Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Діонісії

Діонісії — це афінське державне свято на честь бога Діоніса. До тирана Пісістрата (близько 602–527 рр. до н.е.) воно святкувалося у Афінах, але не дуже пишно й централізовано: зазвичай кожен дем влаштовував своє локальне свято. Пісістрат же переніс до Афін давню дерев'яну статую Діоніса з міста Елевфери у Беотії, на кордоні з Аттикою, і запровадив міські, чи Великі, Діонісії. У центрі міста, поряд з Акрополем, було збудовано святилище Діоніса Елевферія, до якого прилягав театр Діоніса. Втім, і після Пісістрата афіняни продовжували нарівні з Великими святкувати Малі, чи сільські, Діонісії.

Головною подією усіх Діонісій були процесії. На Великих Діонісіях їх було дві. Одна зображувала прибуття Діоніса з Елевфер до Афін: статую бога прикрашали, виносили з храму за міський мур, кілька днів тримали у гаю Академа, а потім супроводжували назад до міста до самого театру. Друга, головна процесія була особливо пишною і урочистою. Під час неї співали гімни, несли великі фалоси, ефеби вели бика для жертвопринесення у храмі. За жертвопринесенням і бенкетом йшло змагання хорів, які виконували дифирамби на честь Діоніса. Після цього протягом кількох днів жителі й гості Афін спостерігали змагання хорів і театральних постановок — трагедій (з 534 р. до н.е.), комедій (з 486 р. до н.е.) і сатирових драм. В останній день судді оголошували переможців. Їх нагороджували й урочисто супроводжували до дому, де вони продовжували святкувати перемогу.

Сільські Діонісії (як й інші давні афінські свята на честь Діоніса — Ленеї й Анфестерії) відбувались узимку. Лише Великі Діонісії відзначалися наприкінці березня, коли вже була відкрита морська навігація і до міста могли з'їжджатися гості з усієї Греції та з інших місць. Таким чином, свято отримувало міжнародне політичне значення, а Афіни, організовуючи пишні святкування, демонстрували свою міць та багатство всьому середземноморському світу.

Платон у філософському діалозі «Держава» доволі презирливо відгукується про любителів таких видовищ, які далекі від істинної філософії: «Вони бігають на святкування на честь Діоніса, не пропускаючи ані міських Діонісій, ані сільських».

Обряд на честь Діоніса 

Малюнок з книги «Колекція грецьких ваз графа де Ламбера». 

Париж, 1813-24 рр.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі