Агон
Агора
Акрополь
Актор
Апотропей
Бог
Вакханалія
Герма
Герой
Гібріс
Гімнасій
Громадянин
Гомер
Грецька мова
Дем
Демократія
Діонісії
Екклесія
Епос
Ефеб
Жертвопринесення
Калокагатія
Канон
Катарсис
Кераміка
Комедія
Космос
Ксен
Лекіф
Лірика
Маска
Метр
Мімесис
Містерії
Музика
Не громадянин
Обол
Олігархія
Олімпійські ігри
Оракул
Ордер
Остракізм
Поліс
Проза
Сатирова драма
Свято
Симпосій
"Сім мудреців"
Сфінкс
Театр
Теорикон
Тиранія
Тирановбивці
Трагедія
Фаланга
Філософська школа
Хор
Хорег
Гібріс

Гібріс у перекладі з давньогрецької буквально означає «зухвалість», «надзвичайна поведінка». Коли персонаж міфу проявляє гібріс по відношенню до богів, він неодмінно зазнає покарання: поняття «гібріс» відображає уявлення греків про те, що людські зарозумілість і гординя завжди призводять до катастрофи.

Гібріс та покарання за нього присутні, наприклад, у міфі про титана Прометея, котрий украв вогонь з Олімпу і за це був прикутий до скелі, та про Сізіфа, який у потойбічному світі вічно котить догори важкий камінь за те, що обдурював богів (існують різні версії його гібрісу, у найпоширенішій він обдурив і закував у ланцюги бога смерті Танатоса, так що люди тимчасово перестали помирати).

Елемент гібрісу міститься майже у кожному грецькому міфі та є невід'ємним елементом поведінки героїв епосу і трагедії: трагічний герой повинен пережити кілька емоційних стадій: корос (koros — «надлишок», «ситість»), гібріс і ате (ate — «безумство», «горе»).

Можна сказати, що без гібрісу немає героя: вихід за рамки дозволеного є головним вчинком героїчного персонажа. Подвійність грецького міфу й грецької трагедії якраз полягає у тому, що подвиг героя і його підкарна зухвалість — це часто одне і те ж.

Друге значення слова «гібріс» зафіксоване у юридичній практиці. В афінському суді гібріс визначався як «напад на афінських громадян». До гібрісу відносились будь-які форми насилля і нехтування меж, а також нечестиве відношенне до божеств.

Геракл звільняє Прометея

Фрагмент розпису чорнофігурної вази. 

VII ст. до н.е.

© Діма Михайловський,
книга «Давньогрецька культура: словник».
Коментарі