чи жест. Наприклад, різновидом апотропеїчної магії, яка оберігає людину від біди, є знайоме багатьом трикратне постукування по дереву.

У давніх греків найпопулярнішим апотропеїчним знаком було зображення голови горгони Медузи з виряченими очима, висунутим язиком та іклами: вважалось, що страшне обличчя буде відлякувати злих духів. Таке зображення називали «горгоніон» (Gorgoneion), і воно було, наприклад, неодмінним атрибутом щита Афіни.

Функції оберегу могло виконувати ім'я: дітям давались «погані», з нашої точки зору, лайливі імена, оскільки вважалось, що це зробить їх непривабливими для злих духів та відверне пристріт. Так, грецьке ім'я Есхрос походить від прикметника aiskhros - «гидкий», «потворний». Апотропеїчні імена були характерні не лише для античної культури: імовірно, слов'янське ім'я Некрас (від якого походить поширене прізвище Некрасов) також було апотропеєм.

Лайлива ямбічна поезія - ритуальна лайка, з якої виросла давня аттична комедія, - також виконувала апотропеїчну функцію: відвернути біди від тих, кого вона обзиває останніми словами.

Горгоніон 

Фрагмент розпису чорнофігурної вази. 

Кінець VI ст. до н.е.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі