Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
"Сім мудреців"

«Сімома мудрецями» називались досить шановані давньогрецькі політики й мислителі епохи архаїки (VIII-VI ст. до н.е.), список який різниться - у різних античних письменників можна в цілому нарахувати близько двох десятків імен. Платон (IV ст. до н.е.), автор найбільш раннього зі списків, що дійшли до нас, відносив до них Фалеса Мілетського, Біанта Прієнського, Піттака Мітіленського, Солона з Афін, Хілона зі Спарти, Клеобула Ліндського та Місона Хенейського. Перші чотири імені зустрічаються у всіх списках, причому Фалес майже завжди згадується першим, але далі починаються розбіжності. Так, Діоген Лаертський замість останнього імені вказує коринфського тирана Періандра; іноді до канону «семи мудреців» включали й іншого тирана - афінянина Пісістрата; серед «семи мудреців» фігурують також скіф Анахарсіс, філософ Піфагор та ін. Цікаво, що у цьому списку з'являються не лише філософи й поети, але й державні діячі - правителі й законодавці. Втім, більшість мудреців проявляли себе у різних сферах, як, наприклад, Солон - і реформатор, і поет.

Антична традиція приписувала мудрецям багато висловів («гном»), у яких втілювалась народна мудрість, досвід і знання. Найвідоміші з цих афоризмів: «Нічого занадто» (Солон), «Пізнай самого себе» (Хілон) та «Міра важливіша за все» (Клеобул); стосовно авторства гном у джерелах багато розбіжностей.

Канон «семи мудреців», як і тема мудрості взагалі, у античній традиції тісно пов'язаны з Аполлоном і його оракулом в Дельфах. Зокрема, збереглось кілька версій оповіді про золоту триногу, яка, за велінням оракула, повинна була дістатися наймудрішому: кожен з мудреців передавав її іншому, і в резуль­таті тринога була присвячена Аполлону.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі