Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Обол

Оболом в Античності називали найменшу монету чи міру ваги: у оболах вимірювали вагу ліків на аптекарських терезах. Шість оболів складали драхму, сто драхм дорівнювали одній міні, а шістдесят мін - одному таланту, найбільшій грошовій одиниці в Аттиці. Оболи могли чеканити з міді й бронзи, у класичних Афінах вони були срібними.

За один обол можна було купити близько трьох літрів вина. Три оболи були стандартною платою для присяжного у афінському суді (й комедіограф Аристофан жартував, що суди перетворюються у розвагу для старих, так як більше ніхто не погоджується бути присяжним за такий мізер, як три оболи) і стандартним тарифом афінських повій.

Крім того, обол був невід'ємним атрибутом поховального ритуалу. Монету клали до рота померлому (під язик чи між зубами) в якості символічної плати Харону, щоб той на своєму човні перевіз тінь покійного через річку Стікс чи Ахеронт і доставив до Аїда. Вважалось, що якщо не покласти померлому гроші на проїзд, його тінь буде сто років блукати берегом Стікса - а, можливо, не змігши дістатися до Аїда, навіть повернеться додому й почне докучати родичам. На лекіфах часто зображали момент, коли Харон отримує від померлого обол. Тим не менш археологічний матеріал показує, що родичі й друзі неюіжчика часто скупились: у грецьких могилах регулярно знаходять сильно потерті, старі, іноземні або взагалі підроблені монети.

Обол царя Деметрія I. 

II ст. до н.е.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі